Kategorie
Dieta naturalna

6 powodów, dlaczego mleko nie jest zdrowe

Instytut Żywności i Żywienia zaleca dorosłym spożywanie co najmniej dwóch szklanek mleka dziennie, zaś dzieciom i młodzieży – około czterech. Od 2004 roku w polskich szkołach prowadzona jest także akcja pod hasłem „Szklanka Mleka“. Ma ona na celu zachęcenie młodzieży do spożywania większej ilości nabiału. Finansowana jest głównie z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Natomiast według francuskich zaleceń państwowych, opracowanych przez komisję ekspertów ds. zdrowia, należy spożywać co najmniej 3 produkty mleczne dziennie. Komisja ta składa się z 30 członków, wśród których co najmniej 19 osób jest bezpośrednio związanych z przemysłem mleczarskim (z koncernami Danone, Nestlé itd.). W takiej komisji nie ma mowy o przejrzystości prac, więc oficjalnym zaleceniom na temat nabiału zwyczajnie nie warto wierzyć.

Czy zatem oby na pewno chodzi w tym wszystkim o twoje zdrowie, a nie zysk firm mleczarskich? Oto kilka faktów, które pomogą Ci dokonać wyboru – pić mleko czy lepiej z niego zrezygnować.

1. Człowiek jako jedyny spożywa mleko zwierząt

Gatunek ludzki na przestrzeni 7 milionów lat przetrwał i ewoluował nie wspierając się żadnym produktem mlecznym. Tylko we wczesnym dzieciństwie ludzie żywili się mlekiem matki. Prawdopodobnie dlatego w szkieletach praludzi nie znaleziono żadnych śladów chorób kości, których doświadczamy dzisiaj. Produkty mleczne wkroczyły w naszą historię dopiero jakieś 10 tys. lat temu – w skali ewolucji to bardzo niedawno. Miliony lat naszego rozwoju bez mleka sprawiły, że dziś 75% ludności świata rozwija w dorosłym wieku nietolerancję na produkty mleczne. Człowiek jest jedynym gatunkiem na Ziemi, który w dorosłym wieku żywi się mlekiem innego gatunku.

2. W populacjach pijących mleko złamania kości są częstsze

W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia zauważyła „paradoks wapnia”. Mieszkańcy krajów, w których spożywa się najwięcej nabiału na świecie (Skandynawia), mają najcięższe kości, są najwyższego wzrostu, a także częściej zdarzają się im złamania szyjki kości udowej. Ludność Afryki i niektóre populacje Azji – wręcz przeciwnie, spożywają najmniej produktów mlecznych i cechują się doskonale zdrowymi kośćmi, a wskaźnik złamań jest wśród nich najniższy. To nie może być przypadek.

Możemy zapytać, czy aby wyniki te nie są związane z niedoborami witaminy D wśród Skandynawów, spowodowanymi słabym nasłonecznieniem. To prawda, że witamina D jest niezbędna do wiązania wapnia w naszych kościach i że Skandynawowie mają jej mniej niż inne nacje, zamieszkujące bardziej słoneczne rejony globu. Ale Australijczycy żyją na kontynencie silnie nasłonecznionym przez cały rok, a ich wskaźnik złamań jest taki sam jak Skandynawów. Tak więc nie rozstrzyga o tym słońce, lecz ilość spożywanego nabiału.

3. Nie udowodniono, że mleko chroni przez złamaniami

W chwili obecnej nie mamy żadnych dowodów na to, że spożywanie produktów mlecznych zmniejsza ryzyko złamania kości. W badaniach nad 25 milionami amerykańskich niemowląt żywionych całkowicie bez mleka krowiego (spożywających sojowe zamienniki) wykazano, że dzieci na takiej diecie zdrowo rosły i nie miały żadnych problemów z niedoborami.

A teraz odkrycie najbardziej zaskakujące: u 150 tys. kobiet po menopauzie spożywanie nabiału i częste złamania szyjki kości udowej były skorelowane. Ponadto kobiety, które w ciągu życia jadły najwięcej nabiału (szczególnie w dzieciństwie i wieku nastoletnim) wcale nie miały mniej złamań niż te, które jadły najmniej.

