Kategorie
Ekowiadomości

Trzeba ograniczyć picie soków

Dentyści alarmują: reklamy zachęcają do picia zdecydowanie za dużych porcji soków owocowych

Dentyści alarmują: reklamy zachęcają do picia zdecydowanie za dużych porcji soków owocowych! Wśród dzieci i dorosłych popularne jest picie zbyt dużej ilości soku owocowego na dobę. Specjaliści obawiają się,  że rodzice, którzy w trosce o zdrowie swoich dzieci regularnie podają im soki i koktajle z owoców, mogą nieświadomie spowodować więcej strat niż korzyści.

Kathy Harley, dziekan wydziału stomatologicznego w Royal College of Surgeons, ostrzega, że połowa dzieci pięcioletnich ma ślady naruszenia szkliwa. Pani doktor przeprowadziła akcję profilaktyczną w szkołach, zaoferowała uczniom mleko lub wodę zamiast soku owocowego, który ma wysoką zawartość kwasu. Erozja zębów, która jest nieodwracalna, jest spowodowana przez kwas atakujący powierzchnię zębów. Soki z owoców cytrusowych są największym sprawcą mniejszych lub większych uszkodzeń zębów.

Chociaż soki owocowe zawierają szereg witamin, które są dobre dla zdrowia, są również często bogate w naturalne cukry, które powodują próchnicę. Próchnica zębów jest już mniej powszechna niż jeszcze kilkanaście lat temu, niestety coraz większy problem stanowi erozja zębów, mająca związek z działaniem kwasów zawartych w napojach i sokach.

Specjaliści sugerują rodzicom, by podawać sok owocowy w formie smakołyku raz w tygodniu. Zalecana porcja dzienna przecieru owocowego to tylko 150 ml. Wyciskanie soku z mieszanki owoców uwalnia dużą ilość cukru, dlatego częste spożywanie soków jest niekorzystne dla zębów.

Badania opublikowane w ubiegłym roku przez College London Dental Institute, oparte na analizie wyników 1000 pacjentów pomiędzy 18 a 30 r.ż. zasugerowały, że jedzenie jabłek może być dla zębów gorsze niż picie napojów gazowanych.

Co zamiast soków? Przede wszystkim woda, która neutralizuje kwasy. Rozprawia się z nimi także wapń, zawarty np. w nabiale. Ministerstwo Zdrowia USA twierdzi, że nie zamierza usunąć soku owocowego z listy produktów rekomendowanych jako element zbilansowanej diety (porcja soku jest proponowana jako jedna z pięciu dobowych racji owoców i warzyw). Rzecznik powiedział, że „sok zawiera substancje odżywcze, w tym witaminy, które są ważną częścią zdrowej, zbilansowanej diety.” Zgadzamy się z tym twierdzeniem, zachęcamy jednak do kontroli spożywanych soków owocowych, tak, aby ich ilość nie przekraczała zalecanych 150 ml na dobę.

Źródło: www.dailymail.co.uk
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.