Kategorie
Produkty Rzeczy dla dzieci

Zamieniła etat na rękodzieło. Poznaj autorkę marki Yo­-Yarn

Zamiast bezdusznych korporacji wybierają niezależność – tworząc wyjątkowe, autorskie projekty. W ich świecie liczy się przede wszystkim pomysł, wyczucie i… ciężka praca. To twórcy polskiego rękodzieła, współcześni rzemieślnicy, którzy zadają kłam wszędobylskiej nijakości pokazując że to, co tworzone z zaangażowaniem i pasją, ma siłę przebicia. Wśród rękodzielniczych cudaków odnaleźć można prawdziwe perły polskiego designu. Jak te, tworzone pod szyldem Yo-Yarn.

Anna Muszyńska, twórczyni Yo-Yarn udowadnia, że czasem wystarczy włóczka, szydełko i para drutów, by wydziergać niepowtarzalne, urzekające cuda. I wcale nie muszą to być skarpety czy kolejny, nudny sweter. O nie! Produkty Anny są wyjątkowe, bo tym drutom, traktowanym do niedawna jak wyłączny atut babć na emeryturze, dały dużo więcej polotu.

yoyarn_swinka

Okazuje się, że swoją rękodzielniczą niszę może odnaleźć również mama trójki dzieci, i całkiem sprawnie się w niej odnajdywać. Choć nie udaje się bez nieprzespanych nocy, bo – jak podkreśla Anna – własny biznes to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim… ciężka praca, którą czasem trudno pogodzić z domowymi obowiązkami. Taka, w której realizuje się własne wizje, daje jednak więcej satysfakcji, niż najbardziej bezpieczny etat w korporacji. Zresztą, wystarczy spojrzeć dziś na Annę, której drobiazgową pracę doceniają wszyscy, którzy szukają niepowtarzalnych przedmiotów dla swoich dzieci, choć nie tylko. Anna tworzy też dekoracje do domu, które przełamią powszechną nudę i wyciągają z wnętrz to, co w nich najpiękniejsze. Wszystkie te produkty to pochwała spokojnego, rodzinnego świata. Zainspirowane tradycją, są doskonałą alternatywą dla taśmowej produkcji na masową skalę. Macie ochotę poznać ich autorkę i dowiedzieć się, w czym tkwi jej rękodzielniczy sukces?

yoyarn_anna

Dziecisawazne.pl: Jak się zaczęła twoja historia z rękodziełem?

Anna Muszyńska, Yo-Yarn: Zaczęła się chyba z dniem narodzin. Mama szyła, babcia szydełkowała, tata robił na drutach… Wczesne lata osiemdziesiąte sprzyjały rozwojowi takich umiejętności, więc asymilowałam je w sposób naturalny.

Podejmujesz decyzję – zakładam firmę. Chcę żyć z rękodzieła. Od decyzji do wykonania jest jednak długa droga. Jak rozwijać taki projekt?

Konsekwentnie i cierpliwie. Słuchać rad (których udziela prawie każdy), ale wdrażać w życie nieliczne. Ufać własnej intuicji.

Z jednej strony możemy obserwować dziś zjawisko „powrotu do źródła”, gdy rękodzieło zyskuje na uznaniu i ponownie staje się przedmiotem pożądania. Z drugiej jednak, cała masa osób, które w domowym zaciszu produkują wyjątkowe przedmioty, nie ma siły przebicia i nie potrafi przekuć talentu w dochodową działalność. Masz dla tych osób jakąś radę?

Trzeba przede wszystkim mieć własne pomysły. Nie kopiować tego co już jest, ale i nie przekombinować. Wyczuć delikatną granicę pomiędzy inspiracją a plagiatem. Z tym niestety bywa różnie….

yoyarn_krolik

Czy rękodzieło to w ogóle może być jakiś pomysł na dochodowy biznes? Jakie czynniki wpływają na to, że projekt wypali?

To zależy co kto uznaje za swój sukces i jakie ma oczekiwania względem własnego projektu. Warto wyznaczać sobie mniejsze, bardziej realne do osiągnięcia cele niż jeden duży. Oraz weryfikować je co jakiś czas.

Oprócz tego, że jesteś właścicielką firmy, jesteś również mamą. Gdybyś chciała zainspirować sobie podobne mamy do działania na własną rękę, co byś im powiedziała?

Staram się aby macierzyństwo nie determinowało mojego życia zawodowego, co oczywiście bywa nierealne. Wiem że z pozoru wygląda to jak sielanka: nie tracę czasu za biurkiem, mogę być z dziećmi kiedy trzeba, realizuję własne a nie cudze wizje, jestem swoją szefową i jeszcze pieniądze zarabiam! W praktyce trzeba przygotować się na nieprzespane noce (kiedyś trzeba pracować), a siebie traktować jak pracownika, a nie jak szefa.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Produkty handmade Yo-Yarn dostępne na natuli.pl

yoyarn
Avatar photo

Autor/ka: Justyna Urbaniak

Piszę zawodowo, prywatnie jestem matką i kurą domową. Z wykształcenia - nauczycielką polonistką, z przekonania - antypedagogiem. Aktualnie, oprócz pisania, dokształcam się w zakresie edukacji alternatywnej, Porozumienia Bez Przemocy, gotowania. Ostatnio również bloguję: http://justynaurbaniak.natemat.pl/.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.