Twoje kompetentne dziecko
| Twoje kompetentne dziecko

Twoje kompetentne dziecko

Wydawnictwo MIND przysłało nam książkę Twoje kompetentne dziecko.

Co to znaczy traktować poważnie?

Nazwisko Jespera Juula jest mi znane od jakiegoś czasu. Słyszałam wiele dobrego o nim i jego pracy, więc tym bardziej ucieszyłam się, kiedy Twoje kompetentne dziecko zostało wydane po polsku. Zostałam dodatkowo poproszona o napisanie recenzji, co niniejszym czynię.

Gdybym miała w kilku słowach opisać, jaka jest ta książka, napisałabym: brutalna, mocna, kontrowersyjna i wspaniała.

Brutalna, bo nie owija w bawełnę. Jesper Juul pisze o tym, że wiele powszechnie stosowanych metod traktowania dzieci jest przemocą i jest nieetyczna. Mówi, że posługiwanie się jakimikolwiek metodami w relacji z drugim człowiekiem, nieważne jak małym, jest nieetyczne, bo sprowadza go do roli przedmiotu.

Mocna, bo autor całą odpowiedzialność za relacje między rodzicami a dziećmi składa w ręce dorosłych. Dorośli są bowiem jedynymi osobami, które mają wystarczające narzędzia i doświadczenie, żeby radzić sobie z konfliktami w rodzinie.

Kontrowersyjna, bo wiele razy pojawia się w niej stwierdzenie, że nie da się nauczyć nikogo niczego dobrego, nazwając go złym. Kontrowersyjna, bo w wielu pojawiających się w niej przykładach autor podważa i krytykuje powszechnie stosowane metody wychowawcze. Kontrowersyjna, bo przekonuje nas, że dzieci zawsze współpracują z dorosłymi, a rolą rodziców jest nauczenie go nie współpracy, tylko dbania o siebie.

I cudowna, bo kiedy ją czytałam, co drugą stronę odkrywałam coś, co gdzieś tam zgadzało się z moimi przemyśleniami. Albo coś, co było dla mnie niezwykle odkrywcze i świeże, np. stwierdzenie, że kiedy dziecko jest nastolatkiem, to na wychowanie jest już za późno, rozważania na temat tego, jak można uczyć dzieci odpowiedzialności oraz rozdział o tym, jak dbać o integralność dziecka – czyli szanować jego granice. Jak dać szansę dziecku na bycie sobą i zwolnić je z odgrywania roli idealnego dziecka, jakiego potrzebują rodzice.

Mogę jednak zapewnić, że Twoje kompetentne dziecko nie jest książką o tym, jacy rodzice są źli. To książka o tym, jak nie utrudniać dziecku bycia dobrym człowiekiem. Jak dostrzegać lekcje, które naprawdę odbierają od nas nasze dzieci. To książka o tym, co dzieci potrafią.

Jest to też, muszę przyznać szczerze, książka dla odważnych czytelników. Którzy nie boją się skonfrontować swoich praktyk rodzicielskich z poglądami autora, którzy mają już pewną wiedzę na temat rozwoju dziecka. Jesper Juul ma ambicję zmieniania świata i relacji między dziećmi a rodzicami. Pisze, że krytykowanie nie jest jego intencją, a jego język jest ostry i bezpośredni. To lektura, która wymaga przetrawienia i przemyślenia. Zmierzenia się ze swoimi przekonaniami.

Na koniec jeszcze jedna myśl, która bardzo mi się spodobała. Idea języka osobistego, który jest nam niezbędny w relacjach z innymi ludźmi. I zachęta autora, żeby nie bać się w ustach dziecka ani rodzica słów: chcę, lubię, nie lubię.
Zachęcam do zajrzenia. Do mojego egzemplarza jest już długa kolejka.

Książkę możecie kupić w Natuli.pl – Twoje kompetentne dziecko – Jesper Juul

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Agnieszka Stein

Psycholog dziecięcy. Zajmuje się wspieraniem rodziców w ich wysiłkach wychowawczych i pomocą w kryzysowych sytuacjach. Prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców i wspiera profesjonalistów pracujących z dziećmi. Jest autorką książek z nurtu rodzicielstwa bliskości: "Dziecko z bliska" i "Dziecko z bliska idzie w świat". Prywatnie jest mamą chłopca w wieku szkolnym.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://agnieszkastein.pl/
Dlaczego warto zrezygnować z białej mąki?

„Nie mówimy o naszym dziecku, że jest chore”. Rozmowa z Martą Wawrzyniak – mamą dziewczynki z zespołem Downa

„Co zrobiłem, żeby zainteresować dzieci magią drzewa czy szumu wodospadu?” Rozmowa z ekologiem Jackiem Bożkiem

Przejdz do: