Gdzie w czasie smogu szukać czystego powietrza?
| Gdzie w czasie smogu szukać czystego powietrza?

Gdzie w czasie smogu szukać czystego powietrza?

Zimą w wielu Polskich miastach grasuje smog. Drażni, dusi, jest bardzo niebezpieczny dla dzieci i osób starszych, a do tego jest nośnikiem wielu alergizujących substancji, które bardzo łatwo mogą przedostać się do organizmu. A przecież i bez smogu alergia to zmora naszych czasów.

Szacuje się, że już około 50% dzieci przejawia objawy uczulenia

Podstawowe rodzaje alergii to: pokarmowa (np. na białko mleka czy jaj, gluten, orzechy itp.), kontaktowa (np. na nikiel, chrom, konserwanty w kosmetykach), wziewna (np. pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza) oraz uczulenie na jad (owadów np. osy czy szerszenia). Naturalne alergeny to jedna grupa, jednak z czasem coraz groźniejsze i bardziej męczące stają się alergeny chemiczne. Nie sposób od nich uciec, bo choć można z dużą dbałością dobierać produkty do jedzenia (zrezygnować z mięsa zwierząt karmionych przemysłową paszą pełną antybiotyków czy czytając etykiety unikać sztucznych barwników, konserwantów i innych dodatków do żywności), to jednak nie można przestać oddychać. A właśnie powietrze ze smogiem to jeden z największych problemów alergików. Pyły przemysłowe oraz te z gospodarstw domowych, które używają paliw niskiej jakości albo co gorsza palą śmieci, atakują drogi oddechowe i z łatwością przedostają się do krwiobiegu. Powodują nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach nawet astmę oskrzelową! Ponadto w smogu cząsteczki alergenów wziewnych, jak pyłki i sierść, sklejają się ze sobą, a osoba na nie uczulona wdycha ich przez to więcej, razem z innymi niebezpiecznymi związkami zawartymi w smogu.

Jak dowiedzieć się, czy jest smog?

Niekiedy można zrobić to gołym okiem i nosem… (ale wtedy jest już bardzo źle). Najlepiej jednak poziom zanieczyszczenia powietrza monitorować przy użyciu różnych darmowych aplikacji na smartfony. Większość pokazuje dokładne stężenia pyłów zawieszonych oraz procent przekroczenia dopuszczalnych norm, a także wysyła stosowne powiadomienia. To systemy, które zdecydowanie pomagają w planowaniu aktywności na niekoniecznie świeżym powietrzu. W czujniki zanieczyszczeń wyposażone są również domowe oczyszczacze powietrza.

Gdzie szukać czystego powietrza?

W Polsce trudno zimą o powietrze bez smogu. Okazuje się, że nie jest to tylko problem wielkich miast. Podhalańskie małe miasteczka i wsie przodują w zatrutym powietrzu, wiele górskich uzdrowisk aż trudno nazwać uzdrowiskami, gdyż przyjeżdżając nawet z krótką wizytą, trzeba liczyć się z atakiem kaszlu. Nie każdy może pozwolić sobie na przeprowadzkę w czyste rejony, jednak warto zastanowić się, czy chcemy spędzić urlop w chmurach smogu, czy może wybrać bezpieczniejsze rejony, gdzie jakość powietrza jest zadowalająca przez cały czas, a nie tylko gdy powieje silny wiatr.

Gdy stężenie szkodliwych pyłów waha się pomiędzy 50 a 200 mikrogramów na metr sześcienny, przekroczony zostaje poziom dopuszczalny, specjaliści zachęcają wtedy do ograniczenia przebywania na zewnątrz, szczególnie do ograniczenia aktywności fizycznej. Trzeba pamiętać, że biegacz w czasie treningu wdycha 2–3 razy więcej powietrza niż w czasie chodzenia. Dobrze też nie wybierać okolic głównych ulic, gdzie zanieczyszczenie spalinami jest zdecydowanie wyższe.
Alarm smogowy to stężenie powyżej 200 mikrogramów. Wtedy kategorycznie nie zaleca się spacerów z małymi dziećmi, do pozostania w domach zachęca się osoby starsze i z problemami oddechowymi.

Dobrze pamiętać, że im wyżej, tym mniejszy smog. Tereny zielone również zmniejszają działanie smogu, choć go nie niwelują. W niektórych miejscowościach, w których póki co bezskutecznie prowadzona jest walka o lepsze powietrze, sadzone są zielone enklawy. Choć od nasadzeń do powstania lasu minie kilkadziesiąt lat, mieszkańcy próbują takimi akcjami zmienić świadomość oraz zwrócić uwagę na problem smogu, który w małych miejscowościach wynika głównie ze spalania odpadów oraz niskiej jakości paliw stałych.

Co pomaga w walce ze smogiem?

Rośliny

Smog niestety przedostaje się przez nieszczelne okna czy kanały wentylacyjne. Jednak mimo to powietrze w mieszkaniach jest o 30% czystsze niż to na zewnątrz. Dodatkowo można zaopatrzyć się w rośliny, które jeszcze nieco je oczyszczą. Nie zlikwidują smogu całkowicie, mogą jednak przysłużyć się jakości domowego powietrza. Do najskuteczniejszych naturalnych „oczyszczaczy” należą: chryzantema wielkokwiatowa, dracena odwrócona, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity i sansewieria gwinejska.

Maski antysmogowe

Dla tych, którzy w momentach dużego smogu muszą przebywać na zewnątrz, przydatne mogą okazać się maski antysmogowe. Filtr HEPA zatrzymuje cząstki pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5, a wykorzystany w nim węgiel aktywny dodatkowo chroni przed spalinami samochodowymi. Maski nie nadają się dla niemowląt, gdyż zwiększają ryzyko uduszenia. Młodsze dzieci reagują na nie z niechęcią, gdyż ich noszenie wiąże się ze sporym dyskomfortem.

Oczyszczacze powietrza

Coraz więcej rodzin, szczególnie tych z małymi alergikami, decyduje się na zakup oczyszczacza powietrza. Podstawową kwestią jest tu sposób filtrowania. Warto zainwestować w sprzęt, który poradzi sobie z sierścią zwierząt, kurzem, zapachami i oczywiście pyłem zawieszonym, czyli smogiem (PM2,5). Wydajność urządzenia należy dobrać w zależności od wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Przeważnie producent podaje liczbę metrów kwadratowych, dla jakich przewidziany został oczyszczacz.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Dlaczego nuda jest potrzebna?

Naturalne czy stylizowane? Jakie zdjęcia warto zrobić noworodkowi

Kiedy dziecko ciągle mówi “nie”. Rozmowa Moniki Szczepanik i Eweliny Adamczyk

Przejdz do: