Kategorie
Ekowiadomości

Bidegradowalne pieluchy jednorazowe

W ciągu roku wytwarza się w Europie 60 ton papieru, z czego 40 proc. stanowi karton. Powstaje coraz więcej firm, które wykorzystują ponownie papier i produkują z niego produkty włókiennicze, głównie higieniczne, np. pieluchy, podpaski czy papier toaletowy. W 2011 roku w Europie wyprodukowano 1,9 mln takich produktów. Liczba ta wskazuje, że zielona inicjatywa na rynku staje się coraz popularniejsza.

Nowa technologia

Tradycyjne włókniny są wykonywane z surowców, które rozkładają się bardzo długo i wolno. To dlatego dziecięce pieluchy jednorazowe piętrzą się na wysypiskach. Poza tym, nie nadają się na kompost, a na wysypisku śmieci mogą przeleżeć nawet 500 lat, zanim ulegną rozkładowi. Teraz jest szansa na zmianę.

Jedna z firm, z siedzibą w Finlandii, opracowuje materiał, który można poddać recyklingowi, a jego cena będzie konkurencyjna w porównaniu z tworzywami sztucznymi. Biodegradowalne włókniny z dużym opóźnieniem wchodzą na rynek, głównie ze względu na wygórowane koszty produkcji. Natomiast już teraz wiadomo, że koszty produkcji włóknin na bazie tektury są około 20 proc. niższe niż włóknin wytwarzanych z surowców drzewnych. Metoda opracowana przez firmę VTT może również oznaczać rozszerzone możliwości ponownego wykorzystania tektury, co jest bardziej opłacalne w użyciu jej jako surowca zamiast jako papier. Firma zamierza stosować kilka metod przetwarzania włókna w celu uzyskania czystej celulozy z recyklingu tektury.  Aby rozpuścić miąższ, inżynierowie firmy stosowali opatentowaną technologię karbaminianu, który jest bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla środowiska niż tradycyjny proces wiskozy. Ponadto, w procesie produkcji zużywają mało wody.

Bidegradowalne pieluchy jednorazowe

Biodegradowalne jednorazowe pieluchy są coraz bardziej popularne wśród młodych rodziców, dla których ekologia jest ważna. Czy wiecie, które elementy (warstwy) pieluchy ulegają naprawdę biodegradacji? Owa „warstwa” składa się z części wewnętrznej chłonnej jednorazowego użytku i nieprzepuszczalnej zewnętrznej. I to ta warstwa zewnętrzna w 100 proc. się rozłoży. Jeśli chodzi o warstwę wewnętrzną, sprawa nie jest tak oczywista. Zwykle znajdują się w niej z granulki zawierające poliakrylan sodu, które mają zdolność do przekształcenia się w żel. Większość producentów pieluch biodegradowalnych umieściło w nich niewielką ilość granulek, które są chronione wewnątrz warstwą naturalnych materiałów, w celu uniknięcia kontaktu skóry dziecka i poliakrylanu sodu (jedynie marka Tushies jest w całości wolna od granulek).

Większość marek pieluch jest dostępna w Polsce w sklepach internetowych, to m.in. Beaming Baby, Moltex, Wiona, Alana, Swilet, Tushies.

Źródło: inhabitots.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.