Kategorie
Artykuł sponsorowany

5 alergenów, które znajdziesz w każdym domu. Jak sobie z nimi radzić?

Pozornie mogłoby się wydawać, że miesiące zimowe to czas wytchnienia dla alergików, ze względu na niską aktywność pylących roślin. Niestety, nasze domy nie są wolne od alergenów: na przykład roztocza kurzu domowego obecne są dosłownie w każdym kącie. I mogą bardzo uprzykrzyć życie.

Co to jest alergia?

Alergia to „przesadna” reakcja układu immunologicznego na działanie substancji zewnętrznych, zwanych alergenami. Innymi słowy, to przejaw nadmiernej obrony układu odpornościowego. Alergeny dla większości ludzi są niegroźne, natomiast u wrażliwych osób mogą wywoływać reakcję uczuleniową, m.in.: łzawienie oczu, katar, kaszel, wysypkę skórną lub dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

5 alergenów, które znajdziemy w każdym domu:

1. Roztocza kurzu 

Roztocza to pajęczaki, które są elementem kurzu domowego. Znajdują się w całym domu i najlepsze warunki mają wówczas, kiedy jest ciepło i wilgotno. Najczęściej zamieszkują materace, poduszki, pościel, kanapy i… pluszowe zabawki. Odżywiają się grzybami i cząstkami martwej skóry, która się z nas obsypuje. Mogą występować w domu przez cały rok, a optymalna temperatura dla ich funkcjonowania to 25 stopni C.

Roztocza wywołują alergię poprzez wdychanie ich wydzielin. Nawet kiedy większość z nich zginie, na przykład poprzez obniżenie temperatury (poniżej 15 stopni C), ich ekstrementy pozostaną. Najczęstszymi objawami uczulenia na roztocza są katar, kichanie, kaszel, pieczenie oczu i problemy z oddychaniem. Warto pamiętać, że dla większości ludzi roztocza są niegroźne, istnieją one w otoczeniu człowieka od zawsze i nie należy przeceniać ich roli w naszym domu. Jak zminimalizować ich obecność? Trudno całkowicie pozbyć się kurzu z domu, bo gromadzi się dosłownie wszędzie, a z roztoczami walczyć można głównie przez… częste sprzątanie.

Jak ograniczyć ilość kurzu?

  • wietrz dom – co najmniej 15 minut dziennie rano i wieczorem;
  • utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności: nie większy niż 50% (np: nie susz prania w domu, otwieraj okno po kąpieli w łazience, zastosuj wywietrzniki w każdym pomieszczeniu);
  • likwiduj kurz – nie wycieraj go suchą szmatką;
  • nie zamiataj podłóg, ale odkurzaj je (nie wszystkie odkurzacze są odpowiednie, stosuj odkurzacz z filtrem HEPA, który zatrzymuje większość cząsteczek alergenu albo odkurzacz z filtrem wodnym);
  • ogranicz ilość dywanów, firanek, zasłon (często je pierz), wykładzin;
  • postaw na minimalizm i zredukować liczbę sprzętów mogących zbierać kurz;
  • wyposaż dom w urządzenie MiteLess, które pomoże zmniejszyć aktywność alergenów. Niewielka, włączana do kontaktu wtyczka emituje ultradźwięki, które działają bezpośrednio na narząd Hallera roztoczy kurzu domowego. Dzięki zablokowaniu jego działania, pasożyty nie są w stanie szukać pożywienia. Po czasie zmniejsza się ich aktywność oraz ich liczba ulega znacznej redukcji;
  • najlepiej raz w tygodniu prać pościel i ręczniki w temp. 60 stopni, a w mroźne dni wietrzyć pościel.

