Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

9 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

9. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 8. tydzień ciąży

W tym tygodniu poziom gonadotropiny kosmówkowej osiąga swoje maksymalne stężenie. Możesz mieć wrażenie, że Twoja cera się poprawiła, a włosy mniej się przetłuszczają (choć nie jest to regułą, niektóre kobiety, które wcześniej nie miały problemu z cerą, właśnie w okresie ciąży zaczynają walczyć z trądzikiem).

Przeczytaj także: Przesądy ciążowe. Czy nadal w nie wierzymy?

Możesz także zaobserwować zwiększenie ilości śluzu pochwowego. Zwróć uwagę, czy nie jest gęsty, mleczny lub nie ma nieprzyjemnego zapachu – jeśli tylko coś wzbudzi Twój niepokój, warto udać się do lekarza ginekologa. Może to być objaw infekcji intymnej, które w ciąży bywają bardzo dokuczliwe ze względu na nieco osłabioną odporność organizmu i intensywne zmiany hormonalne.

[reklama_col id=”66993,67238,72159″]

Ponieważ błona śluzowa dziąseł bywa w tym czasie rozpulchniona (jest to związane ze zwiększeniem ukrwienia narządów w organizmie), możesz zaobserwować krwawienie w czasie mycia zębów.

To dobry czas na zakup biustonosza, jeśli nie zrobiłaś tego do tej pory. Powiększone piersi potrzebują odpowiedniego stanika, który będzie je dobrze podtrzymywał i zapobiegał rozciąganiu się skóry, a jednocześnie nie będzie przyczyną dyskomfortu.

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Zarodek na tym etapie ma ok 2,5 cm długości i waży ok 2 g. Rozmiarem przypomina średniej wielkości oliwkę. Dziecko posiada już ukształtowane ręce i nogi, a jego maleńkie ciałko pokryte jest meszkiem zwanym lanugo. Na tym etapie wykształcają się jądra i jajniki, zewnętrzne narządy płciowe są jednak na razie nie do rozróżnienia.

Niezwykle intensywnie rozwija się mózg – tworzą się półkule mózgowe, międzymózgowie z przysadką produkującą ważne hormony oraz tyłomózgowie, gdzie mieści się m.in. ośrodek odpowiedzialny za oddychanie. To wprost nieprawdopodobne, ale każdej minuty tworzy się ok 2,5 miliona komórek nerwowych!

Maluszek wykonuje już mimowolne ruchy – jego mięśnie kurczą się samorzutnie, dlatego na ekranie USG można zaobserwować jego aktywność. Na razie są one dla ciebie nieodczuwalne, pierwsze ruchy będziesz mogła poczuć mniej więcej w połowie 2. trymestru.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 9. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • Twoja śluzówka może być rozpulchniona, ewentualne krwawienie dziąseł w czasie mycia zębów jest czymś naturalnym,
  • jeśli zaczynasz odczuwać dyskomfort, koniecznie zaopatrz się w nowy biustonosz.

Przeczytaj także: 10. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.