Kategorie
Ekowiadomości

80% przewijaków zawiera szkodliwe substancje

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Duke’a w Durham (USA) wykazały, że w 80 proc. badanych przewijaków w formie podkładki znaleziono toksyczne środki zmniejszające palność.

Trujące substancje wchodzą w skład pianki, która zwykle wypełnia przewijak. Przeważnie stosowane są ftalany (tzw. zmiękczacze), które mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek czy organów płciowych. Ponadto w prawie wszystkich produktach znaleziono łatwopalne, cynoorganiczne związki DBT i TBT, które występują zazwyczaj w farbach i pokryciach wykonanych z PCV. Mogą one powodować zaburzenia ze strony układu odpornościowego i gospodarki hormonalnej, czyniąc znaczne szkody w organizmie. Co niepokojące, połowa przewijaków, według powyższych badań, zawierała również związki fosfoorganiczne, które upośledzają nerwy, a także mogą mieć działanie rakotwórcze. Na domiar złego te związki są bardzo dobrze absorbowane przez skórę, szczególnie dziecięcą.

Dodatkowym problemem są powłoki przewijaków, które często są plastikowe – wykonane z PCV. Oczywiście istnieją bezpieczne alternatyw – przewijaki z wypełniienem bawełnianym lub wełnianym. Jeśli chodzi o powłokę, polecane są materiały hydroizolacyjne (wodoodporne) takie jak polietylen lub laminat poliuretanowy, które są bezpieczne.

Aby wybrać bezpieczny przewijak, szukaj na opakowaniu następującego oznaczenia:

  • PVC-free,
  • PP,
  • PE,
  • oraz informację o spełnianiu norm bezpieczeństwa: PN- EN- 12221-1: 2002 i PN-EN 12221-2: 2002.

Źródło: healthychild.org
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “80% przewijaków zawiera szkodliwe substancje”

Myślę, że to przesada z tymi ftalanami. Bardzo dużo zawierają ich np. panele, a przecież dzieci chodzą, pełzają, biegają po podłodze. Dotykają też różnych innych rzeczy w domu. Mam takie wrażenie, że te wszystkie dyrektywy są po prostu po to, aby coś było. Jeszcze 5 lat temu nikt o ftalanach nie słyszał, pewnie za 5 lat pojawi się coś nowego i tak w kółko. Poza tym BŁAGAM ileż tych ftalanów przeniknie przez skórę, czy pieluszkę. Trzeba by ten przewijak zjeść.

Wszystko pięknie ładnie, tylko znajdźcie taki przewijak który tych wszystkich substancji nie posiada . Łatwo się pisze ale znaleźć coś co będzie ok graniczy z cudem bo takowych pewnie nie ma a jeśli autor wie ze są to prosz do podpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.