Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

39 tydzień ciąży

39. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 38. tydzień ciąży

Macica wypełnia prawie całą jamę brzuszną, uciskając na wszystkie otaczające ją narządy i tkanki. Najbardziej odczuwasz to przez częste oddawanie moczu. Pęcherz moczowy jest teraz uciśnięty bardziej niż kiedykolwiek. Twoja macica powiększyła się około 20- krotnie. Wcześniej ważyła zaledwie 50 gramów, teraz waży około 1 kilograma.

Przeczytaj także: Mózg w porodzie – co warto wiedzieć, żeby nie zakłócać naturalnego rytmu porodu

Gdy zbliża się 40. tydzień ciąży, poziom hormonów w Twoim organizmie ulega zmianie, ponieważ przygotowuje go do porodu. Rośnie ilość estrogenu, który uwrażliwia mięsień macicy na działanie oksytocyny wywołującej czynność skurczową macicy. Zwiększa się również ilość kortyzolu nazywanego hormonem stresu. Mobilizuje on Twój organizm do utrzymania gotowości w trakcie porodu oraz umożliwia radzenie sobie ze stresem.

Przeczytaj także: 4 fazy porodu. Jak współpracować z ciałem?

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Choć pewnie jesteś już bardzo zmęczona i zniechęcona tym stanem i swoim samopoczuciem, nie rezygnuj w ostatnich dniach ze współżycia i bliskości z partnerem.
W męskim nasieniu znaj­dują się prostaglan­dyny – hor­mony, które pobudzają czynność skurczową macicy i przyspieszają dojrzewanie szyjki. Natomiast pod­czas stymulacji brodawek i w czasie orgazmu dochodzi do produk­cji oksytocyny, czyli hor­monu miłości nie­zbęd­nego do roz­poczęcia porodu i czynności skurczowej.

Inne naturalne sposoby, które bezpiecznie indukują poród to:

  • aktywność fizyczna – sprzyja pojawianiu się skurczy porodowych. Spacerowanie, przysiady, taniec, bujanie na piłce i każda forma kołysania biodrami sprawiają, że dziecku łatwiej jest się wstawić w kanał rodny,
  • wchodzenie i schodzenie po schodach, bociani krok – wchodzenie i schodzenie po schodach z wysokim unoszeniem kolan, podobnie jak spacery czy bujanie biodrami, korzystnie wpływają na wstawianie się maluszka do kanału rodnego,
  • akupresura – stymulacja punktów akupresurowych na ciele, czyli: zagłębienia między kciukiem a palcem wskazującym dłoni, wgłębienia na szczytach ramion, kostki, podeszwy stóp, palucha po zewnętrznej stronie, może zainicjować rozpoczęcie akcji porodowej. Ucisk na te części ciała powoduje wydzielanie hormonów. Aby wzmóc skuteczność, można użyć olejku szałwiowego, który pobudza i wzmacnia skurcze macicy,
  • masaż – powoduje rozluźnienie oraz wydzielenie endorfin i naturalnej oksytocyny, które sprzyjają rozpoczęciu czynności skurczowej. Biorąc pod uwagę fakt ,że poród zaczyna się w głowie, a kluczową sprawą jest tu dobre samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa, łagodny dotyk może pomóc się zrelaksować, wyciszyć i wyłączyć racjonalne myślenie,
  • olejek rycynowy, ostre jedzenie – pobudzają perystaltykę jelit i dzięki temu mogą zainicjować skurcze porodowe.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Maluszek jest gotowy do narodzin. Już niedługo się spotkacie. Ostateczna masa ciała i długość to kwestia indywidualna, ale najprawdopodobniej dziecko waży już ponad 3 kg i mierzy ponad 50 cm.

Dziecko nie ma już miejsca na wykonywanie gwałtownych ruchów, dlatego może stać się spokojniejsze. Jednak raz na jakiś czas wyczujesz jego kopnięcie czy przeciągnięcie. Gdy zaniepokoi Cię brak ruchów maluszka, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 39. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA ,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
  • licz ruchy płodu,
  • staraj się jak najwięcej relaksować i nie unikać umiarkowanej aktywności fizycznej oraz seksu – to Twoi sprzymierzeńcy w ostatnich dniach przed porodem.

Przeczytaj także: 40. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

2 odpowiedzi na “39 tydzień ciąży”

jestem w 39 tygodniu i moj synek jest bardzo aktywny :) czasem w dole brzucha czuje jego przedramie, bardzo odczuwam tez zmiany hormonalne w organizmie, wszystko mnie drazni, a jak ktos z rodziny powie ze jestem gruba (mimo iz przytylam raptem 10 kilo) to mam ochote udusic, bo niektorzy nie zdaja sobie sprawy jak takie slowa wplywaja na nastroj, mam nadzieje ze malenstwo przyjdzie na czas :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.