Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Organiczne kosmetyki dla niemowląt – warto mieć mniej, ale dobrej jakości

Rozmowa z Sylwią Kołodziejczyk – ekspertką w dziedzinie kosmetyki marki Alteya Organics.

Zacznijmy od podstaw, czyli od wyjaśnienia, czym są kosmetyki organiczne?

Słowo “organiczne” nie jest w polskim prawie w żaden sposób unormowane, przez co często dochodzi do jego nadużywania do celów marketingowych. O jakości kosmetyków świadczy przede wszystkim ich skład: im większy procent substancji organicznych, tym wyższa jakość i walory zdrowotne kosmetyku.

Jak więc zdefiniować składniki organiczne? Czym one się różnią od składników naturalnych?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przede wszystkim składniki organiczne pochodzą z ekologicznych upraw, czyli takich, które nie są sztucznie nawożone ani spryskiwane pestycydami. Gwarantuje to ich czystość i eliminuje obecność szkodliwych substancji chemicznych.

Współczesne rolnictwo nastawione jest na masową produkcję, co oznacza, że rośliny, z których pochodzą olejki uprawiane są tak, aby wyprodukować 3- lub nawet 5- krotnie więcej masy zielonej (przez nawożenie azotem) lub kwiatu (przez nawożenie potasem i fosforem), co z kolei umożliwia kilkukrotnie większe plony i obniża cenę końcowego produktu. Masowe użycie pestycydów na każdym etapie uprawy a następnie substancji grzybobójczych i bakteriobójczych podczas przechowywania sprawia, że powstałych składników, choć są  naturalne, nie można uznać za zupełnie zdrowe.

Naturalnym składnikiem jest woda, która rozcieńcza substancje odżywcze w kosmetykach, odpowiednio obniżając ich cenę. Jednak woda nie może być uznawana za składnik organiczny.

Kosmetyki organiczne powinny zawsze zawierać informacje o procentowym składzie substancji organicznych. Pod tym względem pozytywnie wyróżniają się kosmetyki marki Alteya Organics, które są w 100% naturalne i minimum w 96% organiczne.

perla-negra2

Etykiety kosmetyków często zawierają skład napisany po łacinie lub po angielsku. Jak rozróżnić kosmetyki organiczne, naturalne oraz konwencjonalne?

My uważamy, że skład kosmetyków powinien być zawsze tłumaczony na język kraju, w którym są one sprzedawane. Tak funkcjonuje prawo w stosunku do produktów spożywczych i podobnie powinno ono działać dla produktów kosmetycznych. W końcu skóra jest największym organem naszego ciała i poprzez nią wchłaniane substancje trafiają do krwiobiegu. Dlatego tak ważne jest, aby kremy, mydła i balsamy, którymi się smarujemy, były przyjazne i zdrowe dla naszej skóry. W przypadku dzieci, które mają kilkakrotnie cieńszą skórę od dorosłych, jest to jeszcze bardziej istotne.

Ze względu na fakt, że większość dystrybutorów nie tłumaczy składu, najlepiej sprawdzić, czy dany kosmetyk jest odznaczony certyfikatem. Produkty organiczne zawsze powinny posiadać certyfikaty i od ich rangi zależy jakość produktu i co za tym idzie – jego cena.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Jakie certyfikaty powinny zawierać kosmetyki organiczne?

Najbardziej powszechnym w Polsce certyfikatem dla kosmetyków ekologicznych jest EcoCert. Wymaga on, aby kosmetyk zawierał min. 20% składników organicznych i nie dopuszcza użycia wielu toksycznych konserwantów. Jest on jednak dość liberalny w stosunku do innych konserwantów, na przykład fenoksyetanolu (ostatnie badania wskazują na jego szkodliwość i WHO zaleca ograniczenie jego stosowania w kosmetykach). Dodatkowo kosmetyk nie musi być w 100% naturalny i może zawierać syntetyczne składniki, perfumy i barwniki.

