Kategorie
Ekowiadomości

Mózg dziecka jest przygotowany do nauki

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego dzieci uczą się nowych języków tak szybko, podczas gdy nam, dorosłym, przychodzi to z trudem? Nauka zna odpowiedzi na wiele pytań!

Mózg dziecka jest przygotowany do nauki

W pierwszych latach życia dziecka w każdej sekundzie w mózgu jest tworzonych między 700 a 1000 połączeń neuronowych. W wieku 3 lat jest ich aż 1000000000000000 (nawet nie potrafimy przeczytać tej liczby, ale wydaje nam się, że to jeden biliard). Te połączenia tworzą się w momencie zdobywania nowych informacji i umiejętności. Po czwartym roku życia liczba tych nowopowstających połączeń stopniowo się zmniejsza.

Jak najlepiej wykorzystać ten czas? Umożliwić dziecku poznawanie świata: nowych smaków, słów, miejsc, najróżniejszych doświadczeń zmysłowych, które wywierają na nie wpływ szczególnie intensywnie w okresie do trzeciego roku życia. Będzie to procentować w przyszłości. Ludzie są przygotowani do uczenia się i adaptacji przez całe życie, ale z wiekiem staje się to coraz trudniejsze z powodu zmian w strukturze mózgu, które powodują, że staje się on mniej wrażliwy na skutki nowych doświadczeń.

Stres może być dobry dla mózgu

Odrobina stresu jest normalna, a nawet zdrowa dla mózgu. Kiedy dziecko jest otoczone przez wspierających je dorosłych, fizyczne skutki stresu są zwykle krótkotrwałe, a korzyść z nich jest taka, że uczą dzieci, jak prawidłowo reagować w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń czyhających na nie każdego dnia. Natomiast chronicznie wysoki poziom stresu w połączeniu z brakiem opiekunów wspierających może trwale uszkodzić połączenia nerwowe. To „toksyczny stres”, który może pogorszyć stan zdrowia, negatywnie wpłynąć na umiejętności społeczne i zdolność do nauki. Przewidywalne środowisko, całkowicie wolne od nieprzewidzianych sytuacji w prosty sposób może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Nie ma potrzeby, aby chronić dziecko przed każdym trudem, zniechęcać do wyzwań, odkrywania nowego. Najważniejsze jest, aby nauczyć dzieci radzenia sobie w różnych sytuacjach, także stresowych, nieplanowanych. Wtedy łatwiej radzą sobie z rozczarowaniem i mogą lepiej kontrolować otaczający je świat dzięki pewności, że rodzic jest blisko.

Źródło: Developingchild.harvard.edu
Foto: flikr.com/thekmancom

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.