Kategorie
Dieta naturalna

5 warzyw, które lepiej smakują zimą

W zimie drastycznie, w porównaniu z miesiącami letnimi, spada liczba warzyw i owoców, które określamy mianem „sezonowych”. W naszej diecie dominują warzywa bulwiaste i korzeniowe, co absolutnie wychodzi nam na zdrowie. Znika jednak różnorodność i kolor na talerzu. Ten, kto sądzi, że zimą nie ma „ciekawych ” warzyw – jest w błędzie!

Jedzenie produktów sezonowych jest dla nas korzystne. Nasz organizm dobrze je trawi, co jest szczególnie ważne zimą, kiedy organizm ciężko pracuje, by utrzymać ciepło i spalić energię. Poza tym sezonowe zwykle znaczy świeże, a oznacza to, że warzywo czy owoc nie spędza kilku tygodni w chłodni, by potem trafić do warzywniaków i do naszych kuchni.

Warto pamiętać, że transport importowanych produktów sporo kosztuje oraz zanieczyszcza środowisko. Dlatego jeśli tylko to jest możliwe – warto kupować warzywa produkowane lokalnie. I choć czasem trzeba włożyć w to wiele trudu – warto!

5 warzyw, które lepiej smakują – i są świeże – zimą.

  1. Jarmuż – to odmiana kapusty, na którą sezon zaczyna się zwykle w grudniu, po pierwszych przymrozkach. Wtedy to jego liście stają się delikatne i chrupkie. Jarmuż może bez żadnych zabezpieczeń przezimować na tak zwanej roli, czyli w ziemi, i to bez konieczności stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Jarmuż odznacza się niesamowitą odpornością na działanie warunków atmosferycznych, więc mróz mu niestraszny! Ma mało kalorii, mnóstwo witaminy A, witaminy C, witaminy E, witaminy K, a także antyoksydantów, wapnia, żelaza, miedzi. Szkoda, że nadal dość trudno spotkać go w warzywniakach.
  2. Brukselka – znów warzywo z rodziny kapustowatych. Sezon na nią trwa od jesieni do wczesnej wiosny. Małe, zielone główki pełne są błonnika i soli mineralnych. Zawierają m. in. żelazo, sód, potas, wapń, magnez, cynk, fosfor, mangan, witaminę C, liczne witaminy z grupy B oraz beta-karoten, przetwarzany w organizmie na witaminę A. Dostarczają też sporo kwasu foliowego. Przymykamy oko na wady brukselki, czyli niezbyt przyjemny zapach i właściwości wzdymające, na które mamy sposób – wystarczy użyć odpowiednich przypraw i ziół.
  3. Cykoria endywia – to kuzynka sałaty, ale ma od niej więcej witaminy C i składników mineralnych. Niestety, w Polsce to nadal dość słabo znane warzywo. Być może przyczyna się do tego gorzkawy smak cykorii. Ale to własnie on nadaje warzywu dodatkowe prozdrowotne działanie. Spożywanie liści endywii wpływa korzystnie na nasze procesy trawienne. Licie zawierają również sole potasu, wapnia i żelaza, łatwo przyswajalne białko i cukry oraz witaminy z grupy B i prowitaminę A. Zawartość witaminy C w cykorii wynosi średnio 40-50 mg/100 g świeżej masy, zaś u sałat zazwyczaj wynosi ona do 30 mg/100 g. Zbierana jest późną jesienią i zimą, ponieważ dobrze znosi przymrozki.
  4. Salsefia i skorzonera – to dwa podobne do siebie warzywa. Salsefia w smaku przypomina pietruszkę, natomiast skorzonera – szparagi. Korzeń obu warzyw ma lekko słodki smak, który wzmaga się, gdy wystawiony zostanie na działanie mrozu (następuje przemiana skrobii w cukier). Łatwo ciemnieją, dlatego warto je skropić cytryną lub octem dla zachowania jasnej barwy. Zawierają dużo potasu, kwasu foliowego, magnezu i fosforu. Polecane są także chorym na jelita i cukrzycę, gdyż zawiera inulinę, która uznawana jest za prebiotyk, a także chorym na nerki i wątrobę. To warzywa niezywykle sycące, idealne do przygotowywania zimowych potraw. Są dość trudno dostępne w Polsce, jednak jeśli dobrze poszukamy, to na pewno je znajdziemy. A warto!

Przepis na krupnik ze skorzonerą

Składniki:

  • 3 korzenie skorzonery
  • 2 marchewki
  • 2 pietruszki
  • 2 ziemniaki
  • biała część pora
  • szklanka kaszy pęczak
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • ząbek czosnku
  • łyżeczka lubczyku (może być suszony)
  • łyżeczka majeranku
  • sól i czarny pieprz
  • 2 litry wody

Przygotowanie:

Warzywa obieramy, kroimy w plasterki, wrzucamy do garnka i dokładnie mieszając dusimy ok. 10 min. Dodajemy przyprawy, mieszamy. Kaszę płuczemy pod bieżącą wodą, dodajemy do warzyw. Wszystko dokładnie mieszamy, po kilku minutach dolewamy wodę. Gotujemy ok. 20 min. – do momentu, aż kasza będzie miękka. Doprawiamy zupę solą i pieprzem.

Skorzonera zawiera mleczny sok, który brudzi na czarno. Przy obraniu świeżej skorzonery pomocne będą rękawiczki. Obierając korzenie umieszczajmy je od razu w naczyniu z wodą z dodatkiem soku cytrynowego – dzięki temu nie będzie zmieniać koloru.

Foto: flikr.com/chiotsrun

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “5 warzyw, które lepiej smakują zimą”

u nas ostatnio króluje brukselka duszona ze startą marchewką i cebulką (słodycz marchwi idealnie równoważy brukselkę) + do tego np. jaglanka albo brązowy ryż :) i my, i dzieciaki szczęśliwi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.