Kategorie
Dieta naturalna

7 napojów, które mają więcej cukru niż myślisz

Coraz głośniej mówi się o tym, że napoje gazowane nie tylko nie mają żadnych wartości odżywczych, ale wręcz szkodzą, przyczyniając się do otyłości i cukrzycy typu 2. Nie jest przesadą stwierdzenie, że tego typu produkty spożywcze wpływają na długość naszego życia. Wciąż jednak wielu ludzi nie potrafi bez nich żyć.

Dlaczego napoje gazowane zawierają tyle cukru? Jeden z powodów – ludzie lubią połączenie kontrastowych smaków: słodki i kwaśny albo słodki i gorzki. W napojach gazowanych jest dużo kwasów, np. kwas fosforowy, który trzeba osłodzić za pomocą cukru lub innego środka słodzącego. WHO jeszcze kilka lat temu zalecało maksymalne dzienne spożycie cukrów w diecie 2000 kcal na poziomie 50 g, czyli ok. 10 łyżeczek. W tej chwili norma podawana przez WHO spadła już o połowę (25 g, co ma stanowić maksymalnie 10% kalorii). Tymczasem puszka zwykłej coli ma około 10 łyżeczek cukru. Analizujemy zawartość cukru w napojach, które wbrew pozorom mają go niebezpiecznie dużo.

1. Lemoniada

– w porównaniu do napojów typu cola, lemoniada może uchodzić za napój wręcz zdrowy. W rzeczywistości niektóre lemoniady mogą mieć więcej cukru niż cola. Zgodnie z informacjami ze wstępu, kwaśny smak sklepowej lemoniady powinien być zdominowany przez smak słodki, czyli producent musi napój posłodzić. 0,5 litra sklepowej lemoniady ma 17 łyżeczek cukru (ok. 67 g). Domowa lemoniada to właściwy wybór!

2. Napoje energetyczne

– ilość cukru w popularnych energetykach może szokować. Uwaga: większa ilość cukru nie zapewni organizmowi większej ilości energii, ponieważ substancja słodząca w tych napojach to przeważnie fruktoza. Energię daje kofeina i inne podobne do niej substancje. Ile jest cukru w napoju energetycznym? W 450 ml około 16 łyżeczek (62 g).

3. Napoje kawowe

– wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez kawy z cukrem. W 450 ml kawy typu Mocha kupionej w kawiarni znajdziemy 9 łyżeczek cukru. W White Chocolate Mocha jest ich jeszcze więcej, bo aż 15 (59 g).

4. Napoje herbaciane

– aby zneutralizować lekką gorycz herbaty, a czasem także kwaskowatość cytryny, trzeba ją posłodzić. Jedna z popularnych w Polsce marek produkujących napoje o smaku herbaty, do butelki półlitrowej dosypuje aż 12 łyżeczek cukru. Taka sama ilość domowej herbaty może mieć co najwyżej 4 łyżeczki…

5. Napoje owocowe

– to nie to samo, co sok, a wiele osób myli te pojęcia. Napój to nic innego jak aromatyzowana (sztucznie) i słodzona woda. Taki napój ma bardzo mało składników odżywczych, bo nawet jeśli znajdziemy w nim sok z owoców (np. jabłek, winogron, gruszek), to jest to sok rafinowany i cenne wartości zostały utracone na etapie produkcji. Szklanka napoju może mieć nawet do 4 łyżeczek cukru. W niektórych jest aż 8 łyżeczek!

6. Sok owocowy

– z definicji wynika, że sok 100% nie powinien mieć w ogóle cukru. Występują w nim naturalne cukry z owoców. Ale gotowy sok w kartonie na etapie produkcji traci cenne wartości, np. witaminy i błonnik. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zjedzenie owocu, np. pomarańczy zamiast soku albo wyciśnięcie soku z owoców w domu. Ile cukru znajdziemy w ​​sokach owocowych? W szklance soku winogronowego jest aż 12 łyżeczek, szklanka soku pomarańczowego ma 7 łyżeczek (28 g), a grejpfrutowego – 5 łyżeczek białego proszku.

7. Napoje izotoniczne

– są dedykowane sportowcom, bo uzupełniają utracone podczas wysiłku minerały. Zastanawia nas, jak 20 czy 30 lat temu sportowcy radzili sobie bez izotoników. Przecież trenowali równie intensywnie jak ma to miejsce obecnie. Izotoniki nie mają aż tak dużej ilości cukru jak wyżej wymienione produkty, ale nie jest ich też w tych napojach najmniej. W 200 ml znajdziemy 4 łyżeczki (16 g). Połowa tych cukrów to fruktoza, która nie daje zastrzyku energii.

Źródło: indoorcycling.about.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.