Żyjemy w czasach, w których sklepowe półki uginają się od nadmiaru towaru, w których bezideowa konsumpcja wypiera lokalne tradycje i kulturę naszych przodków i w których coraz częściej liczy się ilość, a nie jakość. Na szczęście – nie dla wszystkich. Jest jeszcze cała rzesza osób, które w dobie powszechnej tandety szukają dobrych, pięknych przedmiotów. Znajdują je często w internecie – królestwie współczesnych rzemieślników.
Jest tam też Ajku, projekt zrodzony z miłości do dzieci i estetycznych przedmiotów. To propozycja nieskrępowanych zabaw dla maluchów, w której odnaleźć można przestrzeń na indywidualną ekspresję każdego – niezależnie od tego, czy na głowie nosi królewską koronę, czy ujeżdża konia na dzikim zachodzie czy też mieszka w indiańskim tipi. Wykonywane ręcznie z wysokogatunkowych materiałów zabawki i dodatki, bez problemu konkurują z marketową powtarzalnością, bo niosą ze sobą indywidualną historię kobiety, która w ich wykonanie włożyła ogrom pracy i serca. Agnieszka Skibicka, pomysłodawczyni marki przekonuje dziś, że uporem i ciężką pracą można zdziałać cuda. I że w każdym z nas drzemie nutka twórcy, a sama twórczość może być dobrym pomysłem na to, jak żyć z pasją i zarabiać robiąc to, co naprawdę się kocha. W rozmowie z nami zdradza swój przepis na handmadowy sukces.
Handmade w Polsce – ekstrawagancja czy dobry pomysł na własny biznes? Jak to wygląda w twoim przypadku?
Handmade w Polsce to pomysł na biznes i na siebie. Można na tym zarobić, jeśli jest się wystarczająco pewnym tego, że oferujemy innym ponadprzeciętne produkty, będące odpowiedzią na ich realne potrzeby.
Ajku to wyroby przeznaczone dla specyficznej grupy odbiorców – dzieci. Dlaczego właśnie na nich postanowiliście się skupić?
Kochamy dzieci, to był w naszym przypadku oczywisty wybór, żeby tworzyć piękne rzeczy z myślą o najmłodszych. Naszą pracą chcemy dawać im radość i zachęcać do rozwijania wyobraźni.
Co najbardziej ceni się w projektowaniu dla dzieci?
Uśmiech dziecka to dla nas najwspanialsza zapłata. Wszystko, co robiliśmy do tej pory, było właśnie poświęcone najmłodszym. Dajemy im swoją uwagę by mogły czerpać z tego cudownego czasu jak najwięcej się da.
Jak wygląda twoja praca? Domyślam się, że zdecydowanie różni się od pracy np. w korporacji
To tzw. nienormowana praca, nie pracujemy więc w biurze od 8 do 16, ale praktycznie przez cały czas. Ajku jest z nami wszędzie, nowe pomysły rodzą się każdego dnia o każdej porze. To, co odróżnia to zajęcie od innych, to brak zmęczenia. Rzadko kiedy czuję się zmęczona. Pasja nie męczy.
Gdybym chciała rozpocząć własną przygodę z rękodziełem, od czego mogłabym zacząć?
Najważniejszy jest pomysł reszta sama się potoczy. Choć muszę przyznać że początki są trudne.
Do 8.08 dostawa za darmo!