100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| 3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

Jak wiadomo z roku na rok technologia co raz bardziej się rozwija, a co za tym idzie jest co raz bardziej ogólnodostępna i tańsza. Wszyscy korzystamy z dóbr jakie nam dostarcza ale nie zauważamy, że cierpią z tego powodu nasze małe pociechy, ponieważ nie zwracamy uwagi albo sami doprowadzamy do tego, że cały dzień dzieci spędzają przed ekranami telefonów, tabletów czy innych wynalazków. A czemu rodzice tak robią? W większości głównie z lenistwa, bo wtedy dziecko nie marudzi i ma zajęcie na resztę dnia. Nikt nie mówi, że te urządzenia to zło albo, że nie są przydatne, bo niektóre aplikacje czy gry potrafią wiele nauczyć.

Jakie są zatem alternatywy i inne sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem?

1. Przede wszystkim musimy spędzać z nimi więcej czasu jako rodzicie i o ile możemy, nie zostawiać samych. Oczywiście że znajdą sobie wtedy jakieś zajęcie ale zawsze będzie im raźniej niż w samotności na dodatek co może być lepszego niż wspólna zabawa z naszą pociechą?

2. Następnym sposobem będzie zabawa klockami Lego lub innymi, które możemy zamówić w takim sklepie jak np. https://heyandplay.pl/. Bawić się klockami lubi chyba każde dziecko, a czasami dorośli nawet bardziej. Są one świetną okazją na poprawę koncentracji i umiejętności skupienia u dziecka, nie mówiąc już o rozwijaniu wyobraźni i innych rzeczach. Najlepsze w klockach jest chyba to, że to co z nich stworzymy ogranicza nam tylko własna wyobraźnia i ich ilość.

3. Trzecim sposobem będzie zachęcenie dziecka do uprawiania jakiegoś sportu. Obecnie duża ilość maluchów cierpi na nadwagę ale sport i ruch nie jest jak wiadomo przeznaczony tylko dla nich. Ilość dyscyplin z których możemy wybierać jest tak duża, że na pewno coś się naszemu dziecku spodoba albo może już się spodobało i nawet o tym nie wiedzieliśmy? Jak już złapie „bakcyla” to będzie potem problem żeby robiło coś innego ale to już zmartwienie raczej nie jest.

Zobacz również: Lalki dla dziewczynek

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest spędzanie wspólnego czasu z naszymi dziećmi, a także wspólna nauka i rozwój. Nie jest to najłatwiejsze w dzisiejszych czasach ale nikt też nie powiedział, że posiadanie dziecka to proste i nie wymagające poświęcenia zadanie.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: