Kategorie
Zdrowie

Plastikowe zabawki, butelki, naczynia…, czyli o szkodliwym wpływie BPA i pochodnych na zdrowie dzieci

Bisfenol A (BPA), rozsławiony w mediach ze względu na swą szkodliwość, skupił na moment uwagę konsumentów na tym, jak ważne jest nie tylko to, co spożywamy, ale też w czym to serwujemy. Na odpowiedź producentów opakowań do żywności, kubeczków i butelek dla dzieci i niemowląt nie trzeba było długo czekać. Dziś większość plastikowych produktów dostępnych na europejskim rynku opatrzona jest napisem “BPA free”. Czy słusznie nie mamy się już czego obawiać?

Dlaczego właściwie napiętnowano BPA?

Bisfenol A to składnik poliwęglanu, znany z tego, że zaburza gospodarkę hormonalną człowieka. Uwalnia się z tworzywa, w którego skład wchodzi, szczególnie wtedy gdy opakowanie jest podgrzewane, myte detergentami czy poddawane rozciąganiu, gnieceniu i innym mechanicznym obciążeniom. Najbardziej narażoną na działanie bisfenolu grupą są niemowlęta i małe dzieci. Młody organizm nie jest bowiem przygotowany na kontakt z toksycznymi substancjami, bo nie ma jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Zaburzenia hormonalne, do których prowadzi kontakt z BPA, mogą objawiać się cukrzycą, otyłością, problemami ze wzrostem, z układem rozrodczym, z płodności, a także zaburzeniami w rozwoju narządów rodnych.

BPA w badaniach naukowych

Jest wiele badań naukowych wskazujących na szkodliwość BPA dla naszego organizmu. Jedno z nich przeprowadzono na grupie 60 ochotników, z których część spożywała mleko sojowe z butelki z BPA, pozostali zaś takie samo mleko pili z butelki szklanej. Po dwóch godzinach od przeprowadzonego eksperymentu naukowcy zmierzyli ciśnienie krwi i zbadali parametry życiowe badanych, a także pobrali od nich próbki krwi. Wyniki pokazały, że w moczu osób pijących mleko z butelki poliwęglanowej znajdowało się 16 razy więcej chemikaliów niż u pozostałych. U osób z pierwszej grupy znacząco wzrosło też ciśnienie krwi. To dość stare badanie, przeprowadzone na niewielkiej grupie, jednak pokazuje dość jasno, że kontakt z BPA nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. By zapoznać się z większą liczbą badań na ten temat, polecamy zajrzeć tutaj: niehs.nih.gov.

Co z innymi substancjami?

Firmy produkujące opakowania do żywności na światową aferę wokół BPA zareagowały dość szybko, zastępując produkty zawierające ten składnik innymi. Okazuje się jednak, że również one nie są dla nas całkowicie bezpieczne, a tak naprawdę większość plastikowych produktów zaburza gospodarkę hormonalną organizmu, bez względu na zawartość bisfenolu.*

Czym najczęściej zastępuje się obecnie bisfenol:

  • Tritanem – to materiał wychwalany przez producentów m.in. za odporność chemiczną, wysoką wytrzymałość cieplną i dużą trwałość. Jego podstawową wadą jest jednak fakt, iż jest on polimerem, w skład którego wchodzi fosforan trifenylu (szkodliwa substancja występująca również w lakierach do paznokci), rozregulowujący gospodarkę hormonalną znacznie bardziej niż BPA.
  • Bisfenolem S i bisfenolem F (BPS i BPF) – według zagranicznych publikacji, które znaleźć można m.in. w serwisie Environmental Health Perspectives, substancje te mają zbliżone działanie do BPA. Obie są bowiem hormonalnie aktywne, wpływają na narządy rozrodcze, jak i na ekspansję enzymów.

[reklama_col id=”47837, 47835, 47840″]

Co robić?

Jedynym sposobem, by ograniczyć kontakt z bisfenolem A (i jego pochodnymi), jest unikanie plastiku w ogóle. Nie poleca się również spożywania warzyw i napojów z puszki (które też zawierają BPA). Warto myć ręce jak najczęściej (BPA znajduje się na paragonach, wyciągach bankowych) i zminimalizować ilość sztucznych opakowań na rzecz szkła bądź stali nierdzewnej. Po tę ostatnią radę sięgnęła pewna australijska rodzina, która swoje doświadczenia z życia bez plastiku opisała w książce „Plastik-Free Zone”.

*ncbi.nlm.nih.gov
*badania.net

Foto: flikr.com/nicholasjon

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.