Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego
| Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego

Kurs myślenia dla dzieci, czyli „Marcelinka rusza w Kosmos” Janusza L. Wiśniewskiego

Pierwsza książka dla dzieci napisana przez autora „Samotności w sieci” zabiera czytelników w stymulującą intelektualnie podróż po Wszechświecie. Najlepiej, by była to wspólna podróż – rodziców i dzieci.

Janusz L. Wiśniewski w wywiadzie dla Natuli.pl powiedział, że pytań dzieci nigdy nie wolno zostawić bez odpowiedzi. „Marcelinka…” pokazuje, jak im odpowiadać. Jak przekazywać skomplikowaną wiedzę w sposób, który może przemówić do dzieci. Do dorosłych zresztą także.

Wszystko jest względne

Konstrukcja fabularna bajki o Marcelince jest, przynajmniej pozornie, prosta. Główna bohaterka znalazła się w kosmosie, w którym spotyka Duszka, by wraz z nim i panem Fotonem wyruszyć w podróż po Wszechświecie w poszukiwaniu Najważniejszego.

„Marcelinka rusza w Kosmos” w Natuli.pl

Czym jest Najważniejsze? – to chyba najistotniejsze pytanie, jakie pada w książce. Nie sposób jednak ustalić, co jest najważniejsze dla wszystkich. I chyba głównie o tym jest książka Wiśniewskiego. Choć bez wątpienia to kosmos odgrywa tu główną rolę – i jako bohater, o którym chce się wiedzieć jak najwięcej, i jako pretekst do zadawania pytań niezwiązanych z nim samym.

Bo gdy się coś rozumie, jest się spokojniejszym

Bajka o Marcelince wtajemniczy dzieci we wszystko, co powinny wiedzieć o kosmosie. Galaktyka czy czarna dziura przestaną być dla nich pojęciami obcymi czy niezrozumiałymi. Autor „Samotności w sieci” doskonale sprawdza się jako wykładowca dla najmłodszych. By coś wyjaśnić, stosuje przemawiające do wyobraźni porównania. Na przykład zjawisko lat świetlnych ilustruje przykładem mamy, która dzwoni z samochodu do taty, informując go, że jest o godzinę drogi od domu. Z kolei grawitację zestawia z przyciąganiem występującym między mamą i tatą.

W kosmosie dobrze się filozofuje

Umieszczając akcję bajki w kosmosie, Wiśniewski stworzył przestrzeń fabularną, która pozwoliła mu przybliżyć dzieciom nie tylko fascynujące zjawiska astrofizyczne. Pozwoliła mu również poruszyć znacznie bardziej skomplikowane kwestie – te dotyczące początku, Boga, czasu. A takie tematy podjęte gdzie jak gdzie, ale właśnie w trakcie podróży po Wszechświecie zabrzmią zupełnie inaczej niż w kuchni przy stole. Kosmos jest więc doskonałym tłem do snucia filozoficznej opowieści – Wiśniewski w pełni wykorzystuje ten potencjał. Autor podsuwa tu pewne wyjaśnienia, ale też zmusza do własnych intelektualnych poszukiwań.

Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób spędzania czasu z dzieckiem niż wspólne odkrywanie tajemnic Wszechświata i codzienności. Wiśniewski swoją bajką stworzył ku temu okazję. Zwłaszcza że „Marcelinka…”, jak każda dobra książka dla dzieci, doskonale sprawdzi się także jako lektura dla dorosłych.

Tekst – Anna Bednarska, zdjęcia – Agnieszka Czichy.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 pomysłów na zabawy, przy których rodzic może… poleżeć!

Jak dziecko buduje więź z rodzicem w pierwszym roku życia

5 inspirujących przepisów na potrawy z kaszą jaglaną {na słodko i słono}

Przejdz do: