Kategorie
Ekowiadomości

Konserwacja domowego placu zabaw

Wiele rodzin ma swój, przydomowy mini plac zabaw. Teraz jest dobry czas na poprawę jego bezpieczeństwa

Pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Po powrocie dziecka z przedszkola czy szkoły częściej wybieramy się do parku lub na plac zabaw i zostajemy tam nawet do wieczora. Ale wiele rodzin ma swój, przydomowy mini plac zabaw. Teraz jest dobry czas na poprawę jego bezpieczeństwa.

Arszenik w drewnie?

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo placów zabaw, wielu ludzi uważa, że wystarczy, by plac był ogrodzony, przestrzenny a przytrzaśnięcie palca dziecka przez ruszający się element konstrukcji było niemożliwe. Przed wizytą na placu, nawet doskonale znanym np. z zabaw w zeszłym sezonie, należy upewnić się, czy jest bezpieczny. Wiecie, że konstrukcje drewniane wybudowane przed 2005 rokiem mogą zawierać arszenik, który wypłukuje się z drewna po kilku latach?

Arsen używany w obróbce drewna zabija owady i grzyby, które powodują gnicie konstrukcji. Niestety, przenosi się on na rękach dzieci, narażając je na niebezpieczny poziom czynnika rakotwórczego groźnego dla ludzi. Przez lata obecny na drewnie arsen spłynął w czasie deszczu i wchłonął się w ziemię, czyli w miejsce zabaw dzieci. Jest obecny w glebie wokół konstrukcji.

Aby mieć pewność, że teren gier i zabaw jest bezpieczny, wykorzystaj poniższe wskazówki:

  • Jeżeli konstrukcja jest wykonana z drewna impregnowanego preparatem z arsenem, należy uszczelnić ją półprzezroczystym podkładem na bazie wody co najmniej raz w roku.
  • Jeżeli nie możesz „odświeżyć” konstrukcji, zrób to chociaż w miejscach, których dzieci dotykają najczęściej, takich jak poręcze, wnętrze domku.
  • Dopilnuj, by dziecko po wizycie na placu zabaw umyło ręce.
  • Sprawdź swoje meble ogrodowe i ich podkład, aby upewnić się że nie są one wykonane z drewna poddanego obróbce chemicznej.
  • Mycie konstrukcji nie pomoże, a może uwolnić arsen i inne substancje chemiczne i stworzyć toksyczną mieszankę.

A co z piaskiem?

Piasek używany w piaskownicach może zawierać azbest. Najbardziej niebezpieczny piasek to ten wykonany z pokruszonej skały kamieniołomu. Piasek rzeczny lub plaża jest najbezpieczniejszy do dziecięcych zabaw.

Wskazówki:

  • Wymieniaj piasek co najmniej raz do roku.
  • Kupuj piasek z pewnego źródła.
  • Jeżeli nie jesteś pewien co do pochodzenia i jakości piasku, pamiętaj o myciu rąk.
  • Przykrywaj piaskownicę w czasie, gdy dzieci z niej nie korzystają.

Pamiętaj, że najważniejsze jest to, żeby przebywać z dziećmi, pozwalać im na swobodną zabawę. Obawy dotyczące bezpiecznego drewna i piasku są prawdziwe, ale nie powinny powstrzymywać dzieci od zabawy.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.