Kategorie
Zdrowie

Soda oczyszczona w leczeniu

O tym, że soda oczyszczona może wiele, przekonaliśmy się nie raz. To niezastąpiony środek czyszczący i odkażający, który stosujemy w kuchni i łazience. Dzięki temu, że jest łatwo dostępna i tania oraz posiada liczne zastosowania jest niezbędna w każdym domu. Tym razem odkrywamy jej właściwości lecznicze.

Czym jest soda?

Inne nazwy: natron, natryt, soda rodzima, uwodniony węglan sodowy. Soda to nieorganiczny, bezwonny związek otrzymywany syntetycznie (wodorowęglan sodowy), będący pośrednim produktem pozyskiwania węglanu sodu. Ten z kolei jest produkowany z naturalnych minerałów – wody morskiej i samej soli. Mimo syntetycznego pochodzenia, soda, o ile jest stosowana z rozwagą, nie powoduje żadnych efektów ubocznych dla naszego organizmu. Wręcz przeciwnie – ma działanie przeciwzapalne i oczyszczające. Co więcej, soda jest bidegradowalna.

książki dla rodziców

Wyrzuć chemię z domu 

28,62 PLN

Konkretne porady, wiele łatwych przepisów na kosmetyki, środki czystości i preparaty ziołowe

Wpływ na zdrowie

Soda to bezpieczny i skuteczny lek. To znakomity środek służący do alkalizacji naszego organizmu! Chodzi o zakwaszenie organizmu, za które odpowiedzialna jest przede wszystkim dieta obfitująca w mięso i mleko, a uboga w warzywa i owoce. Kwaśny odczyn organizmu sprzyja powstawaniu wielu schorzeń, zaczynając od zgagi, na nowotworach kończąc. Soda, jako mocno zasadowa, bardzo dobrze sprawdza się przy odkwaszaniu organizmu i usuwaniu z niego toksyn.

Sodę najczęściej aplikujemy w roztworze z wodą jako środek przeciwobrzękowy w katarze, zapaleniu gardła a także urazach i oparzeniach, także słonecznych. Bywa też stosowana w leczeniu nudności i kwasoty żołądka. Świetnie sprawdza się stosowana miejscowo w postaci pasty do łagodzenia stanów zapalnych, wysypki, reakcji skóry po ukąszeniach. Z powodzeniem mogą stosować ją nastolatki – w połączeniu z olejkiem herbacianym pomaga usuwać pryszcze. Sodę można dodać do kąpieli w celu łagodzenia podrażnień skóry.

Środki ostrożności

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sodę należy sposować z rozwagą i umiarem. Najlepszym rozwiązaniem w momencie podjęcia decyzji o zastosowaniach medycznych sody jest konsultacja ze swoim lekarzem rodzinnym, a w przypadku dzieci – z pediatrą. Korzystanie z sody może być niebezpieczne dla osób z alergią lub wrażliwych na spożycie sodu. Wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, choroby wątroby, zatrucie krwi, obrzęk i inne choroby mogą mieć cięższy przebieg po spożyciu sody. Niektóre leki zażywane w połączeniu z sodą oczyszczoną, działają słabiej, dlatego należy zasięgnąć porady lekarza.

Sodę oczyszczoną można stosować w postaci:

 • suchego proszku
 • proszku do szorowania (szklankę sody wymieszać ze szklanką boraksu i szklanką soli)
 • w formie pasty (soda rozrobiona z niewielką ilością wody)
 • jako roztwór (4 łyżki stołowe rozpuszczone w litrze wody)

Medyczne zastosowania sody oczyszczonej:

 • Płukanki – przyniosą ulgę podczas choroby gardła i jamy ustnej. Sodę rozpuszczamy w ciepłej wodzie, płuczemy gardło rano i wieczorem.
 • Inhalacje – znakomity sposób walki z katarem i zapaleniem górnych dróg oddechowych. Do miski wlewamy około litr wrzątku i dodajemy łyżkę stołową sody oczyszczonej. Głowę nakrywamy ręcznikiem, nachylamy się nad miską, wdychamy powietrze nosem i wydychamy ustami. 10-minutowe inhalacje stosujemy 1-2 razy dziennie. Zapobiegają obrzękom, przynoszą ulgę w oddychaniu.
 • Zaparcia – do szklanki wody wrzucamy łyżeczkę sody, mieszamy. Taką mieszankę stosujemy w razie nagłej potrzeby.
 • Afty – mieszanką sody i wody smarujemy zmienione miejsca ok. 4 razy dziennie.
 • Zgaga, problemy żołądkowe – rozpuszczamy 1 łyżeczkę sody w szklance wody i wypijamy. Płyn neutralizuje kwasy żołądkowe po zjedzeniu potraw ciężkostrawnych lub nadużycia alkoholu i kawy. Likwiduje zgagę, pieczenie żołądka oraz zmniejsza uczucie pełności żołądka.
 • Trawienie – do miętowej herbaty dosypujemy szczyptę sody.
 • Urazy – okład z roztworu sody przyniesie ulgę po urazie, skaleczeniu.
 • Stopy – zmęczone stopy wrócą do formy po moczeniu w ciepłej wodzie z dodatkiem sody i ulubionego olejku. Sodę można także wmasowywać w stopy, aby oczyścić je lub pomóc w leczeniu grzybicy.
 • Ukąszenia owadów – z sody i wody przygotowujemy gęstą pastę, którą smarujemy swędzący obszar skóry.
 • Oparzenia – wodny roztwór sody łagodzi oparzenia.
 • Ciemieniucha – główkę niemowlaka smarujemy pastą z sody, po wyschnięciu spłukujemy ją wodą.

Foto: flikr.com/twobee

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *