Kategorie
Rzeczy dla dzieci

10 zasad prowadzenia budżetu domowego

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie budżetu domowego, argumentując to większą kontrolą nad finansami, możliwością znalezienia pola do oszczędności, czy nawet okazją do lepszego poznania samego siebie na podstawie swoich przyzwyczajeń, wydatków, wyborów. Jedno jest pewne – warto spróbować. Jak się do tego zabrać i o jakich zasadach należy pamiętać? Oto najważniejsze z nich.

Cel prowadzenia budżetu domowego

Decydując się na prowadzenie budżetu domowego, musimy zdawać sobie sprawę z tego, czym jest i w jakim właściwie celu go robimy. Przede wszystkim chcemy odpowiedzieć sobie na takie pytania:

  • Jak rozkładają się moje wydatki?
  • Na co wydaję najwięcej, a na co najmniej pieniędzy?
  • Który obszar życia pochłania zdecydowanie za dużo środków?
  • Na czym zupełnie niepotrzebnie oszczędzam?
  • Na co wydaję zbyt dużo i niepotrzebnie, a co może dać mi zadowalające oszczędności?
  • Czy na pewno korzystam z najlepszych dostawców mediów, czy jednak warto ich zmienić?

I wiele innych. Tak, prowadzenie prostego budżetu domowego pomoże nam zrozumieć, na co wydajemy, jak rozkładają się nasze wydatki i dzięki czemu możemy zaoszczędzić.

Jak planować budżet domowy?

Aby prowadzenie przez nas budżetu domowego było efektywne, musimy skrupulatnie notować każdy wydatek. Podejście: „to tylko 7 złotych” może zaowocować tym, że z takich sytuacji uzbiera się większa, zgubiona gdzieś kwota. Przygotujmy się więc na to, by zaznaczać nawet najdrobniejsze wydatki. Być może na początku będziemy tym znużeni lub nie zawsze zapamiętamy, by wszystko zanotować, jednak po jakimś czasie to po prostu wejdzie nam w nawyk.

Przygotuj odpowiednią formę

To, w jakiej formie będziemy zarządzać budżetem domowym i jak podzielimy nasze wydatki, zależy tylko od nas. Możemy to robić zarówno w tradycyjnej formie papierowej (zeszyt, notatnik), jak i w Excelu czy w dedykowanych aplikacjach mobilnych. Wszystkie formy mają swoje plusy i minusy.

Nie każdy lubi arkusz kalkulacyjny, ale też nie każdy będzie mógł zgodzić się z proponowanymi przez aplikację tagami. Istnieje jednak możliwość podłączenia niektórych aplikacji do naszego konta bankowego, dzięki czemu sama będzie odnotowywać i segregować nasze wydatki.

Analizuj wydatki

Sporządzenie samych przychodów i wydatków nic nam nie powie. Musimy poświęcić określony czas na ich dokładną analizę. Możemy to robić raz w tygodniu lub raz w miesiącu. Regularne podsumowanie jest jednak istotne, by spełnić zamierzone cele i uzyskać odpowiedź na pytania, które zadajemy sobie przed podjęciem się prowadzenia domowego budżetu.

Poszukaj oszczędności

Niech to będzie jeden z naszych najważniejszych celów. Wszystko robimy po coś, przyjemnie więc będzie znaleźć przestrzeń wydatków, które spokojnie możemy ograniczyć, nawet tego nie odczuwając, a które przyniosą nam dodatkową gotówkę.

Zmień nawyki

Bądźmy gotowi na zmiany, mogące zajść dzięki większej świadomości budżetu. Jeśli okaże się, że zdecydowanie zbyt dużo wydajemy na posiłki na mieście lub zamawianie jedzenia z dowozem, zastanówmy się, czy nie lepiej byłoby przygotowywać sobie pożywienia w domu. Jeśli zauważymy, że zdecydowanie za dużo wydajemy na ubrania, przemyślmy, czy nie warto kupić porządnych butów lub koszuli raz a dobrze, zamiast wymieniać je co kwartał.

Zadbaj o dodatkowe przychody

Być może dzięki prowadzeniu budżetu domowego uświadomimy sobie, że koszty życia, które ponosimy, są niewspółmierne do naszych zarobków. To pierwszy krok, by poprosić w obecnej pracy o podwyżkę, pomyśleć o zmianie miejsca pracy lub poszukać zajęć, które mogą przynieść dodatkowy przychód. Dzięki temu szybciej, niż nam się mogło wydawać, poprawimy naszą sytuację materialną i będziemy mogli ze spokojnym sumieniem pozwolić sobie na znacznie więcej.

Stwórz własne kategorie

Niektóre narzędzia, jakie wybierzemy do sporządzania budżetu domowego, mogą chcieć nam narzucić własne kategorie wydatków. Poświęćmy jednak trochę czasu i przygotujmy takie, które najlepiej będą oddawać nasz tryb życia. Jeśli nie wyjeżdżamy co weekend z rodziną za miasto, kategoria „wyjazdy weekendowe” będzie mijać się z celem. Jeśli nie posiadamy samochodu, po co nam kategoria „paliwo”?

Planuj wydatki i finanse domowe

Przyglądając się strukturze naszych miesięcznych wydatków warto zacząć nieco bardziej wnikliwie i mądrze planować przyszłe wydatki. Jeśli usiądziemy z długopisem lub przy komputerze, sporządzając limit budżetu na określone cele, planując zakupy z wyprzedzeniem, jest szansa, że z miesiąca na miesiąc struktura poniesionych kosztów będzie nas zaskakiwać coraz mniej. Przeczytaj więcej w poradniku o finansach domowych z Vivus.

Prowadź budżet domowy z bliskimi

Jeśli mieszkamy i żyjemy sami, sprawa prowadzenia budżetu domowego jest naszym osobistym wyborem. Jeżeli jednak żyjemy z partnerem lub partnerką, warto namówić drugą osobę do przyjrzenia się puli wspólnych wydatków i razem znaleźć kompromisy w kwestii skali i przeznaczenia pieniędzy, które wydajemy.

Może okaże się, że zbyt często wybieramy kino zamiast spaceru lub innej formy spędzenia czasu lub wydajemy pieniądze na żywność, którą później finalnie musimy zutylizować, ponieważ nie potrafimy wspólnie planować zakupów.

Artykuł sponsorowany przez Vivus Finance sp. z o.o.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.