4. Dzisiejsze mleko to prawdziwe paskudztwo

Produkty mleczne dostępne obecnie w sklepach nie są ani trochę podobne (no, może poza kolorem) do tego, co jedli i pili nasi rodzice i dziadkowie. Współczesne mleko od krowy zawiera koktajl hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu), które sprzyjają rakowi piersi i macicy.

Ponadto, mleko od krowy zawiera polipeptyd IGF-1, który umożliwia wzrost cieląt. Po roku od urodzenia młode waży już 300 kg. Podczas pasteryzacji mleka substancja ta powinna być zdegradowana. Jednak nie zawsze tak się dzieje i często trafia ona do mleka, które konsumujemy. Niektórzy naukowcy twierdzą, że po spożyciu mleka, IGF-1 przechodzi do krwi, przez co stężenie tego czynnika w naszym organizmie wzrasta. IGF-1 to tzw. czynnik wzrostu, który podkręca namnażanie komórek ciała, także tych przednowotworowych i nowotworowych. Właśnie to zjawisko tłumaczy odkryty w niektórych badaniach związek między spożywaniem nabiału a rakiem prostaty u mężczyzn i jajników – u kobiet. Do pitego przez ludzi mleka trafiają też wszelkie pestycydy i składniki tuczące zawarte w krowiej paszy.

5. Mleko może powodować cukrzycę typu I

Krowie mleko zawiera insulinę bardzo podobną do tej wytwarzanej przez organizm człowieka. Ale krowia insulina różni się od naszej wystarczająco do tego, by nasz układ odpornościowy jej nie rozpoznał i atakował ją przeciwciałami. Właśnie te przeciwciała z czasem przestają odróżniać insulinę krowią od naszej własnej. Skutkiem jest choroba autoimmunologiczna – przeciwciała osoby chorej zaczynają niszczyć komórki beta trzustki, więc insulina zaczyna znikać z organizmu. A to nic innego jak cukrzyca typu I – najpoważniejsza postać tej choroby.

6. Rola mleka w zakwaszaniu organizmu – kruchość kości

Są już dowody na to, że nadmierne spożycie białek zwierzęcych i soli powoduje zakwaszenie organizmu. Organizm broni się przed nadmiernym zakwaszeniem poprzez wynajdywanie chemicznych „zatyczek” dla kwasów. Najwięcej zużywa cytrynianów wapnia – dokładnie tych substancji, które budują nasz szkielet! Nadmiar soli i mięsa niszczy kościec. A dodane do tego produkty mleczne dodatkowo znacznie obniżają zawartość witaminy D, która pomaga wiązać wapń w organizmie.

Oczywiście krowie mleko nie jest trucizną, pod wpływem której od razu pada się bez życia. Jednak u wielu osób powoduje ono problemy zdrowotne: bóle brzucha, wzdęcia, gazy (nietolerancja laktozy) a także liczne alergie. Jeśli już ktoś ma ochotę na nabiał, to lepiej wybierać produkty ze skwaszonego mleka tj. kefir, zsiadłe mleko, jogurt naturalny, biały ser – produkty te są lepiej trawione od surowego mleka i dostarczają przyjazne bakterie probiotyczne. Jednak warunkiem musi być nabiał zrobiony z mleka nieprzetworzonego, najlepiej ze sprawdzonych źródeł. Spróbuj zrobić zsiadłe mleko z mleka kupionego w sklepie – mleko jest tak przetworzone, że o procesie fermentacji nie może być mowy. Alternatywą jest także mleko bez laktozy, które można już kupić w wielu sklepach – dodaje się do niego naturalny enzym – laktazę, która rozkłada trudno trawioną laktozę. Dzięki temu mleko to jest o wiele lepiej trawione przez organizm.

Jeśli chcesz kupować naturalny nabiał bezpośrednio od producenta i ze sprawdzonych źródeł – podpisz petycję „W obronie naturalnego pożywienia”. Dzięki twojemu poparciu rolnicy i drobni wytwórcy będą mogli legalnie sprzedawać produkty spożywcze zrobione domowymi sposobami.

