Kategorie
Zdrowie

8 przepisów na toniki domowej roboty

Najważniejsze zadania toników to usuwanie ze skóry zanieczyszczeń, przywracanie jej właściwego pH zmienionego przez mydła i środki myjące, nawilżanie oraz dostarczanie skórze potrzebnych substancji

Toniki to roztwory do przemywania skóry twarzy i szyi. Zależnie od składu mają różne właściwości. Podstawowym ich składnikiem jest woda (najlepiej destylowana), a dodatkowe substancje, jak gliceryna czy glikole, zapewniają im działanie nawilżające. Najważniejszą jednak rolę, szczególnie w tonikach przygotowywanych domowym sposobem, odgrywają wyciągi z roślin – od nich zależy działanie i przeznaczenie toniku. Dawniej często dodawano do nich alkohol, lecz obecnie nie stosuje się go już nawet w tonikach do cery tłustej, ponieważ za bardzo wysusza skórę.

Najważniejsze zadania toników to usuwanie ze skóry zanieczyszczeń, przywracanie jej właściwego pH zmienionego przez mydła i środki myjące, nawilżanie oraz dostarczanie skórze potrzebnych substancji.

toniki-domowej-roboty

Toników wykonanych własnoręcznie nie można przechowywać zbyt długo – w lodówce można je trzymać nie dłużej niż  tydzień. W domowym zaciszu można przygotowywać toniki z ziół, owoców i warzyw oraz innych naturalnych składników dopasowanych do rodzaju skóry.

Więcej na temat najlepszych toników do twarzy przeczytasz na: https://horex.pl/blog/jaki-tonik-do-twarzy-jest-najlepszy-sprawdz-dlaczego-jest-tak-wazny-w-pielegnacji/

1. Tonik z szałwii i rumianku do cery tłustej

Łyżeczkę szałwii i rumianku ususzonego lub świeżego zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 15 minut, odcedzić. Dodać łyżkę 3% kwasu bornego*. Stosować dwa razy dziennie. Ma działanie odkażające, likwiduje nadmierne błyszczenie twarzy. W lodówce można go przechowywać kilka dni.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Tonik z imbiru i rozmarynu

Mały pokrojony kawałek korzenia imbiru i rozmaryn zalać połową szklanki wody i gotować 5 minut, odcedzić. Po wystygnięciu dodać sok z połowy cytryny i szklankę przegotowanej wody. Tonik nadaje skórze jędrności, zapewnia dobre ukrwienie oraz poprawia koloryt skóry. Należy przechowywać go w lodówce.

3. Tonik z lipy

Kilka świeżych kwiatów lipy lub torebkę suszonej zalać połową szklanki wrzątku. Po 15 minutach odcedzić i dodać odrobinę miodu. Tonik ma działanie kojące i lekko odkażające, nadaje skórze piękny koloryt. Idealny do cery wrażliwej. Przechowywać w lodówce.

4. Tonik nawilżający z rumianku

Łyżkę świeżych kwiatów rumianku lub torebkę suszonych zalać połową szklanki wrzątku i pozostawić na 15 minut. Przecedzić, do zimnego naparu dodać łyżeczkę gliceryny* i dobrze wymieszać. Ma działanie kojące i nawilżające. Przechowywać w lodówce.

5. Tonik z mięty po opalaniu

Dwie torebki suszonej lub kilka liści świeżej mięty zalać szklanką wrzątku i pozostawić do ostygnięcia. Przecedzić i wymieszać ze szklanką kefiru, maślanki lub jogurtu. Doskonale łagodzi podrażnienia wywołane nadmiernym opalaniem. Po powrocie z plaży można smarować wielokrotnie twarz, dekolt, ramiona i inne podrażnione partie ciała.

6. Tonik z octu jabłkowego na wypryski

Wymieszać 1/3 szklanki octu jabłkowego z 2/3 szklanki przegotowanej wody. Tonikiem można przemywać twarz i całe ciało, zwłaszcza po dietach odchudzających. Nadaje skórze jędrność i właściwe pH, co zapobiega tworzeniu się wyprysków. Nie trzeba go przechowywać w lodówce.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

7. Z łopianu na wypryski

Świeże lub suszone liście łopianu zalać szklanką wody. Następnie gotować 2 minuty, przecedzić. Dodać łyżkę soku z cytryny lub octu jabłkowego. Zimnym płynem można przemywać twarz, dekolt, szyję oraz inne partie ciała, na których pojawiają się wypryski, wągry czy zanieczyszczenia. Tonik ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Należy go przechowywać w lodówce.

8. Tonik przeciwzapalny z zielonej herbaty

Dwie torebki zielonej herbaty lub dwie łyżeczki liściastej zielonej zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 15 minut, odcedzić. Tonik działa łagodząco i przeciwzapalnie. W lodówce można go przechowywać kilka dni.

* Glicerynę i kwas borny 3% można kupić w aptece. Gliceryna jest bezbarwną cieczą, dobrze mieszającą się z wodą – ma właściwości nawilżające. Kwas borny to środek przeciwbakteryjny i konserwujący.

Foto

Autor/ka: Urszula Szwarc

Miłośniczka dawnej oraz "dzikiej" kuchni. Uwielbia zioła i dzikorosnące rośliny. Prowadzi własną firmę. Marzy o domu na wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.