| 13 kroków do udanego związku

13 kroków do udanego związku

To żadna tajemnica, że kluczem do udanego związku jest praca i zaangażowanie obojga partnerów. Gdy romantyczne uniesienia mijają i na pierwszy plan wdziera się rutyna dnia codziennego, domowe obowiązki i dzieci, bywa, że partner schodzi na dalszy plan. Są jednak pary, które potrafią mieć udaną, satysfakcjonującą relację i faktycznie żyć “długo i szczęśliwie”. Jak one to robią?

Za pośrednictwem serwisu Reddit przeprowadzono krótką ankietę, w której zapytano osoby będące w szczęśliwych związkach o klucz do sukcesu. Oto jakich odpowiedzi udzielili:

1. Bądźcie dla siebie mili

Niby to proste i oczywiste, prawda? Ale bywa, że w zmęczeniu, irytacji i pośpiechu o tym zapominamy i (świadomie lub nieświadomie) wyładowujemy na partnerze trudne emocje. Tymczasem tak prosta rzecz jak “bycie miłym” może uratować wasz dzień (a na dłuższą metę także związek).

2. Cieszcie się swoim towarzystwem

Spędzajcie ze sobą czas, róbcie coś razem: biegajcie, chodźcie na basen, do kina – cokolwiek. Znajdźcie coś, co was łączy poza rodziną i dziećmi!

3. Mówcie “kocham cię” tak często, jak to możliwe

Tego słowa chyba nie da się nadużyć. To prosty sposób, żeby pokazać, jak bardzo wam na sobie zależy.

4. Bądźcie wobec siebie szczerzy

Rozmawiajcie szczerze o wszystkim, także o tym, co was drażni, irytuje, złości. Jednocześnie pamiętajcie, że czasem warto odpuścić i nie być drobiazgowym.

5. Nie pozwólcie nikomu wtrącać się w wasz związek

Rozwiązujcie swoje konflikty sami. Nie wciągajcie w nie innych członków rodziny.

6. Sprawiajcie sobie małe przyjemności

Nie ma lepszego sposobu, by pokazać komuś, że o nim myślisz. To mogą być drobiazgi, ważne, by sprawiały przyjemność drugiej stronie i zawierały pozytywny ładunek emocjonalny.

7. Miejcie czas tylko dla siebie

By móc odpocząć i zrelaksować się, każdy z was powinien mieć możliwość spędzania czasu sam ze sobą. To może być kilka godzin, wieczór, weekend… Krótka rozłąka pozwala stęsknić się za parterem i nabrać dystansu do związku. Poza tym robiąc to, co lubicie, każde z was ma czas, by naładować baterie.

8. Bądźcie realistyczni w swoich oczekiwaniach

Wiele związków rozpada się, bo wizja miłości romantycznej i rzeczywistość różnią się od siebie diametralnie. Warto sobie uświadomić, że żaden człowiek nie jest w stanie dać nam w 100 proc. tego, czego potrzebujemy. Dlatego lepiej przyjąć zasadę 80/20. Oczekujcie od partnera zaangażowania w 80 proc. i sami też nie nadużywajcie się w relacji. Pozostałe 20 proc. energii zostawicie dla siebie: na swoje pasję, hobby, zainteresowania. To prosty sposób, by zachować równowagę.

9. Nie zapominajcie o seksie

Udane pożycie seksualne może nie jest czynnikiem przesądzającym o powodzeniu związku (przynajmniej w życiu młodych rodziców), może jednak bardzo pomóc ożywić waszą relację. Poza tym czysto biologiczna strona, która uaktywnia się w czasie stosunku, i wyrzut oksytocyny, czyli hormonu przywiązania, pomogą wam osiągnąć bliskość emocjonalną.

10. Szanujcie swój indywidualizm

Myślenie o “was” jest bardzo ważne, ale nie zapominajcie, że w tym wszystkim jesteście “ja” i “ty”. Bardzo łatwo wpaść w pułapkę i po kilku latach bycia razem myśleć o sobie jak o jedności. Pamiętajcie o tym, że bez względu na to, jak bardzo jesteście podobni lub jak bardzo jesteście blisko, stanowicie dwie oddzielne osoby – macie różne upodobania i opinie.

11. Zaprzyjaźnijcie się

Musicie być przyjaciółmi. Partner powinien być osobą, z którą lubisz spędzać czas. Oczywiście aspekt seksualny jest ważnym dodatkiem (patrz: pkt. 9), ale to kiepska podstawa dla relacji. Jeśli macie być dla siebie oparciem i przetrwać trudne chwile, musicie po prostu lubić się nawzajem.

12. Pamiętajcie, że związek działa w dwie strony

Kluczem do udanej relacji jest empatia i umiejętność wejrzenia w odczucia drugiej osoby z miłością i zrozumieniem. Dzięki temu partnerzy mogą być dla siebie oparciem, umacniać się nawzajem.  Związki, w których brakuje empatii, nie mają szansy przetrwać: gdy ludzie są dla siebie oschli i nie okazują sobie uczuć, miłość nie może się rozwijać. Wymiana emocjonalna jest konieczna, aby osiągnąć bliskość i porozumienie.

13. Zaakceptujcie fakt, że żaden związek nie jest perfekcyjny i to jest w porządku!

Uświadomcie sobie, że nic nie jest doskonałe przez cały czas. Będą momenty, gdy nie będziecie się ze sobą zgadzać, zdarzy się, że zranicie się nawzajem. Szczęśliwe pary to nie takie, którym to się nie przytrafia, tylko takie, które potrafią o tym rozmawiać i to wzajemnie przepracować.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Parentyfikacja. O dramacie dzielnych dzieci

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Juul na poniedziałek, cz. 85 – Przychodzi taki czas, kiedy rodzic powinien odpuścić

Przejdz do: