Kategorie
Ekowiadomości

6 zdrowych nawyków, których wykonanie zajmuje mniej niż minutę

Panuje przekonanie, że aby cieszyć się zdrowiem i dobrą formą należy poświęcać temu wiele pracy i czasu. Tymczasem istnieje sporo dobrych nawyków, których wykonanie zajmuje tylko kilka sekund zaś ich dobroczynny wpływ na nasze zdrowie jest długotrwały – na przykład zapinanie pasów bezpieczeństwa, mycie rąk, samobadanie piersi…

Lepiej robić coś, niż nie robić nic

Dr Aditi Nerurkar z  Medical Center w Bostonie uważa, że „ważne jest, by w życiu codziennym dokonywać zdrowych wyborów. Liczy się każdy mały krok, by osiągnąć cel”. Mając to na uwadze, dr Nerurkar zaproponował wykonywanie kilku prostych czynności, które nie dość, że zajmują chwilę to znacząco wpływają na nasze samopoczucie i jakość życia.

6 nawyków, które wpływają korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie:

1. Zostawianie butów przy drzwiach

To japoński zwyczaj, który odzwierciedla naszą kulturę osobistą, wrażliwość. To także sposób, by utrzymać dom w większym porządku, by był wolny od zanieczyszczeń przyniesionych z zewnątrz. Zdejmowanie butów powinno stać się rutynową czynnością, dzięki której nie wnosimy do domu brudów, np. z trawnika, czy potencjalnych alergenów. 

2. Mycie języka 

Zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł wymaga codziennej higieny jamy ustnej. Warto też regularnie nitkować zęby. Podczas mycia zębów często zapominamy o języku, a to w tym miejscu mnożą się bakterie i inne drobnoustroje, które powodują nieświeży oddech. Język czyścimy delikatnie od tyłu do przodu co najmniej raz dziennie.

[natuli2]

3. Picie wody

Jeśli nie lubimy jej smaku, warto go wzbogacić. W jaki sposób? Dodając kilka plasterków cytryny, limonki i pomarańczy. By dodać wodzie troszkę koloru (oraz smaku), można dorzucić kilka malin lub truskawek, pysznie smakuje także woda z dodatkiem świeżej mięty. Powinniśmy sięgać po wodę nie tylko w momencie, kiedy czujemy pragnienie – należy pić minimum 9 szklanek dziennie.

4. Przerwa dla oczu

Spędzamy wiele godzin dziennie przed monitorem komputera czy telewizora. W konsekwencji możemy odczuwać bóle głowy  i oczu.  Dlatego tak ważne są przerwy, jeśli pracujemy przed monitorem.

5. Częsta zmiana gąbki kuchennej

Może nam się wydawać, że to deska sedesowa jest siedliskiem milionów bakterii. Okazuje się jednak, że jeszcze więcej znajdziemy ich na gąbce kuchennej. Jeśli mamy możliwość, możemy codziennie dezynfekować gąbkę w kuchence mikrofalowej albo w zmywarce lub po prostu wymieniać ją na nową.

6. Panowanie nad złością

Kiedy czujemy, że zbliża się moment kulminacji naszej złości, możemy w prosty sposób okiełznać swój temperament – należy policzyć do 10 i brać powolny głęboki oddech między kolejnymi liczbami. Liczenie rozprasza umysł i daje mu trochę czasu na nabranie dystansu emocjonalnego do danej osoby lub sytuacji. Oddech to jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakimi dysponujemy.

Źródło: livescience.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.