Kategorie
Ekowiadomości

Wsparcie douli zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia nawet o 60%

Istnieje wiele powodów, dla których kobiety w ciąży i ich partnerzy decydują się zatrudnić doulę, aby wspierała ich w czasie ciąży i porodu. Dla niektórych doula będzie odgrywać kluczową rolę, dla innych jest dodatkową osobą dającą wsparcie i komfort.

Przeczytaj: Kim jest doula?

doula

Doula:

  • Zapewnia ciągłą opiekę. Doula jest obecna podczas porodu, bez względu na to, czy trwa on 3 godziny czy 18.
  • Jest doświadczona. Przeszła odpowiednie szkolenia i kursy, a przede wszystkim brała udział w porodach.
  • Jest dobrze znana rodzącej kobiecie. Doula została wybrana przez matkę, która zwykle zbudowała relację z nią jeszcze przed narodzinami.

Niestety dość rzadko takie funkcje pełni personel medyczny, a przecież wszystkie kobiety powinny mieć wsparcie przez cały okres trwania porodu. Pielęgniarka czy położna czasem nie mogą czuwać przy kobiecie przez cały czas (ma inne pacjentki, skończyła pracę). Na szczęście jest doula.

Wyniki badania opublikowane w „American Journal of Public Health” wykazują, że obecność douli przy porodzie zmniejsza ryzyko cesarskiego cięcia o prawie 60%.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań lekarskich z wyszczególnieniem pierwszych porodów, które miały miejsce w szpitalach w USA w latach 2011 i 2012. W ankiecie kobiety odpowiadały m.in. na pytania dotyczące chęci uczestnictwa w porodzie z doulą lub bez niej. Pytano także o to, kim według nich jest doula i jakie są jej obowiązki. Badania wykazały, że tylko 6% kobiet rodziło przy wsparciu douli, 27% kobiet wyraziło chęć kontaktu i uzyskania wsparcia douli po porodzie.  40% ankietowanych kobiet nie wiedziało, kim jest doula.

Dlaczego nadal stosunkowo niewiele kobiet decyduje się na opiekę douli? Pamiętajmy, że to praca, wyjątkowa, ale jednak – i musimy za nią płacić. Koszt opieki jest zróżnicowany, ma na niego wpływ m.in. miejsce zamieszkania rodzącej kobiety oraz stopień wykwalifikowania douli.

Źródło: ajmc.com
Foto: flikr.com/greendoula

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.