Kategorie
Zdrowie

7 leczniczych zastosowań sody oczyszczonej

W kuchni zastąpi proszek do pieczenia, w łazience – dokładnie wyczyści fugi, w lodówce zaś zniweluje wszystkie przykre zapachy. Pomaga zapobiegać rdzewieniu, gasi tłuszcz, może służyć jako wybielacz do prania. Soda oczyszczona – jeden z najbardziej uniwersalnych proszków, jakie zna ludzkość. Niektórzy twierdzą, że pomaga również leczyć choroby. W jaki sposób?

Soda oczyszczona to nieorganiczny związek chemiczny, zwany też kwaśnym węglanem sodu. W rzeczywistości wodny roztwór sodu ma odczyn słabo alkaliczny i w wielu reakcjach zachowuje się jak słaba zasada. Z kwasami reaguje wydzielaniem dwutlenku węgla i wody. Tyle w teorii. A w praktyce?

Jej najpowszechniejsze użycie to spulchnianie – soda jest jednym z podstawowych składników proszku do pieczenia. Dodaje się ją również do żywności, by regulowała pH, jest powszechnym składnikiem musujących napojów w proszku oraz musujących tabletek. Soda świetnie pochłania też zapachy i wilgoć oraz zmiękcza wodę (jest więc podstawowym składnikiem domowego proszku do prania). Ale może być również skutecznym lekiem na wiele zdrowotnych przypadłości.

1. Zgaga

Ze zgagą zmagają się głównie osoby otyłe, palacze tytoniu i kobiety w ciąży – przede wszystkim dlatego, że nadmiar tłuszczu w okolicach brzucha powoduje ucisk żołądka, co prowadzi do przesuwania kwasów żołądkowych w stronę przełyku. Ale jednorazowo zgagę mogą wywołać również kwasy zawarte w niektórych owocach i warzywach, co powoduje, że to przypadłość, która może dotyczyć każdego z nas. Zgagę skutecznie likwiduje właśnie soda oczyszczona – wystarczy rozpuścić jedną łyżeczkę sody w połowie szklanki wody i do smaku dodać do napoju odrobinę soku z cytryny. Roztwór należy pić przez trzy dni dwa razy dziennie. Z takiej metody leczenia zgagi nie powinny jednak korzystać osoby chorujące na podwyższone ciśnienie krwi i kobiety w ciąży, ponieważ soda zatrzymuje wodę w organizmie. Warto również używać jej z umiarem – stosowana zbyt często może zatrzymać trawienie.

[natuli]

2. Odkwaszanie

Zakwaszenie organizmu jest wymieniane jako jedna z głównych przyczyn wielu chorób cywilizacyjnych, a powoduje je zła dieta – bogata w mięso, mleko i przetworzone produkty. Kwaśny odczyn organizmu neutralizuje zasadowa soda, która poza tym, że odkwasza, usuwa również z organizmu toksyny. Aby skutecznie odkwasić organizm, rozcieńcz ¼ łyżeczki sody oczyszczonej w szklance wody i pij mieszankę codziennie rano tuż po obudzeniu się i wieczorem tuż przed snem.

3. Zwalczanie nowotworów

Zdaniem włoskiego onkologa dr Tullia Simoncini soda oczyszczona pomaga walczyć z rakiem. W jaki sposób? Otoczenie nowotworu i sam guz nowotworowy mają odczyn kwaśny (poniżej 7 w skali pH), zaś komórki zdrowe charakteryzuje odczyn lekko zasadowy (pomiędzy 7,2 a 7,5). Soda posiada pH 10,3, a więc jest bardzo zasadowa. Zwiększając pH wokół i we wnętrzu komórek nowotworowych, teoretycznie można doprowadzić do ich bardzo szybkiej śmierci. Zdrowym komórkom wysokie pH nie zagraża, gdyż potrafią je regulować do bezpiecznego poziomu. Przyjmując regularnie wodny roztwór sody, można w ciągu kilku dni doprowadzić do znacznego zwiększenia pH w ciele, a następnie przez kolejne miesiące utrzymywać je jak najbardziej alkaliczną dietą. Szczegóły Simoncini wyjaśnia w poniższym filmie:

4. Zapobieganie przeziębieniom i grypie

Dr Volney S. Cheney z USA uważa, że soda oczyszczona zapobiega przeziębieniom i grypie bądź zwalcza je, gdy doszło już do infekcji. Poprawę widać po trzech dniach kuracji. Aby przygotować roztwór z sody, należy wrzucić pół łyżeczki białego proszku do jednej szklanki chłodnej wody. Pierwszego dnia należy pić roztwór 6 razy. Pomiędzy dawkami powinny być 2 godziny przerwy. Drugiego dnia roztwór pijemy 4 razy. Trzeciego dnia – szklankę roztworu rano i drugą szklankę – wieczorem. Od czwartego dnia pijemy jedną szklankę roztworu raz dziennie – aż do ustąpienia objawów grypy czy przeziębienia.

5. Likwidowanie swędzenia

Soda sprawdza się przy ukąszeniach owadów, ale też w innych sytuacjach, w których skóra zaczyna swędzieć. Można wówczas zastosować kąpiele w wodzie z sodą (wystarczy wrzucić filiżankę sody do wanny z ciepłą wodą) lub pastę zrobioną z sody – wymieszaj 3 części sody oczyszczonej z 1 częścią wody i posmaruj pastą swędzące miejsce. Nie należy stosować pasty sodowej na otwarte rany.

6. Zmiękczanie skóry

Ponieważ soda ma właściwości zmiękczające, warto dodawać ją do kąpieli. Wsypując ½ kubka sody do wanny, zneutralizujemy kwasy na skórze, skutecznie zmyjemy tłuszcz i pot oraz sprawimy, że nasza skóra zyska na miękkości.

7. Wybielanie zębów

Soda oczyszczona usuwa kamień nazębny, likwiduje na długo przykry zapach z ust, ogranicza powstawanie próchnicy i wybiela zęby. Przeciwnicy jej stosowania zwracają jednak uwagę na to, iż może ona uszkadzać szkliwo (gdyż działa na zęby jak papier ścierny). W rzeczywistości nie ma jednak na to żadnych dowodów. Pęknięcia zębów mogą być równie dobrze spowodowane niedoborem witaminy D-3 lub zbyt dużą ilością fluoru w jamie ustnej (fluor powszechnie dodawany jest do past do zębów).

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

2 odpowiedzi na “7 leczniczych zastosowań sody oczyszczonej”

Zakwaszenie organizmu to mit szerzony przez reklamy i producentów suplementów. W medycynie nie istnieje takie pojęcie jak zakwaszenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.