Dlaczego warto otulać niemowlęta?
| Dlaczego warto otulać niemowlęta?

Dlaczego warto otulać niemowlęta?

Otulanie to sprawdzona i niezawodna metoda, która pomaga wielu niemowlętom. Ciasne spowicie miękkim materiałem powoduje podobne doznania, jak wtedy, gdy maluch był jeszcze w brzuchu mamy. Dzięki temu niemowlę wycisza się i uspokaja. Jak prawidłowo spowinąć niemowlę i czym różnią się dostępne na rynku otulacze?

Spowijanie to metoda stara jak świat. Dosłownie! Archeolodzy znaleźli dowody, które świadczą o tym, że matki spowijały swoje dzieci już 4000 lat. p.n.e. Niemowlęta otulali starżytni Grecy i Rzymianie. Ponoć wzmianki na ten temat można znaleźć także w Biblii.

Na czym polega spowijanie? Ogólnie chodzi o to, by szczelnie owinąć malucha, tak by jego rączki były jak najbliżej ciała. Nowo narodzone dzieci nie czują dobrze swojego ciała w przestrzeni, są przyzwyczajone do ciasnego i ciepłego brzucha mamy. Dlatego szczelne otulenie miękkim materiałem pomaga im się wyciszyć i daje poczucie bezpieczeństwa. Z tych samych powodów maluchy tak bardzo kochają chustonoszenie!

Spowijanie noworodka zapobiega także spontanicznym ruchom takim jak odruch moro, które często wybudzają dziecko. To również dobry sposób na kolki! Ciepło i delikatny ucisk otulacza to delikatny masaż, a dzięki temu doskonałe remedium na ból brzuszka, wzdęcia i gazy.


Źródło: veronique.pl

Jak wybrać otulacz?

Najważniejsze, by był wykonany z miękkiej i przewiewnej tkaniny. Dlatego w tej roli doskonale sprawdzają się muślin i bambus.

Reklama sponsora artykułu

Ten pierwszy uważany jest za jedną z najczystszych, najprostszych i najdelikatniejszych tkanin. Z powodzeniem był używany już w starożytnym Egipcie. Otwarty splot i niezwykła lekkość tego materiału mają wpływ na jego oddychalność; zmniejszają tym samym ryzyko przegrzania dziecka i zapewniają odpowiedni poziom ciepła. Muślin tkany jest najczęściej z jedwabiu, bawełny lub wełny. Odporne na wielokrotne pranie otulacze muślinowe, po każdym wyjęciu z pralki zyskują na miękkości.

Z kolei bambus jest hipoalergiczny, ponadto posiada właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. Tkanina nie butwieje i nie wydziela brzydkiego zapachu nawet nasiąknięta wilgocią (wszystkie mamy, którym zdarza się zapomnieć wyjąć prania z pralki, mogą czuć się spokojne!). Poza tym posiada niesamowite zdolności termoregulacyjne. Dzięki temu w upalne dni utrzymuje temperaturę 2–3 stopnie niższą, w zimie natomiast – ogrzewa. A na dodatek szybko schnie. Poza tym tkanina bambusowa jest wyjątkowo lekka i jedwabiście miękka w dotyku. Ze względu na swoją wyjątkową delikatność może być z powodzeniem stosowana również przez osoby ze skłonnością do alergii.

Reklama sponsora artykułu

Zastosowanie otulacza

Duże, miękkie, delikatne otulacze bambusowe można wykorzystać na wiele sposobów. Jeszcze w szpitalu będzie doskonałą alternatywą dla klasycznego rożka (zwłaszcza w letnie dni). Doskonale sprawdzi się także jako podkład na przewijak, delikatna myjka lub pierwszy ręczniczek.

W czasie spacerów albo wypadów na plażę może posłużyć jako cieniutki kocyk, moskitiera lub ochrona przed słońcem. Przyda się również w późniejszych latach – przedszkolaki na pewno docenią lekkie przykrycie w upalne dni.

Większość dostępnych na rynku otulaczy jest nie tylko bardzo praktyczna, ale po prostu piękna. I bardzo dobrze! Warto, by przedmioty, których używamy na co dzień, były nie tylko przydatne, ale też cieszyły swoim wyglądem.


Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Zdrowa i wzmacniająca odporność dieta zimowa dziecka (przepisy)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Kaszki dla dziecka – nie wszystkie są równie dobrej jakości

Przejdz do: