Kategorie
wychowanie

Świat będzie taki, jakie będą nasze dzieci

– One będą po prostu zmieniać świat! Takie myślenie wynika z naszej postawy, że świat jest taki, jaki jest, i nie mamy na to wpływu. A przecież to my ten świat tworzymy! To dzisiejsi dorośli, którzy byli wychowywani w określony sposób, sprawiają, że ten świat tak wygląda, a jeśli my wychowamy nasze dzieci inaczej, to będzie on inny

A może lepiej byłoby inaczej ją wychowywać, tak bardziej tradycyjnie?

Przede wszystkim trzeba było ją nauczyć zasypiać o normalnej godzinie. Sama kiedyś mówiłam, że dobranocka nie bez powodu jest o 19. Przecież da się dziecko nauczyć zasypiać, podobno już trzymiesięczne można trenować w samodzielnym zasypianiu. To jest bardzo proste. Odkładasz, jak zaczyna płakać, podnosisz i znowu odkładasz, płacze – podnosisz, uspokaja się – odkładasz. I tak trzeba w nieskończoność, aż się nauczy. Przecież to nie jest skomplikowane. W końcu zrozumiałaby, że nie ma po co płakać, albo by ją ta huśtawka zmęczyła. Próbowałam nawet raz takiego usypiania. Dwa wieczory próbowałam. Źle jej było i mnie było źle, ale może tylko na początku by jej było źle, później już by się przyzwyczaiła. Do wszystkiego się człowiek przyzwyczaja. Lepiej niech się za młodu już uczy, że życie nie jest lekkie – usłyszałam kiedyś.

swiat

Albo z tym karmieniem na przykład

Do roku się karmi zazwyczaj – usłyszałam od lekarza na pierwszej wizycie. Zazwyczaj – odpowiedziałam, patrząc nieobecnie w okno. Niby wszyscy mówili, żeby karmić na żądanie. Tylko teraz się okazuje, że to tylko takie małe się karmi na żądanie. Takie roczne to już tylko ewentualnie wieczorem niech sobie possie. Bo taki pokarm już jest bezwartościowy, woda sama. Lepiej parówkę dać, lizaka, no i butlę kaszy wieczorem, żeby całą noc przespała. Roczne dziecko powinno już przesypiać noce.

Z jedzeniem też nie jest lepiej

Kto to widział, żeby półroczne dziecko uczyć jeść rękami. Babcia jak to zobaczyła, to o mało co zawału nie dostała, tak się bała, że się dziecko zadławi. Z takiego jedzenia nie może wyjść nic dobrego, co najwyżej bałagan. Przecież prawie wszystko ląduje na podłodze, więc i tak trzeba później dokarmić. Półroczne dziecko nie wie, ile powinno zjeść. Dobrze, że mam wsparcie: na obiad na przykład 200 ml zupki – podpowiadają eksperci. Czasem się też dziecku wydaje, że chce mu się jeść częściej niż co trzy godziny. Może trzeba było spróbować ją z tego błędu wyprowadzić, jak jeszcze sama szuflady z chlebem sobie nie potrafiła otworzyć.

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Ubieranie

Kto to widział, żeby ona zimą po domu bez skarpet chodziła. Przeziębi się, to dopiero będzie. Jak ściąga, to trzeba założyć rajstopy, będzie jej trudniej zdjąć. No i czapka. Oj, niech Pani uważa na uszy – słyszałam nieraz od zatroskanych przechodniów – jesień już – dopowiadali. Mówię więc, że przecież 23 stopnie są. Ale to dziecko – słyszę w odpowiedzi. No tak, dziecko.

I tak się niepostrzeżenie zapędziłam na chwilę w ten kozi róg. I budzę się jak ze złego snu i robię wielkie ufff… i wracam do siebie. Jednak sen był straszny i na własną puentę już brak sił.

No tak, ale jeśli przyzwyczajamy dzieci do tego, że inni wsłuchują się w ich potrzeby i traktują jak równorzędnych partnerów, to mogą mieć w przyszłości problemy, żeby odnaleźć się w społeczeństwie opartym na hierarchii, w świecie korporacji i zależności zawodowych.

– One będą po prostu zmieniać świat! Takie myślenie wynika z naszej postawy, że świat jest taki, jaki jest, i nie mamy na to wpływu. A przecież to my ten świat tworzymy! To dzisiejsi dorośli, którzy byli wychowywani w określony sposób, sprawiają, że ten świat tak wygląda, a jeśli my wychowamy nasze dzieci inaczej, to będzie on inny.

Foto

Autor/ka: Emilia Góźdź

Szczęśliwa i nieustannie spełniająca się mama, autorka książki "Atrakcyjna mama. Sztuka poznawania siebie". Od 2013 roku współpracuje z innymi kobietami poprzez sesje indywidualne i korespondencje mailową, wspierając je w odkrywaniu swojej atrakcyjności.


Bestsellery księgarni NATULI

Tematy, którymi się zajmujemy:

1 odpowiedź na “Świat będzie taki, jakie będą nasze dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *