Kategorie
Archiwum

9 procedur medycznych, których wykonanie zależne jest od zgody kobiety ciężarnej

Będąc w ciąży warto wiedzieć, które procedury medyczne są konieczne, a które zbędne. Mamy prawo decydować, jakie testy i badania chcemy wykonać, a z których zrezygnować.

  1. Ocena grubości przezierności karku (NT) – USG z oceną przezierności karkowej płodu rekomenduje Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, co oznacza, że każda ciężarna powinna mieć je wykonane. To badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla kobiety i dziecka, ale zwykle niepotrzebne. Oceny przezierności karkowej dokonuje się podczas USG wykonanego między 11. a 14. tygodniem ciąży. Badanie to pozwala określić ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu (zespołu Downa, Edwardsa, Patau). Do jego wykonania powinny być jasne przesłanki, natomiast nie ma bezwzględnej potrzeby, by je przeprowadzać.
  2. USG po 24 tygodniu ciąży – USG, czyli ultrasonografia, jest wykonywane w każdym okresie ciąży. Badanie ultrasonograficzne (USG) zleca lekarz prowadzący ciążę. Kobieta może być poddana badaniu ultrasonograficznemu już na samym początku ciąży, na pierwszej wizycie. USG jest zwykle wykonywane w celu określenia wieku ciąży i najczęściej lekarz zleca takie badanie przed 12 tygodniem. Jest to tzw. USG I stopnia. Natomiast dokładniejsze USG, zwane badaniem II stopnia, wykonuje się w celach bardziej specjalistycznych, przykładowo po to, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z dzieckiem, czy nie występują jakieś nieprawidłowości. Badanie II stopnia jest przeprowadzane pomiędzy 18 a 22 tygodniem trwania ciąży. Trzecie badanie USG jest zwykle wykonywane ok. 36 tygodnia ciąży. Pozwala ocenić rozwój dziecka i obserwować łożysko. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby, by wykonywać więcej niż trzy badania USG.
  3. Badanie oceniające stan macicy po porodzie przez cesarskie cięcie – prawidłowo zszyta macica zwykle nie jest powodem do niepokoju w kolejnej ciąży i nie wyklucza porodu siłami natury. Ponad 95% kobiet , które w przeszłości miały cięcie cesarskie, może urodzić drogami natury bez jakichkolwiek problemów z blizną na macicy. Przerwa między ciążami może zapewnić wytrzymałość blizny na rozciąganie. Oczywiście, należy zwrócić na ten fakt szczególną uwagę podczas kolejnej ciąży, konsultować się z lekarzem w momencie, kiedy kobieta odczuwa ból dolnego odcinka brzucha i ma jakiekolwiek wątpliwości i obawy.
  4. Sztuczne wywoływanie porodu (indukcja) – u większości kobiet poród rozpoczyna się samoistnie między 37. a 42. tygodniem ciąży. Istnieją jednak sytuacje, podyktowane dobrem matki  i/lub dziecka, w których lekarz może zalecić przyspieszenie rozpoczęcia porodu przez sztuczne wywołanie skurczy porodowych (wskazania to m.in. cukrzyca ciążowa, wysokie ciśnienie krwi, zagrożenie zatruciem ciążowym, ciąża przeciągająca się powyżej 41. tygodnia lub sytuacja, gdy pękł pęcherz płodowy, natomiast samoistne skurcze się nie pojawiły). Jeżeli wywołanie porodu jest brane pod uwagę przez lekarza, kobieta powinna zostać poinformowana także o alternatywnych możliwościach, zanim ostateczna decyzja zostanie podjęta. Kobieta powinna uzyskać informację o korzyściach oraz ryzyku takiej interwencji i wyrazić na nią zgodę.
  5. Badanie GBS – na obecność bakterii paciorkowca grupy B, jest przesiewowym badaniem mikrobiologicznym, do którego powinny przystąpić kobiety między 35 a 37 tygodniem ciąży. Oceniane jest wówczas, czy bakterie GBS będą obecne w drogach rodnych kobiety w czasie porodu. Badanie wykonywane jest podczas wizyty ginekologicznej. Każda ciężarna powinna mieć wykonany wymaz w kierunku obecności paciorkowca grupy B pomiędzy właśnie pod koniec ciąży, tak aby uzyskać wynik przed rozpoczęciem czynności porodowej. Wcześniejsze pobieranie wymazów w tym kierunku u ciężarnych z prawidłowym przebiegiem ciąży nie jest uzasadnione z uwagi na łatwość przenoszenia się drobnoustroju w tej grupie kobiet oraz brak wskazań do leczenia kolonizacji tym drobnoustrojem – leczenie nie przynosi trwałych efektów, a naraża na działania stosowanych leków. Ocenia się że nawet 10-30% kobiet jest nosicielkami tego drobnoustroju, nie będąc tego świadomym. Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na pojawienie się paciorkowców ze względu na wyjątkowo korzystne warunki panujące w drogach płciowych w tym okresie życia kobiety.
  6. Ciągła kardiotokografia (KTG) – monitorowanie akcji serca płodu wraz z jednoczasowym zapisem czynności skurczowej mięśnia macicy. Badanie to przeprowadzane jest w ramach intensywnej opieki przedporodowej. Pozwala wcześnie wykryć sytuacje zagrożenia życia płodu. KTG nie jest badaniem obowiązkowym, ale bardzo często, z różnych wskazań, jest przez lekarzy zalecane ciężarnym. W ciąży KTG wykonuje się dopiero od momentu, kiedy pojawiają się skurcze macicy. Wykonanie badania ma sens, kiedy dziecko jest zdolne do przeżycia poza macicą – czyli od 24, 25 tygodnia ciąży. W prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma potrzeby robienia KTG przed wystąpieniem akcji porodowej, chyba że termin porodu został przekroczony o około tydzień. Podstawowe badanie KTG powinno trwać 30 minut, ewentualnie zostać przedłużone do 60 minut. Zbyt często KTG jest przeceniane i nadużywane. W prowadzonych przez Rosnera badaniach naukowych stwierdzono, że przy stosowaniu KTG rośnie znamiennie ilość cesarskich cięć i porodów zabiegowych, ale nie skutkuje to poprawą stanu zdrowia rodzących się dzieci.
  7. Sztuczne przebicie błon płodowych zwane amniotomią – zabieg ten często jest stosowany w celu przyspieszenia porodu. Nie powinien być stosowany rutynowo, a jedynie wtedy, gdy istnieje konieczność wpłynięcia na przebieg porodu. W przypadku prawidłowo przebiegającego porodu naturalnego przebicie błon płodowych jest zbędną medykalizacją.
  8. Rutynowe nacięcie krocza, czyli epizjotomia – Polska jest jednym z nielicznych już w Europie krajów, w których niewiele się pod tym względem zmieniło przez ostatnie 20–30 lat. W polskich szpitalach nacięcie krocza przy porodzie wykonuje się u ok. 60 proc. rodzących kobiet, a wśród tych, które rodzą po raz pierwszy, wskaźnik ten wynosi prawie 80 procent. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii i Danii odsetek nacięć wynosi 12 proc., w Szwecji 10 proc., w Nowej Zelandii – 11 proc.
  9. Poród przed czasem – niestety, coraz częściej kobiety rodzą w 37. czy 38. tygodniu ciąży, podczas gdy poród o czasie (po 39. tygodniu ciąży) jest możliwy. Dzieci urodzone nawet kilka tygodni wcześnie doświadczają większego ryzyka wystąpienia problemów zdrowotnych. Tymczasem zdarza się, że lekarze albo rodzice planują poród właśnie na ostatnie tygodnie ciąży, jednak wciąż przed właściwym terminem. Planowanie i wcześniejsze rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Liczba dzieci urodzonych przedwcześnie wzrosła dwukrotnie w porównaniu z danymi z poczatku lat 90. XX. To oznacza, że rośnie liczba dzieci urodzonych między 36. a 38. tygodniem ciąży, a spada liczba dzieci urodzonych po 39. tygodniu ciąży. Tymczasem każdy dzień w łonie matki jest dla dziecka ważny. 

