Kategorie
Ekowiadomości

Będzie dłuższy urlop wychowawczy?

Projekt nowelizacji ustawy: od 1 stycznia 2013 r. rodzice będą mogli skorzystać z dłuższego o miesiąc urlopu wychowawczego

Ucieszyła nas informacja, iż od 1 stycznia 2013 r. rodzice będą mogli skorzystać z dłuższego o miesiąc urlopu wychowawczego. Co więcej, będą mogli go podzielić nawet na pięć części. Jak wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu nowelizacji kodeksu pracy, wymiar urlopu wychowawczego wzrośnie z 36 do 37 miesięcy, z dodatkowego miesiąca będą mogli korzystać oboje rodzice jednocześnie. Projekt trafi niebawem na posiedzenie Rady Ministrów – jeśli rząd go przyjmie, szybko zajmie się nim Sejm. Zmiany w kodeksie pracy muszą być wprowadzone do 8 marca 2013 r., bo wymusza to jedna z unijnych dyrektyw.

Celem dyrektywy 2010/18/UE z 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego jest umożliwienie godzenia pracy, życia prywatnego i rodzinnego przez pracujących rodziców oraz zapewnienie równości kobiet i mężczyzn w odniesieniu do ich szans na rynku pracy i traktowania w miejscu zatrudnienia. Rząd powinien pozwolić ojcom na szersze korzystanie z uprawnień rodzicielskich.

Jak korzystać?

Aby rodzice mogli w pełni wykorzystać urlop wychowawczy, będą musieli obydwoje zdecydować się na przerwę w pracy, podczas której osobiście zajmą się dzieckiem. Nowe przepisy wprowadzą bowiem tzw. “nieprzenoszalną” część urlopu wychowawczego, czyli przyznanie każdemu z rodziców (lub opiekunów dziecka uprawnionych do urlopu wychowawczego) wyłącznego prawa do jednego miesiąca takiego urlopu z wymiaru urlopu wychowawczego. Jeżeli tata nie zdecyduje się na skorzystanie z urlopu wychowawczego, to mama będzie mogła wykorzystać – tak jak obecnie – 36 miesięcy urlopu, na który będzie się składał jeden miesiąc nieprzenoszalny przypisany do matki i 35 miesięcy urlopu, który może być wykorzystany przez każdego z rodziców.

Projekt przewiduje podwyższenie – z 3 do 4 miesięcy – wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka. Proponuje się także, aby urlop wychowawczy mógł być wykorzystywany w pięciu, a nie jak dotychczas w czterech, częściach.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.