Poniżej przedstawiamy 10 zasad udanego zdjęcia, by wasze pamiątki cieszyły oko, nie tylko ze względu na modela, ale także i estetykę samej fotografii.
1. Zmieniaj punkt widzenia
Naturalny portret otrzymasz fotografując z poziomu oczu dziecka. W przypadku starszych dzieci wymagać to będzie przykucnięcia, natomiast do zrobienia zdjęcia pełzającego niemowlaka, najlepiej będzie położyć się na podłodze. Jeżeli chcesz nadać swojemu dziecku nieco więcej powagi lub uwiecznić jego radość z nabytej nowej umiejętności, sfotografuj je z poziomu poniżej jego głowy. W takim ujęciu dziecko będzie sprawiać wrażenie niezależnego i pewnego siebie. Pomyśl także, jak ciekawie mogłoby wyglądać zdjęcie malca na zatłoczonym placu zabaw w ujęciu z góry.
2. Zawsze zwracaj uwagę na tło zdjęcia
Niepotrzebne przedmioty mogą odciągnąć uwagę widza od głównego tematu fotografii. Oczywiście zawsze można uprzątnąć bałagan, jednak decydując się na ten sposób łatwo przeoczyć „wyjątkowy moment”. Mam na to radę. Jeśli dysponujesz aparatem cyfrowym (tzw. kompaktem) efekt rozmytego tła uzyskasz dzięki dużemu przybliżeniu – im dalej stoisz od modela, tym bardziej rozmazane tło uzyskasz. Wpływ na rozmycie ma także odległość modela, od przeszkadzającego tła – im dalej znajdują się rzeczy dekoncentrujące uwagę, tym większa szansa na ich rozmycie.
Jeżeli zaś jesteś szczęśliwym posiadaczem lustrzanki, użyj trybu preselekcji przysłony (A lub Av). Mniejsza przysłona, to bardziej rozmyte tło. Dzięki temu zabiegowi Twoje zdjęcia będą wyglądać bardziej profesjonalnie, a uwagę skupiać będzie tylko Twój model, a nie to, co go otacza.
3. Pamiętaj o regule trójpodziału
Aby zastosować tę regułę należy podzielić kadr na trzy części – w poziomie oraz w pionie – miejsca przecinania się siatki to tzw. mocne punkty (przykład na zdjęciu poniżej). Obecnie wiele aparatów kompaktowych ma możliwość włączenia siatki w ustawieniach, co jest bardzo pomocne, zwłaszcza dla początkujących fotografów. Opanowanie sztuki kompozycji sprawi, że na naszych zdjęciach zapanuje przyjemna dla oka harmonia. Oczywiście, każdą zasadę warto od czasu do czasu złamać.
4. Wypełniaj kadr
Portrety będą o wiele ciekawsze, jeśli nie będziesz zostawiać zbyt dużo pustej przestrzeni. Zacznij od tak bliskiej odległości, by na zdjęciu „obciąć” modelowi uszy oraz kawałek czoła – z tego miejsca cofnij się, by uzyskać zadowalający efekt.
5. Staraj się nie używać lampy
Lampa błyskowa, zwłaszcza nieumiejętnie zastosowana, powoduje powstawanie nieatrakcyjnych cieni, czerwonych oczu, często także wywołuje grymas na twarzy fotografowanego. Szukaj miejsc dobrze oświetlonych. Jeśli jednak uznasz, że światła jest wciąż za mało, zwiększ ISO. Ten tajemniczy skrót, to nic innego, jak czułość na światło filmu lub matrycy w naszym aparacie. Wartość tę zazwyczaj wyraża się w zakresie od 50 do 1600. Wysokie czułości charakteryzują się większym szumem, czyli inaczej cyfrowym ziarnem. Nie bój się ich, często o jakości zdjęcia świadczy przede wszystkim uchwycony moment, a także poprawna kompozycja. Jakość schodzi wówczas na drugi plan. Jeśli jednak zaszumienie fotografii bardzo Ci przeszkadza, proponuję przekonwertowanie jej na zdjęcie czarno białe – mocne szumy mogą w tym wypadku stworzyć ciekawy efekt.
6. W poziomie, czy w pionie?
Większość amatorskich zdjęć wykonuje się w kadrze poziomym. Sugeruję jednak, by po każdym poziomym ujęciu, starać się zrobić podobne zdjęcie – tylko w formacie pionowym. Format pionowy często pomaga fotografowi wyczyścić boki kadru i nie włączać ich do kompozycji (kolejna pomoc, przy usuwaniu bałaganu).
7. Zabierz aparat na spacer
To doskonała okazja do zrobienia mini sesji. Zwróć uwagę na porę dnia – latem idealne światło zastaniesz w godzinach popołudniowych. Nie warto natomiast fotografować w samo południe, gdyż intensywne słońce sprawia, że na twarzy modela powstają nieatrakcyjne cienie. Pomocne będzie wówczas zacienione miejsce. Natomiast pochmurne dni, bez względu na porę, dają rozproszone światło, które sprzyja pięknym portretom.
8. Pozwól się poprowadzić
Dziecko podczas zabawy to doskonały materiał na zdjęcia. W zabawie powstają tysiące sytuacji, które warto uwiecznić. Zatrzymuj ruch, śmiech, płacz, złość, a nawet ziewanie – staraj się nie namawiać swojej pociechy, by spojrzała w obiektyw, czy obdarzała cię wymuszonym uśmiechem. Codzienność na fotografiach może być niezwykle ciekawa, jeśli przedstawisz ją w odpowiedni sposób.
9. Skup się na detalach
Dłonie i stopy są zawsze fotogenicznie, a już szczególnie wtedy, gdy należą do maleńkiej istotki. Warto sfotografować rączkę trzymającą ulubionego misia, ukochaną zabawkę, czy też stopy niemowlaka, który uwielbia zadzierać je do góry. Przekaz nie zawsze musi być dosłowny.
10. Sposób na emocje
Poproś o pomóc kogoś bliskiego – niech stoi za Tobą i w momencie, gdy trzymasz spust migawki, spróbuje rozbawić maluszka. Gwarantuję, że na twarzy dziecka pojawi się całe spectrum emocji – od uśmiechu, po zdziwienie, a może i nawet obawę. Nie pozostaje ci nic innego, jak wypełnić nimi kadr.