fbpx
| 8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

Są takie meble i akcesoria, na których widok rozbłysną oczy każdego dziecka. Ich pojawienie się w małej przestrzeni pokoju dziecięcego potrafi zdziałać prawdziwe cuda - nie tylko pięknie wzbogacają przestrzeń, lecz także rozwijają sprawność fizyczną, bawią, relaksują i pobudzają kreatywnie.

Wybór jest tak duży, że można znaleźć perełki do każdego wnętrza: niezależnie od wielkości przestrzeni, budżetu i innych ograniczeń.

8 nietypowych rozwiązań do pokoju dziecięcego

1. Ścianka wspinaczkowa

Namiastka tego, co potrafi dać frajda z prawdziwej wspinaczki. Idealna, gdy dziecko rozpiera energia, a pogoda nie pozwala na szaleństwo na zewnątrz. Praktycznie zawsze pojawiają się o nią zapytania w czasie urządzania pokoju dla chłopca, ale niejedna dziewczynka też z chęcią z niej skorzysta. Ważne, by tak dobrać uchwyty i ich rozstaw, aby faktycznie przyniosła dziecku korzyść, a nie stała się tylko dekoracją ściany.

2. Huśtawka, hamak

Hamaki i huśtawki to najchętniej używane i w pełni wykorzystywane elementy pokoju dziecięcego. Nadają się  dla dziecka w każdym wieku – można śmiało powiedzieć, że to mebel, z którego się nie wyrasta. O dobroczynnych właściwościach bujania i huśtania wiemy bardzo wiele. To nie tylko świetna stymulacja sensoryczna, lecz także dawka frajdy i odprężenia dla wszystkich domowników. Jeśli tylko mamy możliwość wybierajmy je tak, by pasowały do wnętrza, nie tylko dla najmłodszych.

3. Namioty, tipi, tkaninowe królestwo

Po wielkim bumie na domki z kartonu, kilka lat temu przyszedł szał na wszelkiego rodzaju tipi, namioty i baldachimowe konstrukcje. Rozwiązania z tkaninami – choć piękne i dające wiele możliwości na uatrakcyjnienie pokoju –  budzą kontrowersję ze względu na swój alergiczny charakter. Ich przeciwnicy mówią: „łapacze kurzu, zbędny detal”. Na szczęście jest na to rada! Gdy potraktujemy je tymczasowo lub jako składany element (większość z nich jest łatwa w demontażu) możemy uniknąć niepotrzebnych alergenów. A walory estetyczne i efekt końcowy są zdecydowanie warte uwagi.

4. Domki, obiekty z kartonu

Wszelkie kartonowe konstrukcje, zarówno te na chwilę, jak i te na trochę dłużej, są efektem nieograniczonej wyobraźni. Karton ma olbrzymi potencjał twórczy i  tę zaletę, że można go bez żalu „obrabiać” na różne sposoby: dekorować, malować, wyklejać. Dorośli nie boją się, że zniszczy się drogi mebel, a dzieci mają wielką frajdę, gdy mogą samodzielnie oddać się twórczemu szaleństwu puścić wodze fantazji.

5. Kreatywne ściany: tablicowa, magnetyczna, papierowa

Rozwiązanie idealne na każdą przestrzeń i dla dzieci w każdym wieku. Wyjście z zapisem poza ramy leżącej kartki daje dużo frajdy, a większa przestrzeń na działania twórcze uruchamia dodatkowe zakamarki wyobraźni. Przyda się do różnych zadań, nie tylko ekspresji artystycznej i rysunków.

6. Drabina i drążki

Kolejna odsłona wspinaczkowych marzeń, ale z większym niż ścianka wspinaczkowa polem manewru. Sprawdzi się jako akcesorium  nie tylko do samych ćwiczeń fizycznych, lecz także może pełnić także inne funkcje w pokoju dziecka: być świetną, lekką ścianką działową, podręczną szafą, wystawą ukochanych prac czy pluszaków.  To mało popularny i mało doceniany element, a przecież niejeden dorosły mógłby również z niej skorzystać!

7. Kulki

Bezpieczny, przytulny basen wypełniony miękkimi kulkami w różnych kolorach będzie frajdą dla niejednego dziecka. Zabawa w nim to też świetna stymulacja sensoryczna pozwalająca rozwijać wszystkie zmysły. Mało doceniany i rzadko stosowany element wyposażenia w pokojach dzieci. Może warto zwrócić na niego uwagę?

8. Zjeżdżalnia

To chyba najbardziej nietypowe i wymagające rozwiązanie. Zjeżdżalnia potrzebuje dużo przestrzeni i nie należy do najtańszych gadżetów… Najczęściej pozostaje w sferze marzeń naszych dzieci. Kto się odważy?

 


Ania Tomczak

Pedagog i designer, zawodowo projektuje pokoje dla dzieci. Szeroko rozumiane wnętrza to jej pasja - od człowieka po przestrzeń domu. W projektowaniu lubi przekraczać ograniczenia, które narzuca wnętrze i te, które są w nas samych. Prowadzi studio projektowe Mały Format.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://www.malyformat.pl


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

OKULARY
Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci

wywiady
“W kontakcie z dziećmi wybieram uwagę i ciekawość”. Rozmowa z Anną Kasprzycką

edukacja alternatywna
6 mitów na temat nauki języków obcych

POLECAMY
Podziemne jeziora i solne komnaty – ekscytująca podróż po Kopalni Soli w Wieliczce

ciąża i poród
Narodziny oczami dziecka

wychowanie
Jak nauczyć dzieci przeżywać złość?

ciąża i poród
Dlaczego dotykamy brzucha ciężarnej bez pytania jej o zgodę?

POLECAMY
Dzieci lubią kiedy jest mięciutko i przytulnie. 5 inspiracji do dziecięcego pokoju od Yellow Tipi

karmienie piersią
Nie jesteś lepszą matką. Nie jesteś gorszą matką!

karmienie piersią
Jak mądrze wspierać mamy karmiące piersią?

wychowanie
Dzieci nie potrzebują idealnych rodziców