Mózg dziecka jest przygotowany do nauki
W pierwszych latach życia dziecka w każdej sekundzie w mózgu jest tworzonych między 700 a 1000 połączeń neuronowych. W wieku 3 lat jest ich aż 1000000000000000 (nawet nie potrafimy przeczytać tej liczby, ale wydaje nam się, że to jeden biliard). Te połączenia tworzą się w momencie zdobywania nowych informacji i umiejętności. Po czwartym roku życia liczba tych nowopowstających połączeń stopniowo się zmniejsza.
Jak najlepiej wykorzystać ten czas? Umożliwić dziecku poznawanie świata: nowych smaków, słów, miejsc, najróżniejszych doświadczeń zmysłowych, które wywierają na nie wpływ szczególnie intensywnie w okresie do trzeciego roku życia. Będzie to procentować w przyszłości. Ludzie są przygotowani do uczenia się i adaptacji przez całe życie, ale z wiekiem staje się to coraz trudniejsze z powodu zmian w strukturze mózgu, które powodują, że staje się on mniej wrażliwy na skutki nowych doświadczeń.
Stres może być dobry dla mózgu
Odrobina stresu jest normalna, a nawet zdrowa dla mózgu. Kiedy dziecko jest otoczone przez wspierających je dorosłych, fizyczne skutki stresu są zwykle krótkotrwałe, a korzyść z nich jest taka, że uczą dzieci, jak prawidłowo reagować w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń czyhających na nie każdego dnia. Natomiast chronicznie wysoki poziom stresu w połączeniu z brakiem opiekunów wspierających może trwale uszkodzić połączenia nerwowe. To „toksyczny stres”, który może pogorszyć stan zdrowia, negatywnie wpłynąć na umiejętności społeczne i zdolność do nauki. Przewidywalne środowisko, całkowicie wolne od nieprzewidzianych sytuacji w prosty sposób może prowadzić do zaburzeń psychicznych. Nie ma potrzeby, aby chronić dziecko przed każdym trudem, zniechęcać do wyzwań, odkrywania nowego. Najważniejsze jest, aby nauczyć dzieci radzenia sobie w różnych sytuacjach, także stresowych, nieplanowanych. Wtedy łatwiej radzą sobie z rozczarowaniem i mogą lepiej kontrolować otaczający je świat dzięki pewności, że rodzic jest blisko.
Źródło: Developingchild.harvard.edu
Foto: flikr.com/thekmancom