Foto: flikr.com/h_is_for_home

Autor/ka: Faustyna Guzowska

Pełni kierownictwo nad Instytutem Ochrony Zdrowia Naturalnego. IOZN jest organizacją non-profit, która działa w Polsce, Francji i Hiszpanii. Ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat zdrowia naturalnego, alternatywnych metod leczenia oraz zdrowego stylu życia. Walczy o prawa ludzi do podejmowania niezależnych decyzji i wyboru sposobu leczenia oraz o prawa do swobodnego dostępu do informacji mogących wpływać na zdrowie.

6 odpowiedzi na “6 powodów, dlaczego mleko nie jest zdrowe”

Kolejny artykuł pełen bzdur i głupot.Nadal mam pytanie jakim cudem tyle pokoleń ludzi od wieków spożywających mleko doczekało późnej starości?Nie podlega tu dyskusji oczywiście ZDIAGNOZOWANA alergia bądź nietolerancja pokarmowa.A co według autorki mają pić i czym żyć noworodki i niemowlęta w przypadku różnorakich ewentualnych problemów z laktacją u ich matek?Przecież każda mieszanka mleczna dla niemowląt to wprawdzie przetworzone ale jednak krowie mleko,nawet to dla alergików.Kiedyś natomiast,jeszcze 30-20 lat temu mleka w proszku były jeszcze mniej obrobione i też karmiono nimi niemowlęta i one o dziwo się rozwijały i obecnie są normalnymi,zdrowymi dorosłymi ludźmi!!Te artykuły są tak dziwne,że aż dziw…

Nie dla każdej mieszanki dla niemowląt bazą jest mleko krowie. Moje dzieci piły mleko modyfikowane SOJOWE, więc wybór jest. Tyle, że utrudniony, bo takie mleko musi być w naszym kraju kupione na receptę. Dlaczego? Nie wiem, chyba tylko po to, by robić sztuczny tłum w przychodni NFZ. Przykładowo w UK takie mleko jest na półce w każdym markecie, więc czemu u nas utrudniają do niego dostęp, a co za tym idzie, możliwość wyboru przez rodzica. Jak widać wielu z nich najzwyczajniej nie wie w ogóle o ich istnieniu. Ciekawe komu na tym zależy… Moje dzieci od początku nie spożywają mleka krowiego i dobrze im z tym:)

Mleko sojowe to tak naprawde sok.Termin mleko w tym przypadku to naduzycie(mleko jest produkowane przez gruczily mleczne samic ssakow).Pediatrzy przestrzegaja przed zywieniem niemowlat i oseskow sokami sojowymi,migdalowymi lub orzechowymi.Mieszkam we Francji i tutaj byl przypadek ze rodzice prawie zaglodzili niemowle zywiac je w ten sposob.Wywolalo to duze echo.Mleko dla doroslych jestem raczej na nie,ale dla dzieci do 6-7roku zycia jest poprostu konieczne.

Piję, bo mi smakuje. Kupuję nie UHT i zaręczam, że da się je ukwasić zostawiając je na około dobę w ciepłym miejscu. Da się również zrobić z niego jogurt. Fakt, że ta porcja mleka w szkole to mleko UHT w kartoniku i to akurat nie jest ok. W przywołanych w artykule krajach afrykańskich ludzie również piją mleko zwierząt, jedzą też – o zgrozo – ich mięso. Czy to, że człowiek jest jedynym gatunkiem spożywającym mleko innych zwierząt jest czymś złym? Czy to, że jako jedyny potrafi mówić, czytać i pisać – również? Czym różnią się straszne koncerny Danone i Nestle od eko-sreko producentów żerujących na ludzkiej naiwności? Zdrowy rozsądek i zdrowe mleko krowie dla zdrowych ludzi – to przede wszystkim. Jeśli artykuł ma być naukowy, proszę o przypisy, jeśli nie – jest to kolejne urban legend.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.