Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

5 filarów świadomego porodu

Czy do porodu można się przygotować? Czy w ogóle można jakkolwiek zrozumieć ten proces i stworzyć swój własny plan porodu? Mnóstwo tego typu pytań pojawia się w głowach kobiet w ciąży. Odpowiedzią jest 5 filarów świadomego porodu.

Nie lepiej zdać się na lekarzy?

Pośród kobiet w ciąży można znaleźć sporą grupę tych, które powątpiewają w sens jakichkolwiek działań organizacyjnych. „Jakoś to będzie” jest hasłem, które pojawia się często w retoryce okołoporodowej. Tymczasem można sobie stworzyć mapę porodu i przygotować się do tego procesu jak do wyprawy. Dlaczego warto zadbać o świadomy poród?

Poród można porównać do wspinaczki na wysoką górę. Każdy, kto kiedykolwiek wędrował, wie, że po drodze trzeba być gotowym na chwilowe spadki energii czy małe załamania emocjonalne. Każdy doświadczony przewodnik, taternik czy wspinacz podkreśla, że do wyprawy w góry trzeba się przygotować pod każdym względem. I tak też jest z narodzinami dziecka. Jak więc zapewnić sobie świadomy poród?

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

1. Świadomy poród: wiedza

Po pierwsze wiedza. Świadomość tego, co może czekać kobietę, jak poród przebiega, co jest w porodzie normalne, a co będzie ostrzeżeniem, jest niezwykle ważna. Wiedza będzie parasolem ochronnym. Pomoże stworzyć poczucie bezpieczeństwa. Dzięki wiedzy można zrozumieć, co dzieje się ciałem, i dzięki temu śmiało wchodzić w proces. Na zdobywanie wiedzy jest całe mnóstwo sposobów. Na pierwszej pozycji zazwyczaj pojawia się szkoła rodzenia. 

Ważne, żeby wybrać ja dobrze. Niech jej cena nie będzie tym, co decyduje o uczestnictwie. Szkoła rodzenia jest miejscem, w którym najczęściej wiedza podawana jest w formie wykładu/prezentacji multimedialnej i czasem ćwiczeń. 

Świetnym sposobem na pogłębienie swojej wiedzy, bardziej indywidualne podejście i przełożenie tego, co usłyszało się na zajęciach na praktykę, jest spotkanie z doulą. Takie konsultacje mogą bardzo dużo wnieść do porodowych przygotowań. Spotkanie w domu kobiety w ciąży zapewni intymność i możliwość zadania dowolnych pytań.

Jeśli wiedza, to oczywiście książki. Jest ich na rynku w tej chwili całe mnóstwo, a pośród nich pozycje napisane zarówno przez położne, jak i przez doule. Warto zajrzeć do różnorodnej literatury, żeby wiedza porodowa była pełna i dawała świadomość wielu możliwości.

2. Świadomy poród: świadomość siebie

Wiedza ma działać dla konkretnej osoby. Dla Ciebie. Dlatego kolejny sposób na przygotowanie do porodu to praca nad świadomością siebie. Świadomość siebie to także wiedza, ale wiedza przełożona na ciało, emocje i umysł. 

Warto zadać sobie pytania:

  • Czy wiem, co daje mi komfort? 
  • Co mnie relaksuje? 
  • Co mi pomaga, kiedy jestem w bólu czy w trudnych emocjach? 
  • Jak się reguluję?

Jednak równie ważna jest wiedza o tym, co przysparza więcej bólu, co utrudnia komfort, co zaburza spokój, wybija z rytmu. Warto wiedzieć, że jeśli nie mamy świadomości siebie, swoich emocji, myśli czy motywów naszego działa, tracimy także poczucie własnej wartości. Samoświadomość i poczucie wewnętrznej mocy i sprawczości to jeden z fundamentów dobrego porodu. To właśnie na wewnętrznej mocy, zrozumieniu siebie i wierze w siłę swojego umysłu i ciała opiera się ten proces. 

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

3. Świadomy poród: emocje

Poród kojarzy się z fizjologią, ciałem, z materią. Tymczasem cały proces dzieje się na wielu płaszczyznach, a jedną z ważniejszych są właśnie emocje. Jest takie powiedzenie, że w porodzie kobieta leci do gwiazd, żeby stamtąd przyprowadzić na świat duszę dziecka. I trochę tak właśnie jest. Te poetyckie „gwiazdy” to wewnętrzny wszechświat, w którym kobieta zanurza się na czas porodu. A emocje są częścią składową naszego wewnętrznego życia.

Ale jak można się przygotować do tej niezwykłej podróży? Wokół porodu pojawia się przecież wiele bardzo intensywnych emocji. Od strachu, poprzez lęk czy przerażenie, po euforię, ekscytację, radość i miłość. Ważne w przygotowaniach do porodu jest to, żeby na emocje sobie pozwalać, żeby je dostrzegać i zwiększać świadomość siebie. Świetnym sposobem na to jest wzięcie udziału w kręgu kobiet w ciąży. Takie kręgi zwoływane  są często przez doświadczone doule. W przestrzeni wzajemnego szacunku, bezpiecznym gronie i w otwartości, łatwiej jest poczuć, otworzyć się na to, co w środku. To jest piękny sposób  na eksplorację swoich wewnętrznych wszechświatów.

