Kategorie
Ekowiadomości

Lukrecja rośliną 2012 roku

Lukrecja została wybrana na roślinę roku 2012. Wyboru dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech oraz przedstawiciele WWF odpowiedzialni za ochronę środowiska

Lukrecja została wybrana na roślinę roku 2012. Wyboru dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu w Würzburgu w Niemczech oraz przedstawiciele WWF odpowiedzialni za ochronę środowiska.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Lukrecja jest jedną z najstarszych roślin znanych człowiekowi i stosowanych w lecznictwie. Szeroko stosowana w kulturze Wschodu i Zachodu, w starożytnym Egipcie, Rzymie, Grecji, Chinach oraz w średniowiecznej Europie. Z powodzeniem stosowana do teraz w ziołolecznictwie, przemyśle kosmetycznym i spożywczym.

„Lukrecja jest wyjątkowa. Można nią szybko ukoić ból gardła i kaszel. Zioło to było używane przed wiekami  przez starożytnych lekarzy greckich i egipskich w infekcjach gardła – leczyło kaszel, chrypkę i astmę”- powiedział profesor Johannes Mayer, ekspert od historii leczniczej i botaniki na Uniwersytecie Würzburg.

Surowcem zielarskim jest korzeń wraz z odłogami. Glicyryzyna, czyli jeden ze składników aktywnych rośliny, posiada silne własności wiązania wody w skórze. Dodatkowo lukrecja posiada działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, wykrztuśne, antyzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, moczopędne, antyobrzękowe, redukujące zaczerwienienia, antyoksydacyjne i łagodzące. Nieznacznie podnosi również ciśnienie krwi.

„Właściwości lecznicze lukrecji sprawiają, że jest kluczowym składnikiem niemal każdej naturalnej kuracji”, podkreśla Susanne Honnef, ekspert ochrony zdrowia  w WWF. Dr Honnef stwierdza, że „w ostatnich latach obywatele Niemiec stają się coraz bardziej świadomi wartości wewnętrznej naturalnych leków, w wyniku czego handel leczniczy przeżywa prawdziwy renesans”, i dodaje, że „to może mieć wpływ na dzikie populacje roślin, narażając je na nadmierną eksploatację”.

WWF i TRAFFIC starają się przeciwdziałać takim naciskom. W 2010 roku organizacje te  pomogły wprowadzić FairWild standard – to standard międzynarodowy, według którego ocenia się zbiory, nadzoruje handel dzikimi roślinami i dostosowuje je do różnych wymagań, m.in. ekologicznych, społecznych i gospodarczych. Standard FairWild czuwa nad tym, by rośliny były zbierane i sprzedawane w sposób chroniący dzikie populacje  i w sposób korzystny dla  producentów wiejskich (lokalnych).

Standardowy FairWild obejmuje surowe zasady dotyczące ekonomii i środowiska, które są podstawą do certyfikacji produktów roślinnych oraz służą jako podstawa do opracowania przepisów ustawowych i wykonawczych,  regulujących handel tymi produktami.

Źródło: www.naturalnews.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.