Kategorie
Pielęgnacja naturalna

5 nietoksycznych produktów do pielęgnacji niemowląt

Dobra wiadomość: zdrowe i naturalne kosmetyki dla dzieci nie kosztują tak wiele, jak nam się wydaje! Sztuka polega na tym, by wybrać odpowiednie, proste rozwiązania. Organiczne, bezzapachowe i bezpieczne kosmetyki są na wyciągnięcie ręki (portfela) każdego rodzica.

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

1. Proszek do prania niemowlęcych ubranek i bielizny

Należy unikać popularnych, przereklamowanych produktów, które często mają w swoim składzie toksyczne i szkodliwe substancje, np. talk. A może zdecydujemy się stworzyć proszek samodzielnie? Nasza receptura:

Składniki:

  • 100 g płatków mydlanych np. z mydła marsylskiego
  • 2 litry przegotowanej gorącej wody
  • 4 kropelki dowolnego olejku eterycznego.

Przygotowanie:
Do gorącej wody dodać płatki mydlane, następnie kilka kropli olejku. Wymieszać i zostawić do ostygnięcia. Po niedługim czasie powstanie żel, który stosujemy jak tradycyjny proszek . Aby zmiękczyć tkaniny można stosować jedną szklankę octu (wlać do pralki w odpowiednią przegródkę; po wypraniu ubranka nie pachną octem!).

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Krem na odparzenia, tzw. „do pupy”

Zamień standardowe kremy na ten z olejem kokosowym lub po prostu olej kokosowy. Olej dostępny jest w formie płynnej lub w postaci masła. Poza pięknym zapachem kosmetyk ten działa silnie nawilżająco, kojąco, antybakteryjnie. Niezastąpionym sposobem naszych babć jest także posypywanie odparzonej pupy dziecka mąką ziemniaczaną.

3. Szampon do mycia włosów

Delikatne włoski dziecka wymagają szczególnej pielęgnacji, ale nie szczególnie drogich kosmetyków. Polecamy kuracje i szampony domowej roboty:

  • Na ciemieniuchę – smarowanie główki olejem kokosowym, sezamowym lub oliwą z oliwek, a następnie płatkami z naturalnego mydła rozcieńczonymi w wodzie.
  • Nawilżający – nacieranie skóry głowy i włosków naturalnymi olejkami: oliwą z oliwek, olejkiem kokosowy, migdałowym lub olejkiem z jojoby.
  • Szampon z płatków mydlanych – składniki to cztery łyżki płatków z naturalnego mydła (np. marsylskiego), woda destylowana i ewentualnie olejek eteryczny (np. uspokajający i wyciszający przed snem lawendowy). Wodę zagotowujemy, odstawiamy do wystygnięcia na 10 minut. Ciągle mieszając dodajemy płatki mydlane, następnie olejek. Przelewamy do butelki PET z pompką i gotowe. Przygotowując szampon kolejny raz można do stygnącej wody dodać rumianek.

Wszystkie wyżej wymienione składniki są bezpieczne i naturalne, lecz warto zrobić test alergiczny dzieciom ze skórą szczególnie wrażliwą. Należy kilka kropli przygotowanego szamponu nałożyć na przedramię dziecka i poczekać na reakcję (lub jej brak) około 48 h.

4. Balsam

Dostępne na rynku kosmetyki zwykle mają w swoim składzie pochodne ropy naftowej – oleje mineralne, które działają drażniąco na skórę dziecka. Zielona alternatywa to znów organiczne olejki: kokosowy, migdałowy, z jojoby i organiczna tłoczona na zimno oliwa z oliwek. Olejki te stanowią bazę. Możemy dowolnie łączyć składniki, np. olejek migdałowy z morelowym.
Przygotowanie:
1. Wybrany olej bazowy dokładnie wymieszać, dodać kilka (około 10 do 15) kropli witaminy E i kilka kropli olejku lawendowego.
2. Pogrzać na gazie około 200 ml oleju bazowego, po kilku minutach dodać dwie łyżki świeżych lub suszonych ziół (dowolne, jednego rodzaju lub mieszankę). Gotować kosmetyk na małym ogniu około 20 minut. Zdjąć z ognia, przecedzić przez gazę, ostudzić – i gotowe! Kochamy m.in. lawendę, rumianek, płatki róży i melisy.

5. Chusteczki do pielęgnacji pupy, rąk i buzi

Organiczne, bezzapachowe chusteczki są dość drogie, zwłaszcza, że na początku zużywamy ich spore ilości. Proponujemy niedrogą alternatywę. Potrzebne będą delikatne ręczniki papierowe (jedna rolka), woda destylowana, naturalne mydło i sok z aloesu.

Przygotowanie:

Zmieszać szklankę wody destylowanej, dużą łyżkę soku z aloesu (może być też oliwa z oliwek), około jedną łyżkę płatków z naturalnego mydła (w postaci płynnej, więc należy je stopić, delikatnie podgrzewając). Dodajemy olejek eteryczny, np. lawendowy lub z drzewa herbacianego. Moczymy ręczniki papierowe w roztworze około 10 minut. Gotowe!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “5 nietoksycznych produktów do pielęgnacji niemowląt”

Chciałam zrobić wg przepisu żel do prania, ale niestety nie zagęścił mi się płyn. Co może być tego przyczyną? Użyłam startego na tarce mydła marsylskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.