Bardziej restrykcyjnym, renomowanym certyfikatem jest Soil Association, który wymaga, by kosmetyk składał się co najmniej w 70% ze składników organicznych i w 100% ze składników naturalnych.

Najbardziej restrykcyjnym certyfikatem dla kosmetyków organicznych jest jest certyfikat USDA Organic. Kosmetyki nim odznaczone muszą być w 100% naturalne i min. w 96% organiczne. Nie zezwala on na użycie perfum, sztucznych konserwantów ani barwników. Jest to też jedyny certyfikat wydawany przez instytucję publiczną (Ministerstwo Rolnictwa Stanów Zjednoczonych), a nie prywatną. Taki certyfikat posiadają kosmetyki Alteya Organics.

perla-negra3

Czy kosmetyki organiczne mogą uczulać?

Bywają osoby uczulone na pewne rośliny, np. na rumianek czy aloes, i po użyciu kosmetyków zawierających składnik pochodzący z tych roślin (bez względu na to, czy jest on naturalny czy organiczny) ich skóra reaguje alergicznie. W takich sytuacjach najlepiej unikać zarówno produktów pielęgnacyjnych, jak i spożywczych, w których znajduje się uczulający składnik.

Substancje syntetyczne nie muszą prowadzić do uczuleń, ale trafiając przez skórę do krwobiegu dokonują powolnych i nieodwracalnych zmian. Na przykład metyloizotiazolinon, składnik powszechnie używany w kosmetykach dziecięcych, okazał się na tyle szkodliwy, że w 2013 roku Organizacja Cosmetics Europe zaleciła jego wycofanie z kosmetyków niespłukiwalnych, dając producentom czas na jego usunięcie do końca 2015 roku. W międzyczasie sami powinniśmy dokonywać selekcji podczas zakupów.

Na jakie kosmetyki dla dzieci powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Wybierając kosmetyki dla dzieci zawsze powinniśmy sprawdzać składniki i unikać szkodliwych konserwantów, barwników i perfum. Szczególną uwagę należy zwrócić na kosmetyki przeciwsłoneczne oraz maści na odparzenia. Kremy na odparzenia powinny chronić i wzmacniać delikatną skórę, wspomagając przy tym naturalne procesy obronne naskórka. Tutaj poleciłabym maść Baby Bottom Balm marki Alteya Organics, która jest w 100% naturalna i w 99,6% organiczna. Zawiera ona jedynie zdrowe olejki działające wzmacniająco, odżywiająco i kojąco na młodą skórę, która dopiero tworzy swoją ochronną warstwę. Dla dzieci z silnymi zmianami popieluszkowymi Alteya Organisc stworzyła maść Diaper, która oprócz odżywczych olejków bazowych zawiera także tlenek cynku. Obydwa kosmetyki zostały wyróżnione przez rodziców w Wielkiej Brytani, którzy zarówno w 2014 jak i 2015 r przyznali marce Alteya Organics brązowy medal w kategorii “Najlepszy produkt do pielęgancji niemowląt”.

perla-negra2

Dlaczego warto zdecydować się na organiczne kosmetyki przeciwsłoneczne?

Według ostatnio przeprowadzonych badań wynika, że kosmetyki zawierające chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą wyrządzić, zwłaszcza młodym organizmom, wiele szkód. Zdrową i bezpieczną alternatywą są kosmetyki z mineralnymi, nie chemicznymi filtrami. Takie filtry posiada organiczna seria kosmetyków do opalania marki Alteya Organics.

perla-negra-suncream

Wybierając kosmetyki, szczególnie dla dzieci powinniśmy zawsze zwracać uwagę na skład, im mniej substancji konserwujących, chemicznych barwników i perfum, tym kosmetyk będzie zdrowszy. Im większy skład organiczny tym lepiej. Jeśli dodatkowo kosmetyk nie zawiera wody możemy liczyć na jego skuteczność i wydajność

perla-negra1
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.