[reklama id=”73022″]

2. Pleśń

Pleśń jest grzybem, który rośnie na zewnątrz i wewnątrz domu. Rozwija się w nim bardzo dobrze, ponieważ lubi ciepło i wilgoć. Najczęściej występuje na wilgotnych ścianach, oknach, w doniczkach roślin, w łazienkach, piwnicach. Optymalne warunki do jej rozwoju to temperatura 20 stopni C i wilgotność 80%. Pleśń jest trudna do wyplenienia, jednak kontrolowanie temperatury i wilgotności miejsc, gdzie może się gromadzić, pozwala ją zlikwidować. Alergia na pleśń występuje bardzo często i jest powodowana przez zarodniki przez nią rozsiewane, które wdycha się z powietrzem.

Jak zminimalizować działanie zarodników pleśni? 

  • często sprzątaj łazienkę (w szczególności wannę i kabinę prysznicową);
  • wycieraj armaturę łazienkową lub dobrze wietrz pomieszczenie po kąpieli;
  • pierz zasłonki prysznicowe i dywaniki łazienkowe;
  • regularnie sprawdzaj daty przydatności produktów spożywczych w lodówce;
  • na półce lodówki umieść otwarte opakowanie sody oczyszczonej, która pochłania wilgoć (i brzydkie zapachy);
  • często wyrzucaj śmieci (zwłaszcza resztki jedzenia);
  • regularnie zmywaj naczynia;
  • zadbaj o dobrą wentylację pomieszczeń.

3. Sierść zwierząt

Choć najczęściej mówi się o uczuleniu na sierść zwierząt, tym, co faktycznie uczula są białka obecne w naskórku i wydzielinach (np. ślinie) czworonogów. Bez względu na to, jak często sprzątamy dom i jak bardzo dbamy o higienę pupila, niestety trudno zminimalizować działanie tych alergenów.

Pomocne w alergii na sierść może być:

  • częste mycie rąk po kontakcie ze zwierzęciem;
  • regularna zmiana ubrań po zabawie z czworonogiem;
  • odczulanie;
  • częste pranie legowiska zwierzęcia;
  • w miarę możliwości izolowanie zwierzaka (np. niespanie ze zwierzęciem).

Reakcje alergiczne występują najczęściej w kontakcie z kotem, psem, świnką morską, królikiem oraz ptakami.

4. Chemia gospodarcza i kosmetyki

Wiele kosmetyków i detergentów może powodować reakcję alergiczną. W kosmetykach uczulać mogą barwniki, substancje zapachowe, konserwanty, ale także ekstrakty roślinne. Podobnie jest z detergentami. Do najczęściej uczulających należą proszki do prania. Substancje chemiczne dostają się do naszego organizmu drogą wziewną (np. perfumy, środki czystości w spraju) oraz przez kontakt ze skórą (kremy, mydła, maści). Niezależnie od tego jak znajdą się w naszym ciele, poprzez krwiobieg rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Alergia na produkty chemiczne może mieć różne objawy: od lekkiego dyskomfortu (np. wysypka na skórze, bóle głowy, mdłości, trudności z oddychaniem, podrażnienie oczu) do ostrych objawów lub całkowitej niewydolności organizmu (np. omdlenia, problemy neurologiczne).

Jak zminimalizować ryzyko alergii na środki chemiczne? 

  • w przypadku kosmetyków, warto wybierać te z jak najkrótszym i najbardziej naturalnym składem;
  • zrezygnować z silnych i toksycznych detergentów na rzecz bardziej naturalnych i bezpiecznych produktów. Wiele z nich można wykonać samemu w domu (np. proszek do prania, płyn do mycia szyb) – przepisy na naturalne środki czystości znajdziesz tu: 28 przepisów na domowe środki czystości.

5. Pyłki roślin

To problem, który nasila się na wiosnę. Do mieszkania pyłki trafiają przez otwarte okna, ale także poprzez ubrania domowników, czy sierść zwierząt. Żeby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej, wskazane jest postępowanie podobne, jak w przypadku roztoczy kurzu.

W walce z pyłkami pomaga:

  • częste odkurzanie z filtrem antyalergicznym;
  • częste mycie podłóg i innych powierzchni na mokro;
  • ograniczenie ilości dywanów, zasłon, tapicerek i innych materiałów, w które mogą wnikać pyłki.
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.