Kategorie
Ekowiadomości

10 fantastycznych cech oksytocyny

Jeszcze do niedawna kojarzono oksytocynę wyłącznie z porodem. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że oksytocyna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu stosunków międzyludzkich, pomaga rozwiązywać problemy psychologiczne i fizjologiczne.

oksytocyna

Oto 10 powodów, dla których oksytocyna jest najbardziej niesamowitą substancją na świecie:

1. Jest łatwo dostępna

– to jej niewątpliwa zaleta, ponieważ hormon ten możemy dostać niemal na zwołanie, kiedy chcemy i gdzie chcemy. Wszystko co musimy zrobić, by otrzymać zastrzyk oksytocyny, to przytulić kogoś czy chociażby podać mu rękę. Prosty akt cielesnego kontaktu spowoduje, że mózg wydziela niski poziom tego hormonu i to u obu dotykanych osób. To prosty i bardzo szybki sposób budowania trwałego zaufania. Są także dowody na to, że oksytocyna wydziela się także w momencie patrzenia na kogoś czy tylko myślenia o kimś. Osobom, które nie mogą produkować wystarczającej do szczęścia oksytocyny, pozostaje hormon podawany organizmowi w postaci leku.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

2. Eliksir miłości

– oksytocyna pomaga parze w utrzymaniu poczucia bliskości i przywiązania. Oksytocyna, wraz z dopaminą i noradrenaliną, są uważane za bardzo ważne hormony wpływające na relacje w związku między dwoma osobami. Sprzyja empatii i otwarciu na drugiego człowieka.

3. Pomoc dla mam

– oksytocyna nierozerwalnie łączy się z porodem i relacjami matka-dziecko. Hormon ten pomaga kobietom aktywniej przechodzić przez poród, dzięki stymulowaniu skurczów macicy. Po porodzie matki tworzą intymną atmosferę, budują zaufanie i wyzwalają delikatne gesty miłości w stosunku do maleństwa. Ponadto matki wraz ze swoim mlekiem przekazują jakąś część oksytocyny dziecku. Nie zapominajmy także o ojcach, ponieważ również oni mogą czerpać korzyści z oksytocyny. Czasem wystarczy przytulić maleństwo lub tylko na nie spojrzeć, by stężenie hormonu znacznie się podniosło. Z tym, że działanie hormonu nie jest trwałe. Naturze trzeba pomagać.

4. Zmniejsza lęki społeczne

– oksytocyna sprawia, że jesteśmy optymistycznie nastawieni do świata i ludzi, podwyższa nasze poczucie własnej wartości, wspiera proces budowy zaufania i pomaga ludziom przezwyciężyć zahamowania i lęki społeczne. Badania pokazują, że oksytocyna może być skuteczna w leczeniu nieśmiałości, pomagać ludziom pełnym niepokojów dotyczących relacji społecznych i zaburzeń nastroju. Istnieją dowody na to, że oksytocyna może pomóc osobom cierpiącym na stres pourazowy.

5. Lepsze zdrowie

– oksytocyna może być stosowana w leczeniu ran, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Badania wykazały, że hormon ten może łagodzić rozmaity ból.

6. Dieta

– oksytocyna może w niektórych przypadkach zapobiegać otyłości? Tak! Naukowcy, których badania są w fazie wstępnej i ograniczają się do obserwacji zachowania myszy, uważają, że hormon ten może odpowiadać za szereg korzystnych efektów metabolicznych, zarówno u myszy, jak i ludzi.

7. Walka ze stresem

– działanie oksytocyny jest nieocenione, biorąc pod uwagę fakt, jak wiele osób zmaga się ze stresem. Wpływa na zmniejszenie poziomu stresu, zmniejszając stężenie kortyzolu w organizmie, i obniża ciśnienie krwi. Korzystnie wpływa na trawienie, które stres często mocno zaburza. Poprawia perystaltykę jelit i zmniejsza zapalenie jelit.

8. Zwiększa hojność

– nie jestem do końca pewna, czy to zaleta, czy wada oksytocyny. Psychologowie ewolucyjni od lat próbują ustalić, co wpływa na zachowanie ludzi związane z hojnością, oddawaniem rzeczy, udziałem w akcjach charytatywnych. Na linii badań łączą oksytocynę i empatię.

9. Koniec z depresją

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

– pierwszy raz zaczęto łączyć hormon z depresją obserwując jego wpływ na matki cierpiące na syndrom depresji poporodowej. Naukowcy odkryli, że niektóre młode matki zmagają się z depresją z powodu niskiego poziomu oksytocyny. Ostatnie badania stężenia hormonu we krwi i czynników genetycznych u pacjentów z depresją dały zielone światło do leczenia osób z depresją, a nawet z zaburzeniami lękowymi.

10. To jest to, co czyni nas ludźmi

– innymi słowy – to, co zostało wymienione wyżej, wpływa na to, że jesteśmy ludźmi. Oksytocyna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu naszej zdolności zapłonowej i utrzymywania relacji, obdarza nas zdolnością do współodczuwania, zaufania, a nawet wzajemnego miłowania. Bez niej mielibyśmy znacznie mniej.

Na co czekasz? Idź kogoś przytulić!

Źródło: io9.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.