Albo o innej ciemnej, biednej, glinianej chatce z malutkim oknem, z malutką kuchnią, ze starym durszlakiem zawieszonym na ścianie… Współczesne gliniane domy tak nie wyglądają. Dzisiejsze naturalne domy swoim wyglądem, funkcjonalnością i standardami wcale nie przypominają tych stereotypowych wyobrażeń.
Uwaga! Reklama do czytania
Poród naturalny
Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.
Karmienie piersią
Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
10 powodów, dla których warto zbudować dom z gliny:
- Gliniany dom sam oddycha, charakteryzuje się dobrą regulacją mikroklimatu, dodatkowo jest cieplejszy zimą i chłodniejszy latem.
- Nie potrzeba w nim osuszacza, nawilżacza czy też odświeżacza powietrza.
- Jest idealną konstrukcją w przypadku alergicznych dzieci.
- Jest w nim mniej kurzu, czyli mniej sprzątania.
- Materiały, z których buduje się gliniany dom są zdrowe i nietoksyczne, to głównie słoma, glina i drewno. Pozyskuje się je lokalnie, nie muszą wędrować do nas z drugiej półkuli.
- Do wytworzenia naturalnych materiałów budowlanych zużywa się niewielkie ilości energii w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami.
- W dalekiej przyszłości, kiedy nadchodzi czas rozbiórki, dom jest lekki do strawienia dla środowiska, część zostaje przeznaczona na recykling a reszta na kompost.
- Sami, własnymi rękoma budujemy nasz dom. W budowie może pomagać rodzina i znajomi, technologia jest dość prosta a tym samym przyjazna niewykwalifikowanym budowniczym.
- Plac budowy wprawdzie nie jest placem zabaw, ale jest o wiele bezpieczniejszy, niż ten konwencjonalny.
- To inwestycja w zdrowie na lata. Naturalny, oddychający i nietoksyczny dom, to dobre środowisko dla rozwoju małego człowieka.
Co się sprawdza, czyli co może pomóc w decyzji o budowie naturalnego domu?
Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka
Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie.
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.
- samo-edukacja teoretyczna: książki, publikacje, seminaria, wykłady, strony internetowe ludzi, którzy budują naturalnie,
- konsultowanie pomysłów i dylematów z architektami, ekspertami czy wykonawcami,
- samo-edukacja praktyczna: udział w warsztatach, wolontariat na budowie,
- zbudowanie czegoś małego, na przykład szopki na działce, altanki w ogrodzie czy składzika na drewno,
- odwiedzenie glinianego domu, jeśli ktoś ma taką możliwość.
Koszty
Być może zastanawiasz się, ile taki dom może kosztować? Jedni twierdzą, że jest bardzo tanio, inni że drogo. Właściwie, i jedni i drudzy mają rację. Koszt budowy glinianego domu jest porównywalny do kosztu budowy tego tradycyjnego. Planując swój wymarzony dom, masz do wyboru dwie opcje. Pierwszą byłoby zlecenie tego zadania w całości firmie wykonawczej a drugą budowanie samemu. W związku z tym, że nakład pracy stanowi znaczną cześć wydatków w tym przedsięwzięciu, wynajęcie firmy może być dość drogie. Podobnie jak wynajęcie ekipy do budowy tradycyjnego domu, które czasami może się okazać jeszcze droższe. Trudno oczekiwać od wykwalifikowanych budowniczych, że będą pracować za darmo, prawda? Jeśli natomiast zdecydujesz się budować sam z pomocą rodziny, oszczędności mogą być całkiem spore. Jeśli nie masz doświadczenia budowlanego czy ciesielskiego, możesz część prac zlecić firmie a resztę wykonać we własnym zakresie. To również się opłaca. Decydując się na budowę domu, warto pamiętać o kosztach, jakie ponosi nasza planeta. Kiedy używamy wysoko przetworzonych materiałów cenę ponosi środowisko a w konsekwencji my wszyscy.
Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli
Budownictwo naturalne to budownictwo przyszłości. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa następuje zmiana potrzeb, upodobań i priorytetów. Toksyczne materiały, z których budowane są konwencjonalne domy będą powoli wycofywane. Na ich miejsce wrócą te sprzed setek lat, jak na przykład glina czy słoma. Budownictwo będzie szło w kierunku zdrowego, nietoksycznego, ‘’zrób to sam’’ . Będzie ono wykorzystywać coraz więcej naturalnych materiałów, które są przyjazne środowisku i człowiekowi. W rzeczywistości taka konstrukcja to coś więcej, niż tylko gliniany dom. To naturalność, prostota i piękno. To filozofia życia w harmonii z naturą.