100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| 39 tydzień ciąży

39 tydzień ciąży

Przyszła Mama

Szyjka macicy dojrzewa do porodu. Aby urodziło się dziecko, musi ona ulec zanikowi i rozwarciu na 10 cm. Będzie to trwało kilka lub kilkanaście godzin, podczas których będziesz odczuwała silne, regularne i bolesne skurcze porodowe. Czas trwania porodu jest bardzo indywidualny i zależy od wielu czynników, m.in. od tego, czy jest to Twoje pierwsze czy koleje dziecko. Przyjmuje się, że u kobiety która rodzi po raz pierwszy, najdłuższy (czyli pierwszy) okres porodu, trwa około 8 do 18 godzin, natomiast u przyszłej mamy, która rodzi swoje kolejne dziecko, trwa to od 2 do 12 godzin.

Przyrost masy Twojego ciała nie powinien się już zmieniać, natomiast na pewno przeszkadza Ci wielkość Twojego brzucha. Macica wypełnia prawie całą jamę brzuszną, uciskając na wszystkie otaczające ją narządy i tkanki. Najbardziej odczuwasz to przez częste oddawanie moczu. Pęcherz moczowy jest teraz uciśnięty bardziej niż kiedykolwiek. Twoja macica powiększyła się około 100 krotnie. Wcześniej ważyła zaledwie 50 gram, teraz waży około 1 kilograma.

Pamiętaj, że tylko 5% dzieci rodzi w ustalonym terminie porodu. Dlatego okres dwa tygodnie przed, lub po ustalonej dacie porodu, mieści się w granicach normy.

Gdy zbliża się 40 tydzień ciąży, poziom hormonów w Twoim organizmie ulega zmianie, ponieważ przygotowuje go do porodu. Rośnie ilość estrogenu, który uwrażliwia mięsień macicy na działanie oksytocyny wywołującej czynność skurczową macicy. Zwiększa się również ilość kortyzolu nazywanego hormonem stresu. Mobilizuje on Twój organizm do utrzymania gotowości w trakcie porodu, oraz umożliwia radzenie sobie ze stresem.

Tydzień przed planowanym ter­minem porodu uak­tyw­nij się sek­sual­nie. W męskim nasieniu znaj­duje się prostaglan­dyna, hor­mon nie­zbędny do roz­poczęcia porodu. Natomiast pod­czas stymulacji brodawek dochodzi do produk­cji oxytocyny, czyli hor­monu skur­czowego nie­zbęd­nego do roz­poczęcia i pod­czas porodu (patrz: Jak ułatwić sobie poród?).

Twoje dziecko

W tym tygodniu masa ciała płodu osiągnęła 3250 g, a długość wynosi około 50 cm. Głęboko w dziąsłach dziecka ukrywają się pierwsze zawiązki zębów mlecznych. Jednak dopiero kilka miesięcy po porodzie zobaczysz jego pierwszy ząbek. Dziecko nie ma już miejsca na wykonywanie gwałtownych ruchów, dlatego może stać się spokojniejsze. Jednak raz na jakiś czas, wyczujesz jego kopnięcie czy przeciągnięcie. Gdy zaniepokoi Cię brak ruchów maluszka, jak najszybciej udaj się do szpitala.

Dziecko jest przygotowane do porodu, ma już wykształcone wszystkie organy i układy.

W dalszym ciągu dostarczasz mu niezbędnych składników odżywczych, dzięki którym przybiera na wadze.


Celina Szwinta

Położna z zawodu i zamiłowania. Od kilku lat wspiera kobiety rodzące w najróżniejszych zakątkach świata. Zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat naturalnego podejścia do ciąży i porodu. Pasjonują ją podróże i tradycyjne metody położnicze w różnych kulturach świata. Po kilku latach pracy w szpitalu w Polsce, wyjechała na wolontariat do Kenii. Zdobyła także doświadczenie na Bali, Filipinach i Kambodży, gdzie spędziła 4 lata. Od prawie dwóch lat jest w trakcie największej życiowej podróży- jest mamą Janka. Na co dzień medytuje i praktykuje jogę.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

“Nie jestem szalona, jestem cykliczna” – rozmowa z Samią o cyklicznej naturze kobiet

“Wiem, jak bardzo mnie kochacie i martwicie się, że nie chcę jeść nowych rzeczy”. List dziecka z neofobią żywieniową

5 przepisów na niesamowite lody z bananów!

Przejdz do: