Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 1.

10 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

10. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 9. tydzień ciąży

Twoje samopoczucie może się powoli poprawiać, choć niektóre kobiety będą musiały zaczekać na zakończenie mdłości aż do końca pierwszego trymestru. Nadal możesz być senna i zmęczona, mogą pojawić się zawroty głowy, a także wahania nastrojów. Bądź dla siebie łagodna i wyrozumiała – dla Twojego organizmu to okres dużego wysiłku i istnej rewolucji hormonalnej. Masz prawo odczuwać różne emocje, niekiedy nawet sprzeczne. Staraj się wygospodarować czas tylko dla siebie, by naładować akumulatory i mieć szansę na odpoczynek, relaks i regenerację.

Przeczytaj także: Złap oddech! O ważnej roli relaksu w ciąży

Zadbaj o posiłki bogate w żelazo i wapń. Żelazo zapobiegnie niedokrwistości, a wapń jest Ci potrzebny, ponieważ intensywnie się rozwijający młody człowiek będzie go wykorzystywał do dynamicznego wzrostu. Zwiększenie podaży do ok. 1000 mg dziennie to konieczność – w przeciwnym razie płód będzie go pozyskiwał z Twojego organizmu, co może się negatywnie odbić na gęstości Twoich kości.

To także dobry moment,aby zacząć dbać o skórę – Twoje piersi już się powiększyły, a brzuszek niebawem zacznie, dlatego koniecznie zadbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie, by zwiększyć jej elastyczność, dzięki czemu zapobiegniesz rozstępom, suchości i swędzeniu skóry. Możesz wcierać po kąpieli delikatne olejki – doskonale sprawdzi się olej migdałowy, kokosowy lub masło shea- to kosmetyki naturalne, delikatne i bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Przeczytaj także: Ekosposoby na rozstępy

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

W 10. tygodniu kończy się etap zarodkowy, od tego momentu Twoje dziecko jest pełnoprawnym płodem. To dlatego, że maleństwo wkracza w nowy etap – właśnie zakończyła się organogeneza (czyli proces kształtowania się organów) i od tego momentu będą się one jedynie doskonalić i rosnąć. To dobra informacja, oznacza bowiem, że na tym etapie dziecko jest już mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych, można powiedzieć, że najbardziej wrażliwa faza już minęła (uff!). Nadal jednak warto unikać silnego stresu, inwazyjnych badań (np. promieni rentgenowskich) i leków – można je brać tylko w porozumieniu z lekarzem i w razie wyższej konieczności.

Płód ma ok. 3-4 cm długości i jest wielkości sporej truskawki. Na tym etapie ukształtowały się już błony płodowe i maluszek zaczyna połykać płyn owodniowy. Ponieważ jego kubki smakowe są już ukształtowane, odczuwa podstawowe smaki. Picie płynu owodniowego nie jest bezcelowe – w ten sposób Twoje dziecko intensywnie ćwiczy i przygotowuje się do przyszłego życia po drugiej stronie brzucha – to trening układu oddechowego, pokarmowego i moczowego. Na tym etapie maleństwo zaczyna także produkować mocz i siusiać!

Tworzą się także zawiązki zębów mlecznych. Twoje dziecko intensywnie rusza się w macicy – w ten sposób trenuje mięśnie i wzmacnia układ szkieletowy.

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 10. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • zadbaj o posiłki bogate w wapń i żelazo,
  • zadbaj o nawilżanie i natłuszczanie skóry, to profilaktyka przeciwrozstępowa.

Przeczytaj także: 11. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.