Kolejnym ważnym krokiem w przygotowaniach do porodu emocjonalnie będzie wejście w świat medytacji, relaksacji i wizualizacji. To są metody, które pomagają oczyścić myśli z codziennego napięcia. „Uczą” też nasz umysł, jak to jest być w stanie wyciszenia i rozluźnienia. Wbrew pozorom nie przychodzi to wielu ludziom z łatwością, więc warto zacząć przed porodem. I tu także pomocne mogą być doule. Niemal każda doula korzysta w swoim warsztacie pracy z technik relaksacyjnych czy wizualizacji, a zdarza się, że bliska jest jej także medytacja. 

Jeśli mowa o emocjach, przygotowaniu psychiki, to nie może zabraknąć afirmacji. Pozwalają one przekuć negatywne myśli, skojarzenia i przekonania w moc i siłę. Regularnie praktykowane afirmacje (a można je pięknie łączyć z wizualizacjami czy relaksacjami) zmieniają sposób myślenia i gruntują w wizji, którą chcemy osiągnąć. Afirmacje najlepiej tworzyć indywidualnie, każda kobieta bowiem będzie miała inny obszar do zaopiekowania. 

4. Świadomy poród: ciało

Wydawać by się mogło, że z przygotowaniem ciała do porodu jest najłatwiej. Przecież wokół ciała się cała ta porodowa historia kręci najbardziej. Kobiety mają do wyboru mnóstwo zajęć i treningów, które mają na celu utrzymanie sprawności ciała, wzmocnienie go. 

Ważny jest jednak taki ruch, który pomoże zrozumieć ciało, nie tylko je trenować. W ruchu, w aktywności fizycznej ważne jest też umiejętne rozluźnianie, otwieranie i relaksowanie ciała oraz łączenie tego wszystkiego z oddechem. Oddech i ruch dają ciału przestrzeń, życiową energię, dają miękkość, dotlenienie i relaks. 

I taka właśnie jest joga. Joga jest kompleksowa. Jest sposobem na połączenie pracy z ciałem i umysłem. Daje wyciszenie, relaks. Daje ćwiczenia oddechowe i świadomość oddechu. I wreszcie daje zdrowe, silne i elastyczne ciało. Joga może wspierać też w samym porodzie, dlatego idealnie by było, żeby takie zajęcia prowadziła osoba, dla której temat porodów nie jest obcy, która specjalizuje się w zajęciach dla kobiet w ciąży. 

Doskonałym sposobem na utrzymanie zdrowego, silnego i miękkiego ciała są także spacery. Ludzki organizm jest stworzony do chodzenia. A jeśli jest to spacer wśród natury, to znów łączy się aspekty cielesne z aspektami duchowymi. A od spacerów i chodzenia tylko krok do puszczenia ciała w swobodny, pełen wolności taniec. Taniec intuicyjny wprowadza kobietę w świat wolności ruchu, pomaga jej odnaleźć intuicyjnie przestrzenie w ciele, które wymagają rozluźnienia, niesamowicie dotlenia i podnosi poziom endorfin. Kobieta tańcząc, czuje się po prostu szczęśliwa i wolna, a to niesamowicie pomaga otworzyć się na porodowe przeżycia.

5. Świadomy poród: wioska

Stare afrykańskie przysłowie głosi „Do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska”. Można by je rozszerzyć na matkę. To matce także potrzebna jest wioska. I to szczególnie w okresie, kiedy przygotowuje się do narodzin i zaraz po nich. Kobiety zgłaszają, że w okresie okołoporodowym czuły się samotne. Nagle pojawia się mnóstwo trudnych decyzji do podjęcia,  nowych sytuacji i morze emocji. W rodzinach nuklearnych, odrębnych, z dala od starszyzny, mądrych kobiet i korzeni czujemy się oderwane, dryfujące w wątpliwościach i pytaniach. Warto więc otoczyć się już w ciąży kobietami, które są bliskie, z którymi Ci „po drodze”, które dadzą wsparcie i podzielą się wiedzą.

Specjaliści to też część wioski

Jednak kiedy mowa o wiosce warto pomyśleć także o specjalistach. Już przed porodem warto znaleźć dla siebie fizjoterapeutkę uroginekologiczną, doradczynię laktacyjną, doradczynię noszenia. Warto przed porodem umówić się z doulą. Doule otaczają się w pracy specjalistami, więc z pewnością mogą podzielić się kontaktami.  Organizują spotkania dla młodych mam i kobiet w ciąży, pomagając im w tworzeniu macierzyńskiej wspólnoty. 

Żaden z tych 5 sposobów nie istnieje odrębnie. Nie da się wybrać jednego. Ciało, umysł, emocje, samoświadomość i wiedza idą ramię w ramię, wspierając Cię w Twojej drodze do gwiazd. Nie idziesz sama. Otacza Cię Twoja wioska. 

Avatar photo

Autor/ka: Agata Rokosz

Doula, Nauczycielka Jogi, Doradczyni Noszenia Dzieci w Chustach. Bliska naturze mama dwójki dzikich dzieci. Wspiera kobiety w drodze do świadomego porodu i macierzyństwa pełnego miłości. Towarzyszy porodom czule i uważnie. Nauczycielka oddechu. Orędowniczka ciałopzytywności i czułego ruchu.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.