Kategorie
Polecamy

Astma u dzieci – przyczyny, objawy. Jak leczyć astmę u dziecka?

Astma to dosyć powszechnie występująca jednostka chorobowa o złożonym mechanizmie powstawania, u której podłoża leży przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Jakie są przyczyny astmy u dzieci? Czy choroba może stanowić zagrożenie dla życia małego pacjenta? Jak rozpoznać astmę u dziecka i które metody leczenia są najskuteczniejsze?

Astma u dzieci – przyczyny astmy dziecięcej

Astma powoduje ograniczenie wydolności górnych dróg oddechowych i nagromadzenie się  w oskrzelach gęstego śluzu. Jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych, liczba chorych na astmę (zarówno dzieci, jak i dorosłych) rośnie z roku na rok. Astma u dzieci to częste schorzenie, które w większości przypadków ma podłoże alergiczne (przykładowo, reakcję alergiczną może powodować sierść zwierząt, pleśń, roztocza kurzu domowego, niektóre produkty spożywcze lub pyłki traw). Pojawieniu się astmy u najmłodszych sprzyja nie tylko narażenie pociechy na alergeny, lecz także bierne palenie oraz przewlekłe wirusowe infekcje dróg oddechowych. Jedną z charakterystycznych cech choroby jest skłonność do nawrotów. Jakie są symptomy astmy u dzieci?

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Astma u dzieci – objawy choroby

Na astmę choruje niemal co dziesiąty mały pacjent. Jak manifestuje się astma u dzieci? Do charakterystycznych objawów zalicza się:

  • duszność, 
  • świszczący oddech, 
  • suchy kaszel, który nasila się w nocy,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Napady astmy u dzieci często wiążą się z podwyższonym tętnem i ciśnieniem oraz chwilowymi problemami w mówieniu. Nasilenie symptomów może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem, silnego stresu lub wysiłku fizycznego. Jak leczyć astmę u najmłodszych pacjentów?

Astma u dzieci – leczenie i zapobieganie

W przypadku astmy stosuje się leczenie objawowe. Należy unikać czynników wyzwalających chorobę. Podstawą leczenia przewlekłej postaci astmy u dzieci są glikokortykosteroidy wziewne (leki przeciwzapalne). Drugą grupą leków stosowanych w terapii są ß2-mimetyki (rozkurczają oskrzela w razie nasilenia symptomów choroby, dobrze sprawdzają się przy lekkich atakach astmy). W razie zaostrzenia astmy konieczne może być krótkotrwałe wdrożenie glikokortykosteroidów doustnych. Należy unikać narażania dziecka na silny stres, który nie wpływa dobrze na stan astmatyków. Warto nauczyć pociechę radzenia sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach, szczególnie jeśli są czynnikiem wyzwalającym atak astmy. W ramach profilaktyki dziecko nie powinno przebywać w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach ani być narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Ryzyko wystąpienia astmy zwiększa nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia. Dlatego rodzice powinni dbać o pełnowartościową, zbilansowaną dietę pociechy oraz zachęcać ją do regularnej aktywności fizycznej. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ podczas uprawiania sportu oskrzela rozszerzają się, a ponadto wzmacniają mięśnie oddechowe. W przypadku niemowląt zalecane jest jak najdłuższe karmienie małego dziecka piersią. 

Książki o rozstaniu i rozwodzie: wsparcie dla dzieci i dorosłych

Książki o rozstaniu i rozwodzie dostępne w naszej księgarni mają na celu wspieranie całej rodziny. Bez względu na wiek, każdy członek rodziny znajdzie tutaj coś, co pomoże mu lepiej zrozumieć własne uczucia i odnaleźć nową równowagę. Dzięki literaturze można odkryć, że nawet po rozstaniu możliwe jest stworzenie szczęśliwego, pełnego wsparcia środowiska dla dziecka.

Zobacz kolekcję

Podsumowując, u większości małych pacjentów astma ma podłoże alergiczne. Bardzo ważnym kryterium rozpoznania jest świszczący oddech (szczególnie w fazie wdechu). Podstawą leczenia astmy u najmłodszych są leki sterydowe. Należy podkreślić, że nieleczona astma u dzieci zaburza rozwój układu oddechowego i zwiększa ryzyko pojawienia się w wieku dorosłym innych schorzeń, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Jeśli Państwa dziecko choruje na astmę, zapraszamy do zapoznania z aktualną ofertą. W Centrum Medycznym Synexus prowadzimy bezpłatne konsultacje lekarskie oraz badania kontrolne. W skład naszej działalności wchodzą także zaawansowane badania kliniczne, których celem jest udoskonalenie metod terapii oraz rozwój medycyny w zakresie leczenia schorzeń, na które wciąż nie wynaleziono skutecznego leku.

Uwaga! Reklama do czytania

Seria: Niegrzeczne książeczki

Niegrzeczne dzieci? Nie ma czegoś takiego!

Wierszyki bliskościowe

Przytulaj, głaszcz, obejmuj, bądź zawsze blisko.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.