40. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?
Przeczytaj także: 39. tydzień ciąży
Gratulacje! Podręcznikowe 40 tygodni właśnie dobiega końca. To była długa i niełatwa droga, ale z pewnością bardzo ekscytująca!
Poród zacznie się lada moment. Jeśli do tej pory nic się nie wydarzyło, nie przejmuj się – jedynie 5% dzieci przychodzi na świat w dniu wyliczonym na podstawie terminu rozpoczęcia ostatniej miesiączki.
Od 40. tygodnia jesteś pod wzmożoną opieką specjalisty. Powinnaś regularnie zgłaszać się na KTG, by mieć pewność, że z maluszkiem jest wszystko w porządku. Po ukończonym 40 tygodniu ciąży konieczne jest także wykonanie badania USG, które oceni stopień starzenia się łożyska, ilość wód płodowych i przepływy pomiędzy Tobą a dzieckiem.
[reklama_col id=”66993,67238,72159″]
Najnowsze rekomendacje i wytyczne Standardów Opieki Okołoporodowej dopuszczają wyczekiwanie do końca 41. tygodnia ciąży bez jakiejkolwiek ingerencji medycznej, pod warunkiem, że wynik KTG i USG oraz aktywność dziecka są w normie. Kolejna konsultacja odbywa się w 41. tygodniu ciąży ( z ponownym KTG i USG), jeśli akcja porodowa nie następuje na dniach, wyznacza się termin hospitalizacji, by poród odbył się przed upływem 42 tygodni. Może się to wiązać z koniecznością indukcji farmakologicznej lub wykonaniem cesarskiego cięcia. Ale nie stresuj się na zapas – sam fakt bycia po terminie nie przekreśla jeszcze szansy na poród naturalny.
Przeczytaj także: Jak zmniejszyć ingerencję medyczną podczas porodu?
Jeżeli jesteś bardzo zniecierpliwiona, możesz wspomóc naturę pijąc herbatkę z liści malin, udając się z partnerem na romantyczną randkę małżeńską, czy intensywnie spacerując lub np. schodząc po schodach. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać. Czekając na rozpoczęcie porodu, staraj się zachować spokój. Wykorzystuj skurcze Braxtona Hicksa, podczas których ćwicz rozluźnianie i oddychanie torem brzusznym.
Przeczytaj także: Czego nie należy mówić kobiecie po terminie porodu?
Akcja porodowa rozpoczyna się najczęściej od:
- regularnych skurczy (co 10-15 minut lub jeszcze częściej) – w odróżnieniu od tych przepowiadających nie da się ich wyciszyć. Zaczynają się w górnej części brzucha i mogą promieniować także na okolice krzyża,
- odejścia wód płodowych – jeśli odchodzą wody, a czynność skurczowa w przeciągu kilku godzin nie zaczyna przybierać na sile, warto pojechać do szpitala. Bezzwłocznie trzeba udać się na porodówkę także w sytuacji, gdy wody są zielone – oznacza to, że maluch oddał smółkę,
- plamienia – śluz podbarwiony krwią lub lekkie plamienie to sygnał skracającej się szyjki macicy. Nie jest sygnałem do niepokoju. Powinnaś za to niezwłocznie jechać do szpitala, gdy zaczniesz krwawić bardziej obficie żywą czerwoną krwią – to może być sygnał odklejającego się łożyska.
Jeśli skurcze powoli przybierają na sile, czujesz się dobrze, a wody jeszcze nie odeszły, możesz spokojnie przeczekać pierwsze skurcze w domu. Zjedz coś, weź prysznic, przygotuj się, staraj się odpoczywać i zbierać siły pomiędzy skurczami. Do szpitala warto pojechać, gdy czynność skurczowa będzie już regularna i silna, chyba że szpital jest daleko od Waszego miejsca zamieszkania lub czujesz niepokój bez opieki medycznej.
Przeczytaj także: Złote mleko – cudowny napój z Indonezji na czas ciąży i połogu
Co się dzieje z Twoim dzieckiem?
Maleństwo jest gotowe na spotkanie z Tobą. W okolicach 40. tygodnia wyraźnie zmniejsza się ilość otaczających je wód płodowych oraz ilość mazi płodowej, która pokrywa jego ciałko.
W miarę możliwości zadbaj o to, by proces przejścia z Twojego brzucha do świata zewnętrznego odbył się w jak najbardziej łagodny dla dziecka sposób. Możesz poprosić o przygaszenie świateł i ograniczenie hałasu w momencie jego przyjścia na świat. Tuż po porodzie noworodek powinien zostać położony na Twoim brzuchu i w kontakcie skóra do skóry spędzić minimum 2 h. To niezwykle cenny czas tylko dla Was – na poznanie, pierwsze karmienie i budowanie więzi. Poproś także o łagodne odcięcie pępowiny – najlepiej po kilku minutach, dopiero gdy przestanie tętnić.
Przeczytaj także: Karmienie piersią: 10 rzeczy, które warto wiedzieć na początku oraz: Najczęstsze problemy podczas karmienia piersią. Jak sobie radzić naturalnie?
Wszelkie procedury medyczne: mierzenie, ważenie, podanie witaminy K czy zabieg Credego – o ile wyrażasz na nie zgodę- powinny się odbyć po 2h. Ocena Apgar powinna mieć miejsce, gdy malec spoczywa w Twoich ramionach.
Przeczytaj także: Kontakt „skóra do skóry” po porodzie-dlaczego jest tak ważny?
To była długa podróż – dla Was obojga. Czas na odpoczynek i cieszenie się sobą. I pamiętaj, prawdziwa przygoda dopiero się zaczyna!
Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 40. tygodniu?
- suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
- suplementuj 500 mg DHA ,
- suplementuj 2000 j. witaminy D3,
- masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
- wybierz się na KTG i USG, by sprawdzić dobrostan dziecka,
- jeśli nie urodzisz do końca 41. tygodnia, konieczne będzie wyznaczenie daty hospitalizacji,
- zadbaj o możliwie jak najbardziej łagodny poród dla swojego dziecka: przygaszone światła, przytłumione dźwięki, późne odcięcie pępowiny i dwugodzinny kontakt skóra do skóry
- pomogą maluszkowi w adaptacji do nowych warunków,
- możesz mieć pod ręką kontakt do doradcy laktacyjnego, w razie gdybyś potrzebowała wsparcia w pierwszych dniach karmienia piersią.
Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta