Kategorie
Ciąża i narodziny Poród

Masaż krocza przed porodem oraz 8 innych sposobów na przygotowanie krocza do porodu

Możesz ułatwić sobie poród, wykorzystując kilka prostych sposobów przygotowujących krocze do narodzin dziecka. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zmniejszysz ryzyko pęknięcia tkanek oraz konieczność nacinania. Wyjaśniamy, czym jest masaż krocza przed porodem i dlaczego warto masować krocze.

Możesz ułatwić sobie poród, wykorzystując kilka prostych sposobów przygotowujących krocze do narodzin dziecka. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom zmniejszysz ryzyko pęknięcia tkanek oraz konieczność nacinania. Wyjaśniamy, czym jest masaż krocza przed porodem i dlaczego warto masować krocze.

Czym jest krocze? To obszar między waginą a odbytem. Przed porodem to właśnie jemu należy poświęcić szczególnie dużo uwagi i troski.

Wizualizuj swój poród

Po pierwsze, uwierz w siebie! Wizualizuj swój poród i jego łatwy przebieg. Mogą ci w tym pomóc nagrania do autohipnozy dla ciężarnych, które relaksują, pomagają zapisywać w twojej podświadomości pozytywne obrazy, a także ułatwiają rozluźnianie mięśni. – Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne, czyli to, że jesteśmy w stanie uwierzyć, że damy radę urodzić bez nacięcia lub pęknięcia krocza – mówi położna Celina Szwinta. – Możemy zacząć wizualizować swój poród i to, jak nasze krocze pięknie się otwiera i rozciąga. To jest bardzo ważna praca na poziomie naszych emocji i umysłu.

Pozytywne nastawienie oraz zaakceptowanie wszystkich faz porodu już na etapie ciąży ułatwi zachowanie spokoju podczas nasilających się skurczów, a także pomoże pozbyć się lęku związanego z parciem.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ćwicz jogę

Kobiety, które podczas ciąży są aktywne fizycznie, lepiej znoszą poród naturalny niż ich stroniące od ruchu koleżanki. Doskonałą formą przygotowania krocza do porodu jest joga dla ciężarnych. Regularne ćwiczenia sprawią, że twoje mięśnie będą bardziej elastyczne i ukrwione. Z szerokiego wachlarza asan Celina Szwinta poleca szczególnie dwie: przysiad oraz pozycję szewca.

W przysiadzie ciężarna powinna rozstawić nogi na szerokość bioder, stopami na zewnątrz, po czym zgiąć kolana aż do kucnięcia. Kiedy jest już w siadzie, należy złączyć dłonie i rozsunąć łokciami kolana na boki.

W pozycji szewca (która swoją nazwę zawdzięcza pracującym w ten sposób indyjskim szewcom) chodzi o to, żeby usiąść na podłodze i umieścić pięty przy kroczu. Trzymając stopy, ciężarna ma zbliżać kolana do podłogi.

Pływaj

Doskonale na krocze działa również pływanie, które rozluźnia i rozciąga mięśnie. Warto poszukać i wybrać bezpieczny basen z wysokimi standardami higieny. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko złapania infekcji intymnej. Pamiętaj, że warto każdą aktywność fizyczną najpierw skonsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.

Wykonuj masaż krocza przed porodem

Doskonałym sposobem przygotowania krocza jest masaż krocza, który można wykonywać od 34 tygodnia ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, naprawdę warto wpleść go do swojego codziennego rytuału.

Masaż krocza najlepiej ćwiczyć raz dziennie, po kąpieli, w wygodnej dla siebie pozycji. W jego wykonaniu pomoże ci ulubiony olej, na przykład kokosowy, migdałowy lub zwykła oliwa z oliwek. – Rozgrzewamy olejek w dłoniach, następnie dotykamy warg sromowych i ogrzewamy krocze. Możecie robić to same lub poprosić o pomoc partnera – instruuje Celina Szwinta – Potem wkładamy kciuk do pochwy na głębokość dwóch centymetrów i przykładając go do dolnej ścianki, uciskamy to miejsce w kierunku odbytu. Na początku masażu możecie mieć uczucie pieczenia. Następnie staramy się uciskać w określoną stronę – „od godziny trzeciej do dziewiątej”. Taki masaż może potrwać nawet pięć minut. Pamiętajmy jednak, żeby nie przeciążać krocza i nie wykonywać masażu krocza, gdy poród już się zaczyna.

Jak wykonywać masaż krocza? Masowanie krocza krok po kroku

  • Aby rozpocząć masaż krocza, umyj ręce łagodnym mydłem.
  • Połóż się i zrelaksuj.
  • Aby wykonać masaż krocza, włóż palec np. kciuk z olejkiem około 2 cm do pochwy (olejki ułatwiają masowanie, minimalizują też ból krocza).
  • Delikatnie rozciągaj tkanki pochwy dookoła ujścia w kierunku odbytu.
  • Powoli uciskaj ściankę pochwy i wykonuj ruch zgodny ze wskazówkami zegara („od godziny trzeciej do dziewiątej” i z powrotem).
  • Masuj obszar między odbytem a wejściem do pochwy (wykonuj okrężne ruchy, masuj od zewnątrz i od wewnątrz).
  • Podczas masażu krocza zadbaj o intymność, relaks i spokój.

Jedz produkty bogate w witaminę C

Witamina C wpływa na elastyczność tkanek, ponieważ dzięki niej wytwarza się kolagen. Dlatego podczas ciąży szczególnie warto zadbać o jej wysoki poziom. Najlepiej dostarczać ją sobie z naturalnych źródeł – pod postacią owoców i warzyw. Ogrom witaminy C znajdziesz w soku z dzikiej róży oraz z rokitnika, a jedna żółta papryka zawiera jej tyle, co 16 cytryn! Wzbogać swoją codzienną dietę również o jarmuż, brukselkę i brokuły. Dużo witaminy C mają także agrest, czarna porzeczka, kiwi i truskawki.

Ćwicz mięśnie dna miednicy

Mięśnie dna miednicy są niezwykle ważne – utrzymują nasze narządy na miejscu, ułatwiają przyjmowanie prawidłowej pozycji ciała i utrzymanie prostego kręgosłupa. W czasie ciąży są one jednak bardzo obciążone, a podczas porodu muszą rozciągnąć się nawet o… 70%! Podczas ćwiczeń mięśni dna miednicy należy oddychać bardzo głęboko, wykorzystując do tego przeponę, a nie tylko górne partie płuc.

Ćwiczenie polega na wykonywaniu ruchu wciągania mięśni i rozluźniania – przy wydechu „zasysasz” mięśnie, a przy wdechu je rozluźniasz. Pamiętaj jednak, aby rozluźnienie trwało dwa razy dłużej niż samo spięcie.

Mięśnie dna miednicy możesz także wspierać przy codziennych zajęciach: unikaj podnoszenia ciężarów, a jeśli już musisz coś dźwignąć, po prostu napnij mięśnie. Nie noś też butów na wysokim obcasie – szczególnie w ciąży nie są twoim sprzymierzeńcem. Podczas oddawania moczu nie wstrzymuj go ani nie wyciskaj na siłę. Bardzo ważne jest również przyjmowanie dużej ilości płynów.

Wybierz miejsce i przygotuj plan porodu

Jeśli zależy ci na ochronie krocza, poszukaj przyjaznego miejsca do porodu. – Zastanów się, gdzie chcesz rodzić, czy osoby tam pracujące są otwarte na ochronę krocza – radzi Celina Szwinta i dodaje: – Dom lub centrum narodzin to miejsca, gdzie standardem jest nienacinanie krocza. Wybierz się do szpitala i zapytaj, jak wygląda w nim ochrona krocza, czy jest możliwość rodzenia w pozycji wertykalnej oraz w wodzie.

Dokładnie przygotuj także swój plan porodu, czyli dokument, w którym określisz oczekiwania – możesz uzupełnić go z położną lub ginekologiem. W planie porodu jasno zaznacz, że chcesz uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu naturalnego. Możesz też poprosić położną o szczególną troskę, dawanie instrukcji oraz o ciepłe okłady.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Masaż krocza przed porodem. Rozważ ćwiczenia z pompką

Pompka do ćwiczeń to przyrząd, który ma za zadanie rozciągnąć mięśnie pochwy aż do osiągnięcia obwodu główki dziecka. Pompka zakończona jest specjalnym balonikiem, który wprowadza się do pochwy i systematycznie zwiększa jego wielkość. Ćwiczenia można rozpocząć od 37 tygodnia ciąży, wyłącznie po konsultacji z lekarzem i za jego zgodą.

Pompka do ćwiczeń krocza jest bardzo popularna na zachodzie, w Polsce zdania na jej temat są podzielone. Kobiety, które z nią ćwiczyły, twierdzą, że nacięcie krocza w ich przypadku nie było konieczne, pomogła im też uniknąć pęknięcia, a także dała dużo pewności siebie – idąc do szpitala, wiedziały, że ich krocze powinno rozszerzyć się do obwodu główki dziecka. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że balonik nadmiernie rozciąga mięśnie i należy włożyć dużo pracy w ćwiczenia również po porodzie, aby wszystko wróciło do stanu sprzed ciąży.

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Cesarskie cięcie i poród po cięciu cesarskim

Pomoc i wsparcie przy CC i VBAC

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Ćwiczenia oddechowe. Podczas porodu też możesz zadbać o krocze!

Po pierwsze, pamiętaj o prawidłowych technikach oddechowych, które ułatwią ci rozluźnianie mięśni. Jeśli chcesz, skorzystaj z muzyki relaksacyjnej bądź nagrań do hipnoporodu, poproś o wsparcie położną, doulę lub partnera. Staraj się rozluźniać mięśnie szczęki, które mają bezpośredni związek z mięśniami krocza i nie wstydź się wydawania różnych odgłosów.

Jeżeli lekarz i położna nie widzą ważnych przeciwwskazań, jak najdłużej chodź, kołysz się na piłce, bierz prysznic i przyjmuj pozycje, w jakich jest ci wygodnie. Pamiętaj, że masz prawo do bycia w ruchu – gwarantują ci to Standardy opieki okołoporodowej. Leżenie nie jest wskazane nawet podczas parcia. Pozycja wertykalna sprzyja prawidłowemu wstawianiu się główki w kanał rodny, a później także chroni krocze.

Dobrą alternatywą jest poród w wodzie. Ciepła woda ma świetny wpływ na tkanki krocza i znacząco zmniejsza ryzyko jego pęknięcia. Dodatkowo sprzyja rozluźnianiu mięśni, oszczędza energię rodzącej oraz wspomaga przepływ krwi. Niezwykle rzadko zdarza się także, aby podcza porodu w wodzie zostało wykonane nacięcie (1).

Źródło:

(1) Fundacja rodzić po ludzku http://www.rodzicpoludzku.pl/Wiedza-o-porodzie/Porod-w-wodzie.html

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Masaż krocza przed porodem oraz 8 innych sposobów na przygotowanie krocza do porodu”

Inne sposoby na ból krocza w ciąży które znalazłam to:
Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy pod kontrolą USG . Nauka ćwiczeń mięśni dna miednicy przy
użyciu USG pozwoli na prawidłowy trening mięśni dna miednicy. Niestety wiele kobiet w ciąży ćwiczy niewłaściwe mięśnie co może nawet pogłębić istniejące dolegliwości. Napnij mięśnie dna miednicy, jakbyś próbował uniknąć oddawania moczu, przytrzymaj przez 10 sekund, a następnie zwolnij. Powtarzaj 10 razy co najmniej dwa razy dziennie. Może to również pomóc wzmocnić mięśnie, których ciało używa do wypychania dziecka w czasie porodu. Wykonaj kilka ćwiczeń miednicy, takich jak przechylanie i przewracanie miednicy.

Pozostawanie aktywnym podczas ciąży . Nawet ćwiczenia o niskiej intensywności, takie jak chodzenie, mogą pomóc wzmocnić mięśnie i promować dobrą postawę. Może to złagodzić ból krocza i ucisk oraz wzmocnić mięśnie miednicy. Jeśli regularnie ćwiczyłaś przed zajściem w ciążę, nie przestawaj. W razie potrzeby modyfikuj , ale konsekwentnie ćwicz. Jeśli nie masz pewności, jak zmodyfikować swoje treningi, zapytaj położnika lub swojego fizjoterapeutę uroginekologicznego.
Picie dużej ilości wody . Pozostań nawodnioną, szczególnie po treningu i podczas upałów. Może to pomóc w zapobieganiu zaparciom, które w przeciwnym razie mogłyby prowadzić do bólu w obrębie krocza.
Skorzystanie z masażu prenatalnego u licencjonowanego terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu kobiet w ciąży.
Kojąca kąpiel z ciepłą wodą (nie gorącą). Możesz także stanąć pod prysznicem i skierować wodę w plecy.

Unikanie gwałtownych ruchów. Staraj się nie skręcać talii. Zamiast tego obracaj się całym ciałem. Źródło: https://centrum-kore.pl/bol-krocza-w-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.