Kategorie
Rodzina

18 zabaw nad morzem oraz po powrocie dla dzieci i rodziców

Szum fal, ciepły wiatr, piasek, orzeźwiający dotyk wody. Nad morzem bardzo szybko pojawia się w dzieciach niepohamowana żądza eksploracji okolicy. Maluchy zwykle szybko same wynajdują sobie zabawy z nadmorskimi materiałami: piasek, woda, kamyki, piórka, muszelki czy gałęzie dają mnóstwo okazji do twórczych zabaw.

zabawy-na-plazy

Często się do nich przyłączamy, wspólnie z dziećmi budując zamki, przekopując kanały lub grabiąc plażę. W pewnym momencie jednak podstawowe pomysły się wyczerpują, a dziecko chce więcej. Warto przygotować dostosowane do wieku dziecka pomysły na plażowe aktywności. To zadziwiające, jak niewiele dzieciom potrzeba do twórczych zabaw, a przy okazji nauki.

1. Pamiątkowe słoiki

Podczas spaceru po plaży szukamy skarbów wyrzuconych przez fale. Wrzucamy je do szklanego słoika lub butelki. Mogą się w nim znaleźć też rośliny morskie. Znaleziska zalewamy morską wodą i zakręcamy naczynie. Woda morska świetnie konserwuje – mały nadmorski świat zamknięty w butelce wspomnień to pamiątka na wiele lat.

2. Recykling art nadmorski

Na polskich plażach można znaleźć muszelki, wygładzone patyki czy inne związane z morzem przedmioty , ale także znajdziemy tam śmieci, np. kamyki, patyki, kapsle po napojach, butelki. Z nich też można uczynić zabawę lub zabawki nadmorskie.

Z uzbieranych przedmiotów można ułożyć nadmorski obrazek. Kolorowe kapsle bardzo się przydają, a każdy przedmiot może pełnić ważną rolę w twórczej układance.

3. Nadmorski filtr, czyli świat na kolorowo

Znaleziona zielona butelka po napoju może służyć jako filtr do oglądania świata.

[natuli2]

4. Nadmorska grzechotka

Z pustej znalezionej puszki można zrobić grającą grzechotkę: puszkę należy owinąć wodorostami i powtykać w nią patyki i pióra. Do środka wsypuje się kamyki i zamyka patyczkiem. Gotowe.

5. Widok

Podczas wizyty na plaży należy zebrać długie patyki, drzewa wygładzone przez morze i gałęzie. Posłużą do zbudowania konstrukcji w formie ramy z płotkiem, dekoracjami z piasku i kamieni oraz wiszącymi ozdobami, np. wodorostami. Dzieło może zwieńczyć flaga wykonana z czyjejś bluzki lub koszulki.

W takiej ramie można się ustawić do pamiątkowej rodzinnej fotografii lub po prostu podziwiać widok na morze. Można też zbudować małą ramkę z patyczków i kadrować przez nią wakacyjne pocztówki.

6. Tort piaskowy i nadmorska cukiernia

Z mokrego piasku można ulepić tort. Ozdobić go kamykami, piórkami i innym nadmorskimi materiałami. Tort został pokrojony nożem i zjedzony. Powstawać mogą prawdziwe cukierniczo-nadmorskie cuda, sprawiające wiele radości dziecku i rodzicom. Potrzebne są do tego tylko foremki i dary morza.

7. Ogródki, skalniaki i domki, w których toczy się życie

Skarby nadmorskie mogą posłużyć do budowy przemyślnych domków, ogródków, dróg i innych niesamowitych cudów architektury nadmorskiej. W każdym takim świecie dzieją się niesamowite historie.

8. Kamykowate obrysy ciała

Zabawa w parach: jedna osoba kładzie się na piasku, druga obkłada kamykami jej ciało. Powstaje kształt ciała rysowany kamykami. Świetna rozrywka dla wszystkich, nie tylko dla dzieci.

9. Połącz kropki

Na piasku układa się pojedyncze kamyki lub korzysta z tych leżących na brzegu. Kamyki są kropkami, a kreski rysuje się patykiem po mokrym piasku, tworząc kreskowe rysunki. Czasami pojawiają się naprawdę zaskakujące kształty.

10. Mandala ze skarbów morza

Można ułożyć też mandalę ze wszystkich zebranych przedmiotów.

11. Kamykowe układanki

Kamienie mają przeróżne kształty, są mniej lub bardziej wygładzone, różnią się także kolorami. Z kamyków można układać różne wzory. Wystarczy kilka i już jest zabawa.

12. Rysowanie wodą na piasku

Rysowanie wodą na suchym piasku to dosyć trudna zabawa, ale daje dzieciom wiele satysfakcji.

13. Piaskowa archeologia

Rodzice lub koledzy chowają w piasku na określonym obszarze małe przedmioty. Zadaniem dzieci jest ich odnalezienie za pomocą pędzelka, wzorem metody pracy archeologów.

14. Kwiatki muszelkowe

Po przyjeździe do domu możemy na dłużej zachować miłe wspomnienia, tworząc pamiątki przypominające beztroskie chwile. Kwiatki muszelkowe to nietypowe kwiatki, które szybko rosną i pięknie wyglądają. Do ich produkcji używa się doniczek i miseczek wypełnionych piaskiem i różnych naturalnych materii, m.in. skarbów zebranych nad morzem.

15. Obrazek z butelce

To klasyka pamiątki nadmorskiej. Kiedyś kupowało się na straganie butelkę ze statkiem, teraz każdy robi swoją pamiątkę, słoik z piaskiem, kamykami i zdjęciem. Zamiast zdjęcia można też dać dzieciom czarno-białe wydruki do pokolorowania. Wszystko się wkłada do słoika i podpisuje. Mały nadmorski świat ku pamięci.

16. Kolorowanie kamyków

Wystarczą dobrze rysujące pisaki lub farby i już można tworzyć kolekcję malowanych kamieni. Prywatne kamienne galerie to piękna pamiątka i źródło wielu zabaw.

17. Kamykowe memory

Gra wykonana samodzielnie na naturalnym materiale da więcej radości niż kupiona w sklepie. Rodzic lub starsze dziecko wykonuje dwa identyczne obrazki na dwóch kamykach. Gdy będzie pomalowanych kilkanaście par, można zaczynać grę: odwracamy kamyki, a dziecko ma za zadanie odnaleźć dwa takie same obrazki.

18. Domowa plaża

Wracamy znad morza, ale dzieci nadal myślami są na plaży… Kilka drobiazgów do zabawy pomoże przenieść się znów nad morze, np. płaski pojemnik, piasek, wybrane przez dziecko zabawki i drobiazgi kojarzące się z wyjazdem. Na piasku można zacząć układanie nadmorskich scenerii i zacząć snuć okołomorskie opowieści. Wyobraźnia szaleje.

Avatar photo

Autor/ka: Izabela Jędrulak-Mocur

Prowadzi warsztaty i zajęcia plastyczne. Zajmuje się recycling artem, co często wykorzystuje w zajęciach. W twórczym spotkaniu z dziećmi i dorosłymi najbardziej interesującą ją formą jest warsztat plastyczny. Nie zakłada z góry co ma powstać - najważniejszy jest proces twórczy i to, co wydarzy się podczas pracy, zabawy. Prowadzi bloga, na którym przedstawia dokumentację z twórczych akcji i zabawy ze swoim synkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.