3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki
| 3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

3 porady jak oderwać dziecko od elektroniki

Jak wiadomo z roku na rok technologia co raz bardziej się rozwija, a co za tym idzie jest co raz bardziej ogólnodostępna i tańsza. Wszyscy korzystamy z dóbr jakie nam dostarcza ale nie zauważamy, że cierpią z tego powodu nasze małe pociechy, ponieważ nie zwracamy uwagi albo sami doprowadzamy do tego, że cały dzień dzieci spędzają przed ekranami telefonów, tabletów czy innych wynalazków. A czemu rodzice tak robią? W większości głównie z lenistwa, bo wtedy dziecko nie marudzi i ma zajęcie na resztę dnia. Nikt nie mówi, że te urządzenia to zło albo, że nie są przydatne, bo niektóre aplikacje czy gry potrafią wiele nauczyć.

Jakie są zatem alternatywy i inne sposoby na spędzenie czasu z dzieckiem?

1. Przede wszystkim musimy spędzać z nimi więcej czasu jako rodzicie i o ile możemy, nie zostawiać samych. Oczywiście że znajdą sobie wtedy jakieś zajęcie ale zawsze będzie im raźniej niż w samotności na dodatek co może być lepszego niż wspólna zabawa z naszą pociechą?

2. Następnym sposobem będzie zabawa klockami Lego lub innymi, które możemy zamówić w takim sklepie jak np. https://heyandplay.pl/. Bawić się klockami lubi chyba każde dziecko, a czasami dorośli nawet bardziej. Są one świetną okazją na poprawę koncentracji i umiejętności skupienia u dziecka, nie mówiąc już o rozwijaniu wyobraźni i innych rzeczach. Najlepsze w klockach jest chyba to, że to co z nich stworzymy ogranicza nam tylko własna wyobraźnia i ich ilość.

3. Trzecim sposobem będzie zachęcenie dziecka do uprawiania jakiegoś sportu. Obecnie duża ilość maluchów cierpi na nadwagę ale sport i ruch nie jest jak wiadomo przeznaczony tylko dla nich. Ilość dyscyplin z których możemy wybierać jest tak duża, że na pewno coś się naszemu dziecku spodoba albo może już się spodobało i nawet o tym nie wiedzieliśmy? Jak już złapie „bakcyla” to będzie potem problem żeby robiło coś innego ale to już zmartwienie raczej nie jest.

Zobacz również: Lalki dla dziewczynek

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest spędzanie wspólnego czasu z naszymi dziećmi, a także wspólna nauka i rozwój. Nie jest to najłatwiejsze w dzisiejszych czasach ale nikt też nie powiedział, że posiadanie dziecka to proste i nie wymagające poświęcenia zadanie.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym