Kategorie
Rodzina

8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

Są takie meble i akcesoria, na których widok rozbłysną oczy każdego dziecka. Ich pojawienie się w małej przestrzeni pokoju dziecięcego potrafi zdziałać prawdziwe cuda – nie tylko pięknie wzbogacają przestrzeń, lecz także rozwijają sprawność fizyczną, bawią, relaksują i pobudzają kreatywnie.

Wybór jest tak duży, że można znaleźć perełki do każdego wnętrza: niezależnie od wielkości przestrzeni, budżetu i innych ograniczeń.

8 nietypowych rozwiązań do pokoju dziecięcego:

1. Ścianka wspinaczkowa

Namiastka tego, co potrafi dać frajda z prawdziwej wspinaczki. Idealna, gdy dziecko rozpiera energia, a pogoda nie pozwala na szaleństwo na zewnątrz. Praktycznie zawsze pojawiają się o nią zapytania w czasie urządzania pokoju dla chłopca, ale niejedna dziewczynka też z chęcią z niej skorzysta. Ważne, by tak dobrać uchwyty i ich rozstaw, aby faktycznie przyniosła dziecku korzyść, a nie stała się tylko dekoracją ściany.

2. Huśtawka, hamak

Hamaki i huśtawki to najchętniej używane i w pełni wykorzystywane elementy pokoju dziecięcego. Nadają się  dla dziecka w każdym wieku – można śmiało powiedzieć, że to mebel, z którego się nie wyrasta. O dobroczynnych właściwościach bujania i huśtania wiemy bardzo wiele. To nie tylko świetna stymulacja sensoryczna, lecz także dawka frajdy i odprężenia dla wszystkich domowników. Jeśli tylko mamy możliwość wybierajmy je tak, by pasowały do wnętrza, nie tylko dla najmłodszych.

3. Namioty, tipi, tkaninowe królestwo

Po wielkim bumie na domki z kartonu, kilka lat temu przyszedł szał na wszelkiego rodzaju tipi, namioty i baldachimowe konstrukcje. Rozwiązania z tkaninami – choć piękne i dające wiele możliwości na uatrakcyjnienie pokoju –  budzą kontrowersję ze względu na swój alergiczny charakter. Ich przeciwnicy mówią: „łapacze kurzu, zbędny detal”. Na szczęście jest na to rada! Gdy potraktujemy je tymczasowo lub jako składany element (większość z nich jest łatwa w demontażu) możemy uniknąć niepotrzebnych alergenów. A walory estetyczne i efekt końcowy są zdecydowanie warte uwagi.

4. Domki, obiekty z kartonu

Wszelkie kartonowe konstrukcje, zarówno te na chwilę, jak i te na trochę dłużej, są efektem nieograniczonej wyobraźni. Karton ma olbrzymi potencjał twórczy i  tę zaletę, że można go bez żalu „obrabiać” na różne sposoby: dekorować, malować, wyklejać. Dorośli nie boją się, że zniszczy się drogi mebel, a dzieci mają wielką frajdę, gdy mogą samodzielnie oddać się twórczemu szaleństwu puścić wodze fantazji.

5. Kreatywne ściany: tablicowa, magnetyczna, papierowa

Rozwiązanie idealne na każdą przestrzeń i dla dzieci w każdym wieku. Wyjście z zapisem poza ramy leżącej kartki daje dużo frajdy, a większa przestrzeń na działania twórcze uruchamia dodatkowe zakamarki wyobraźni. Przyda się do różnych zadań, nie tylko ekspresji artystycznej i rysunków.

6. Drabina i drążki

Kolejna odsłona wspinaczkowych marzeń, ale z większym niż ścianka wspinaczkowa polem manewru. Sprawdzi się jako akcesorium  nie tylko do samych ćwiczeń fizycznych, lecz także może pełnić także inne funkcje w pokoju dziecka: być świetną, lekką ścianką działową, podręczną szafą, wystawą ukochanych prac czy pluszaków.  To mało popularny i mało doceniany element, a przecież niejeden dorosły mógłby również z niej skorzystać!

7. Kulki

Bezpieczny, przytulny basen wypełniony miękkimi kulkami w różnych kolorach będzie frajdą dla niejednego dziecka. Zabawa w nim to też świetna stymulacja sensoryczna pozwalająca rozwijać wszystkie zmysły. Mało doceniany i rzadko stosowany element wyposażenia w pokojach dzieci. Może warto zwrócić na niego uwagę?

8. Zjeżdżalnia

To chyba najbardziej nietypowe i wymagające rozwiązanie. Zjeżdżalnia potrzebuje dużo przestrzeni i nie należy do najtańszych gadżetów… Najczęściej pozostaje w sferze marzeń naszych dzieci. Kto się odważy?

Avatar photo

Autor/ka: Ania Tomczak

Pedagog i designer, zawodowo projektuje pokoje dla dzieci. Szeroko rozumiane wnętrza to jej pasja - od człowieka po przestrzeń domu.
W projektowaniu lubi przekraczać ograniczenia, które narzuca wnętrze i te, które są w nas samych. Prowadzi studio projektowe Mały Format.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.