Źródła:

  • Ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17978122, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11084563
  • Vbac.com/2012/12/the-latest-best-evidence-on-the-safety-of-vbac/
  • Webmd.com/baby/features/elective-early-delivery
  • Rodzicpoludzku.pl

Foto: flikr.com/indrani

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “9 procedur medycznych, których wykonanie zależne jest od zgody kobiety ciężarnej”

Kim jest autorka tekstu? Widać, że kompletnie nie zna się na położnictwie. Pomiar NT jest zbędny? Możliwe, że zespół profesorów z PTG się myli, a racje masz Ty… jednak nie wydaje mi się. Poród przed czasem w 38 hbd? Kolejna rewelacja. W źródłach masz wpisaną stronkę fundacji Rodzić po ludzku, nie wiadomo z jakich przyczyn, ponieważ tam też (jak również wszędzie w Polsce) dzieci urodzone „w terminie” oznaczają wszystkie, które przychodzą na świat między 38 a 42 hbd. Nawiasem mówiąc niedawno zmieniły się kryteria i dzieci urodzone w 37 hbd nie zalicza się już do wcześniaków. Następnym razem, sięgnij do fachowych źródeł. To przestaje być śmieszne, gdy za tematyki tak ważne jak ciąża, poród, połóg biorą się ludzie całkowicie nie związani z medycyną, pozbawieni jakiejkolwiek wiedzy (pomijając tą, którą nabędą w internecie). Stanowczo nie pozdrawiam!

w ostatnim podpunkcie wyraźnie jest napisane, że zdania dotyczą porodów planowanych. planowany poród jest zawsze przed czasem, choćby nastąpił w 40 tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.