Kategorie
Książki Książki dla dzieci

Bohaterowie Astrid Lindgren

28 stycznia mija 18. rocznica śmierci Astrid Lindgren. Jak to możliwe, że jej książki – pisane już dość dawno temu – w ogóle się nie starzeją, a jej bohaterowie wciąż stają się ulubieńcami kolejnych pokoleń dzieci? Być może dlatego, że pokazywała świat z perspektywy dzieci. Może dlatego, że pisała po prostu dla siebie. A może dlatego, że pozwalała dzieciom być sobą, a one tego właśnie pragną najbardziej, niezależnie od czasów i szerokości geograficznej.

Jej książki przetłumaczono na 72 języki. W Polsce największą popularność zdobyły Dzieci z Bullerbyn, które pierwszy raz wydano w 1957 roku i sprzedano do dziś w ponad milionie egzemplarzy. Ale to nie jest jedyna powieść Astrid Lindgren, którą każde dziecko powinno znać.

Pippi Pończoszanka

pipi_tv
pipi

Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanka

Rudowłosa, piegowata Pippilotta Wiktualia Firandella Złotomonetta Pończoszanka mieszka sama w Willi Śmiesznotce i gwiżdże sobie na zasady i konwenanse świata dorosłych. Co niektórym się bardzo nie podoba… Czy wiecie, że Pippi powstała na zamówienie córki pisarki, Karin, która pewnego dnia była chora i poprosiła mamę, żeby opowiedziała jej o Pippi Pończoszance. Astrid Lindgren zaczęła zmyślać na poczekaniu najbardziej niedorzeczne przygody, które pasowałyby do nonsensownego, wymyślonego spontanicznie imienia. Początkowo nikt nie chciał opublikować historii najsilniejszej dziewczynki na świecie i autorka trochę złagodziła jej maniery. W ostateczności zadebiutowała powieścią Zwierzenia Britt-Mari, a Pippi Pończoszanka ukazała się później w wersji ocenzurowanej przez samą Astrid Lindgren.

Lotta z ulicy Awanturników

lotta

Astrid Lindgren – Lotta

Lotta to mała (o przepraszam wszystkie pięciolatki, duża!) dziewczynka, która mieszka w żółtym domu przy ulicy Awanturników z mamą, tatą, starszym rodzeństwem i Niśkiem (niedźwiedziem prosięcym). Lotta ma tak zwany charakterek i nie waha się go użyć, kiedy przyjdzie jej na to ochota. Lindgren genialnie wczuła się w świat spraw i problemów małej dziewczynki. Wspaniale też pokazała rolę rodzica, który pozwala dziecku na zdobywanie nowych doświadczeń i poczucie konsekwencji swojego zachowania, ale w potrzebie zawsze jest gotowy do pomocy.

Emil ze Smalandii

emil

Astrid Lindgren – Emil

Czy ktoś wie, gdzie można zdobyć odcinki serialu Emil z Lonnebergi, który dawno temu nadawała telewizja polska? Oddam za nie wszystkie pieniądze! Przygody Emila były tak zabawne, że widzowie przed ekranem pękali ze śmiechu. Mały łobuz z blond czupryną i wyglądem aniołka twierdził, że nie płata żadnych figli, że one mu się po prostu zdarzają. Jego ojciec, kiedy zamykał go kolejny raz za karę w drewutni, miał chyba inne zdanie… Podobno pierwowzorem postaci Emila był ojciec Astrid, Samuel Ericsson, który często opowiadał jej o swoich przygodach z lat dziecięcych.


Dzieci z Bullerbyn

bullerbyn

Astrid Lindgren – Dzieci z Bullerbyn

Co sprawia, że dzieci w XXI wieku chcą czytać o tym, jak bawili się ich rówieśnicy na szwedzkiej wsi ponad 60 lat temu? Astrid w tej książce opisała w dużej mierze własne dzieciństwo, które wspominała tak: „Bawiliśmy się i bawiliśmy, cud , że nie zabawiliśmy się na śmierć”. Lisa, Lasse, Bosse, Anna, Britta i Olle to najlepsza paczka przyjaciół, jaką można sobie wymarzyć, a ich przygody to recepta na tak zwane szczęśliwe dzieciństwo: dużo wolności, swobody i zabawy, towarzystwo rówieśników i poczucie bezpieczeństwa.

Karlsson z dachu

karlson

Astrid Lindgren – Karlson z Dachu

Czy wiecie, że przygody Karlssona i Braciszka są najpopularniejszą książką dla dzieci w Rosji? Kiedy ambasador ówczesnego ZSRR w Sztokholmie powiedział autorce, że dwie książki, które można spotkać w większości domów w jego kraju, to Biblia i Karlsson z dachu, Astrid bezczelnie odpowiedziała: „Nie wiedziałam, że Biblia jest u was tak popularna”. Karlsson to mały człowieczek „w najlepszych latach” z guziczkiem w okolicach pępka i śmigłem na plecach, który sprawia wiele kłopotów i łże jak pies, ale potrafi zamienić nudne życie najmłodszego dziecka w rodzinie w jedno pasmo przygód.

Madika z Czerwcowego Wzgórza

madika

Czy wiecie, że pierwowzorem tytułowej bohaterki była najlepsza przyjaciółka Astrid z czasów dzieciństwa? Madice „pomysły lęgną się w głowie szybciej, niż prosię zdąży mrugnąć”. I taka podobno była prawdziwa Anne-Marie Ingeström – wiadomo więc, czemu Astrid akurat z nią się zaprzyjaźniła… Pierwowzorem Lisabet była młodsza siostra pisarki, Stina. Książka o przygodach Madiki i jej siostry jest pełna wesołych przygód, jak inne książki pisarki, ale nie jest już taka sielska w odbiorze. Do dziecięcego świata wkradają się czasem problemy i smutki ze świata dorosłych.

Bracia Lwie Serce

bracia_lwie_serce

Astrid Lindgren – Bracia Lwie Serce

„Wierzę, że dzieci potrzebują pocieszenia” powiedziała kiedyś pisarka. I o tym jest ta książka. Bohaterami są dwaj bracia: Jonatan i śmiertelnie chory Karol. Jonatan ginie w pożarze domu, ratując młodszego braciszka. Karol, zwany Sucharkiem udaje się w ślad za nim do zaczarowanej krainy Nangijali, której adres zostawiła mu na oknie biała gołębica. Czym jest Nangijala? Czy Karol umarł naprawdę? Przeczytajcie koniecznie i przygotujcie dużo chusteczek, bo trudno chyba znaleźć bardziej wzruszającą książkę. Poruszenie tematu spraw ostatecznych, choroby i śmierci w książce dla dzieci to dowód na to, że Astrid Lindgren traktowała swoich czytelników naprawdę poważnie.

Ronja, córka zbójnika

ronja

To ostatnia powieść pisarki, napisana w 1981 roku. Przygody odważnej, samodzielnej i zbuntowanej zbójnickiej córki podbijają serca dzieci. Ronja zaprzyjaźnia się z synem herszta wrogiej bandy Birkiem i razem przeżywają mnóstwo wspaniałych przygód w dzikim lesie Mattisa pełnym czyhających niebezpieczeństw (Pupiszonków „cemu una tak lobi?”, Szaruch i Wietrzydeł). Według wielu czytelników to najlepsza powieść autorki: o odwadze, buncie, przyjaźni, miłości i pokonywaniu przeszkód. O tym, co najważniejsze.

Dziewczyna z tatuażem

blumkvist

Co w tym zestawieniu robi jeden z najpopularniejszych współczesnych kryminałów dla dorosłych? Bohater trylogii Stiega Larssona otrzymał nazwisko w spadku po detektywie z powieści Astrid Lindgren. Dla dzieci, które przeczytały już wszystkie Tajemnice Lassego i Mai, Detektyw Blomkvist będzie wspaniałą lekturą.

blumkvist_det

Astrid Lindgren – Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren napisała ponad 20 książek i wiele opowiadań, nie sposób więc choćby wspomnieć o wszystkich jej bohaterach w jednym, krótkim artykule. Warto, żeby wszyscy oni byli obecni w życiu dziecka jako nieodzowny składnik przepisu na szczęśliwe dzieciństwo.


księgarnia natuli.pl
Najlepsze książki dla dzieci w jednym miejscu

Piękne, mądre, starannie wydane. W duchu rodzicielstwa bliskości. Uczące uważności, rozpoznawania emocji, życiowych umiejętności. Zachwycające historiami. Dla dzieci od 0 do 18. I tych starszych też!

Koniecznie odwiedź naszą księgarnię!

Książki i audiobooki Astrid Lindgren kupisz w naszej Księgarni natuli.pl

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!
Avatar photo

Autor/ka: Joanna Adamska

Polonistka i pedagog. Tylko chwilowo na emigracji. Książki dla dzieci kupuje sobie, ale chętnie pożycza je swoim dwóm córkom. Pani (nie tylko) od książek w Natuli.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.