Kategorie
NATULI

4 Sposoby na własny kąt

Kiedy w głowie zaczyna ci kiełkować wizja własnego miejsca na ziemi, przychodzi czas na pierwsze plany… Wszak do sprawy trzeba podejść poważnie. W końcu dom ma nam służyć na wiele lat, jeśli nie na całe życie. Na co się zdecydować? Gdzie szukać wymarzonego domu? I przede wszystkim… Jaki plan finansowania wybrać? Podpowiadamy!

Finanse to podstawa

Podejmując decyzję o zamieszkaniu we własnym lokum, z pewnością pierwsze co weźmiesz pod uwagę będą oczywiście finanse. Na początek zadaj sobie pytanie, czy posiadasz wkład własny – jeśli tak, przeanalizuj ile pieniędzy mógłbyś zadeklarować w banku jako twój kapitał własny. Jeśli dysponujesz inną nieruchomością, którą możesz sprzedać, z pewnością pomoże Ci to w uzyskaniu dodatkowych środków, lub może stanowić zabezpieczenie spłaty kredytu, na który mógłbyś się zdecydować kupując dom czy mieszkanie.

Mówiąc o kredytach, istnieją dwie sprawdzone formy finansowania:

  • kredyt hipoteczny – kredyt długoterminowy, jego zabezpieczeniem jest hipoteka domu lub mieszkania, może być wykorzystany na cele związane z remontem, kupnem domu, ale nie tylko.
  • kredyt mieszkaniowy – również jest kredytem długoterminowym, hipotecznym, jednak w tym przypadku przeznaczony jest głównie na zakup mieszkania, domu czy gruntów pod jego budowę.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem najatrakcyjniejszej oferty kredytowej, dzięki dostępowi do internetu wszystkie promocje kredytów mieszkaniowych znajdziesz w jednym miejscu. Szukanie ofert w sieci to świetne rozwiązanie, nie tylko dla tych zabieganych. W internecie dostępna jest o wiele bardziej bogata oferta, którą można w łatwy sposób zweryfikować wykonując kilka telefonów czy wysyłając maile.

Wybór należy do ciebie

To, na jakie lokum się zdecydujesz zależy od ciebie. Pamiętaj, że analiza potrzeb to podstawa. Nie kieruj się gustami znajomych i rodziny. Zastanów się, czego oczekujesz i jak ma wyglądać twój wymarzony dom. Pomoże ci w tym kilka prostych pytań:

  • Czy będę mieszkał w domu sam? Ile osób ze mną zamieszka?
  • Czy chcę mieć dzieci? Jeśli tak, to ile?
  • Czy chciałbym mieć zwierzęta/mam zwierzęta?
  • Czy chciałbym, aby ten dom służył mi na całe życie?
  • Czy zamierzam przyjmować gości?

Myślenie perspektywiczne pomoże Ci wybrać twój własny kąt. Pamiętaj, że jeżeli decydujesz się na dom i masz w planach wychowanie kilkoro dzieci, lokalizacja i ilość dostępnej przestrzeni w domu i na zewnątrz będzie priorytetem. Choć można znaleźć wiele wspaniałych lokalizacji, takich jak domy na skraju lasu, ich funkcjonalność może być w tym przypadku dość niska. Dlatego też chłodna kalkulacja pomaga połączyć wymarzoną wizję z codzienną rzeczywistością.

Mnogość opcji…

Kiedy już określisz swoje preferencje, przychodzi czas na wybór lokum. W odpowiedziach na pytania, które możesz sobie zadać znajdują się już odpowiedzi, co do tego, jaki dom wybrać. Dla osób, które szukają więcej przestrzeni i chciałyby uciec od miejskiego zgiełku idealny może być dom pod miastem albo w małej miejscowości. Myśląc o domu, powstaje pytanie – czy wybudować go od zera na zakupionej działce czy wyremontować starszy budynek? Tutaj kluczowe będą kwestie finansowe. Niekiedy możemy znaleźć ciekawą ofertę cenową, a koszt remontu nie musi przekraczać zamierzonego budżetu. Decydując się na dom do remontu powinieneś mieć jednak na uwadze nieoczekiwane wydatki związane z awariami, o których możesz dowiedzieć się w trakcie. Kupując działkę możesz rozpocząć tradycyjną budowę od zera, albo zainwestować w gotowe domy szkieletowe. W przypadku mieszkania, sprawa wygląda bardzo podobnie. Do dyspozycji masz szeroką ofertę deweloperską albo mieszkania na sprzedaż w blokach i kamienicach.

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.