Kategorie
Polecamy

Astma u dzieci – przyczyny, objawy. Jak leczyć astmę u dziecka?

Astma to dosyć powszechnie występująca jednostka chorobowa o złożonym mechanizmie powstawania, u której podłoża leży przewlekły stan zapalny dróg oddechowych. Jakie są przyczyny astmy u dzieci? Czy choroba może stanowić zagrożenie dla życia małego pacjenta? Jak rozpoznać astmę u dziecka i które metody leczenia są najskuteczniejsze?

Astma u dzieci – przyczyny astmy dziecięcej

Astma powoduje ograniczenie wydolności górnych dróg oddechowych i nagromadzenie się  w oskrzelach gęstego śluzu. Jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych, liczba chorych na astmę (zarówno dzieci, jak i dorosłych) rośnie z roku na rok. Astma u dzieci to częste schorzenie, które w większości przypadków ma podłoże alergiczne (przykładowo, reakcję alergiczną może powodować sierść zwierząt, pleśń, roztocza kurzu domowego, niektóre produkty spożywcze lub pyłki traw). Pojawieniu się astmy u najmłodszych sprzyja nie tylko narażenie pociechy na alergeny, lecz także bierne palenie oraz przewlekłe wirusowe infekcje dróg oddechowych. Jedną z charakterystycznych cech choroby jest skłonność do nawrotów. Jakie są symptomy astmy u dzieci?

seria rodzicielska

Pakiet: Jak zrozumieć małe dziecko + Rozwój seksualny dzieci

70,30 PLN

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci oraz całościowy poradnik o rozwoju seksualnym dzieci 0—18 lat.

Astma u dzieci – objawy choroby

Na astmę choruje niemal co dziesiąty mały pacjent. Jak manifestuje się astma u dzieci? Do charakterystycznych objawów zalicza się:

  • duszność, 
  • świszczący oddech, 
  • suchy kaszel, który nasila się w nocy,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Napady astmy u dzieci często wiążą się z podwyższonym tętnem i ciśnieniem oraz chwilowymi problemami w mówieniu. Nasilenie symptomów może pojawić się w wyniku kontaktu z alergenem, silnego stresu lub wysiłku fizycznego. Jak leczyć astmę u najmłodszych pacjentów?

Astma u dzieci – leczenie i zapobieganie

W przypadku astmy stosuje się leczenie objawowe. Należy unikać czynników wyzwalających chorobę. Podstawą leczenia przewlekłej postaci astmy u dzieci są glikokortykosteroidy wziewne (leki przeciwzapalne). Drugą grupą leków stosowanych w terapii są ß2-mimetyki (rozkurczają oskrzela w razie nasilenia symptomów choroby, dobrze sprawdzają się przy lekkich atakach astmy). W razie zaostrzenia astmy konieczne może być krótkotrwałe wdrożenie glikokortykosteroidów doustnych. Należy unikać narażania dziecka na silny stres, który nie wpływa dobrze na stan astmatyków. Warto nauczyć pociechę radzenia sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach, szczególnie jeśli są czynnikiem wyzwalającym atak astmy. W ramach profilaktyki dziecko nie powinno przebywać w mocno klimatyzowanych pomieszczeniach ani być narażone na wdychanie dymu tytoniowego. Ryzyko wystąpienia astmy zwiększa nadwaga, otyłość i siedzący tryb życia. Dlatego rodzice powinni dbać o pełnowartościową, zbilansowaną dietę pociechy oraz zachęcać ją do regularnej aktywności fizycznej. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ podczas uprawiania sportu oskrzela rozszerzają się, a ponadto wzmacniają mięśnie oddechowe. W przypadku niemowląt zalecane jest jak najdłuższe karmienie małego dziecka piersią. 

Podsumowując, u większości małych pacjentów astma ma podłoże alergiczne. Bardzo ważnym kryterium rozpoznania jest świszczący oddech (szczególnie w fazie wdechu). Podstawą leczenia astmy u najmłodszych są leki sterydowe. Należy podkreślić, że nieleczona astma u dzieci zaburza rozwój układu oddechowego i zwiększa ryzyko pojawienia się w wieku dorosłym innych schorzeń, np. przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP).

Jeśli Państwa dziecko choruje na astmę, zapraszamy do zapoznania z aktualną ofertą. W Centrum Medycznym Synexus prowadzimy bezpłatne konsultacje lekarskie oraz badania kontrolne. W skład naszej działalności wchodzą także zaawansowane badania kliniczne, których celem jest udoskonalenie metod terapii oraz rozwój medycyny w zakresie leczenia schorzeń, na które wciąż nie wynaleziono skutecznego leku.

Niegrzeczne Książeczki

Rosół

Rosół babci to zupa najlepsza na świecie, ale nie dziś, kiedy… posypano ją natką pietruszki. Antek nie chce jej zjeść. Czy to znaczy, że jest niegrzeczny?

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera


Bestsellery księgarni Natuli.pl

Pierwszy osadzony w polskich realiach przewodnik dla rodziców małych dzieci.

Ta prosta, rytmiczna książeczka to wspaniałe zaproszenie do zabawy i czułego, bliskiego kontaktu.

Jak się kochać?
Komunikacja, bliskość, intymność

Tematy, którymi się zajmujemy:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *