Kategorie
Ekowiadomości

BPA może powodować nowotwory

Choć od kilku lat sukcesywnie wycofuje się z rynku produkty z BPA, to nadal w wielu przedmiotach w naszym otoczeniu znajdziemy tę szkodliwą substancję. Najnowsze badania wykazały bezpośredni związek między ekspozycją na działanie na BPA a nowotworem wątroby. Badanie, opublikowane w Environmental Health Perspectives, przeprowadzono na gryzoniach, a jego wynik jest bardzo niepokojący. To nie pierwsze badanie potwierdzające szkodliwy wpływ Bisfenolu A na zdrowie, ale pierwsze ujawniające istotny związek między BPA i nowotworami.

bpa

Uczestnicząca w badaniu doktor Caren Weinhouse wyjaśnia, że: „u 27 procent myszy narażonych na jedną z trzech różnych dawek BPA pochodzących z diety matki rozwinął się nowotwór wątroby i niektóre zmiany przedrakowe. Im większa dawka, tym bardziej prawdopodobne, że pojawi się nowotwór. Myszy, które otrzymały największe dawki BPA, w rzeczywistości były 7 razy bardziej narażone na nowotwory niż myszy, które nie zetknęły się z BPA”. Naukowcy podkreślają, że na zachorowanie na nowotwór w równym stopniu narażone były samicem jak i samce myszy, mimo iż zazwyczaj to płeć żeńska częściej cierpi na nowotwór wątroby niż płeć męska. W badaniu wzięły udział myszy w ciąży i udowodniono, że ich potomstwo doświadczało tych samych negatywnych skutków oddziaływania BPA. To potwierdza, że zarówno w łonie matki, jak i po narodzinach stopień narażenia na Bisfenol jest podobny.

Dla przypomnienia, BPA znajdziemy m.in. w opakowaniach plastikowych, paragonach fiskalnych, wnętrzu puszek.

Źródło: inhabitots.com
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “BPA może powodować nowotwory”

produkty z oznaczeniami 'BPA Free’ zamiast BPA maja inne szkodliwe chemikalia, wiec tak czy inaczej nie da sie uniknac chemii i jej katastrofalnych skutkow dla naszego zdrowia :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.