Świat jest dziwny, Wydawnictwo Dwie Siostry
tekst i ilustracje: Grażyna Lange
Książka – kolorowana, po której można rysować wchodząc w dialog z autorką i współtworząc puentę. Na pozór prościutka, w istocie mająca klasę japońskiej kaligrafii.
Nagroda dla ilustratora „Książka Roku 2007” w konkursie organizowanym przez Polską Sekcję IBBY.
Bajka o kochaniu, Wydawnictwo Format
tekst: Dorota Hartwich, ilustracje: Tomasz Jakub Sysło
Opowieść o miłości, okraszona niestandardowymi ilustracjami. Ponieważ o miłości mówić można na różne sposoby i wieloma językami, Bajka o kochaniu jest wielojęzyczna (zawiera w sobie pięć wersji tekstu: polską, japońską, angielską, francuską i niemiecką).
Grand Prix Książka Roku w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka 2007.
Jak tata pokazał mi wszechświat, Wydawnictwo Zakamarki
tekst: Ulf Stark , ilustracje: Eva Eriksson, tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Książka o rzeczach małych i wielkich. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać.
Ilustrowana księga przysłów dla dzieci, Wydawnictwo Albus
Ilustracje: Agnieszka Popek-Banach, Kamil Banach
Przysłowia mogą uczyć, pomagać w życiu, jako pewne prawidła moralne, są bowiem z reguły przestrogami, nakazami, zakazami i pouczeniami. Mogą objaśniać różne sprawy, może w naiwny, ale nie pozbawiony rozsądku sposób. Przysłowia zawierają w swych sformułowaniach i w traktowaniu tematu bardzo dużo dowcipu, humoru, przedniej zabawy, nierzadko wdzięku i poezji.
Najpiękniejszą Książkę Roku 2009- wyróżnienie przyznane przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
Jak dwie krople wody, Wydawnicywo EneDueRabe
tekst: Vanessa Simon-Catelin, ilustracje: Francois Soutif, tłumaczenie: Michał Rusinek
Lekka, pełna życia i humoru, rymowana historia. W przystępny dla najmłodszych sposób porusza bardzo poważny temat, jakim jest nietolerancja, strach przed nieznanym, stereotypowe myślenie i ukazuje konsekwencje takich postaw. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów, absurd wojen.
Co!?, Wydawnictwo Tatarak
tekst: Kate Lum, ilustracje: Adrian Johnson, tłumaczenie: Jędrzej Butkiewicz
Kto kiedykolwiek usypiał uparte dziecko, ten wie, że jest to nie lada wyczyn. Babcia Patryka robi wszystko, żeby wnuczek poszedł wreszcie spać, ale chłopiec stawia przed nią coraz to nowe wyzwania… Przewrotna opowieść o babci, której żadne wyzwanie nie straszne.
Książka zdobyła prestiżową nagrodęw Wielkiej Brytanii: Red House Children’s Book Award.
Wielkie pytanie, Wydawnictwo Hokus-Pokus
tekst: Wolf Erlbruch, ilustracje: Wolf Erlbruch, tłumaczenie: Julian Kutyła
Autor zaprasza dziecko do zastanowienia się nad pytaniem nurtującym nas od zawsze: „dlaczego jesteśmy na świecie?”. W tym najgłębszym znaczeniu słowa „dlaczego?”, czyli także „po co?”. To naprawdę „Wielkie pytanie”. W gruncie rzeczy nie sposób wyobrazić sobie większego.
Lenio czyli Mania Mniamania, Wydawnictwo Czuły Barbarzyńca
tekst i ilustracje: Agata Muszalska
„Lenio” w sposób strawny dla dzieci i dla rodziców mówi o tym, co… niestrawne: cukierkach w nadmiarze, tonach papierków i reklamach, którym trudno się oprzeć. Zabawne wierszyki, barwne ilustracje i towarzyszące im zagadki mogą być punktem wyjścia do rozmów na poważne tematy, takie jak zdrowe odżywianie, ekologia, dzisiejsze tempo życia.
Zachęta do sztuki, Wydawnictwo Muchomor
tekst: Zofia Dubowska-Grynberg, ilustracje: Natka Luniak
Pierwsza książka dla dzieci o polskiej sztuce współczesnej! Przygotowana we wspólpracy z Zachętą Narodowa Galeria Sztuki. Na przykładzie 25 dzieł polskich artystów współczesnych pokazuje dzieciom, czym jest sztuka współczesna i jaką zabawą może być jej poznawanie.