Kategorie
Ekowiadomości

Całujmy się!

Co roku 28 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Całowania. Jak powszechnie wiadomo, całusy mają same pozytywny: poprawiają nastrój, dają radość i korzystnie wpływają na nasze zdrowie

Co roku 28 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Całowania. Jak powszechnie wiadomo, całusy mają same pozytywny: poprawiają nastrój, dają radość i korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pocałunki są obecne w naszym życiu, czy tego chcemy czy nie. Zresztą kilka dni temu, w czasie Świąt, chyba każdy z nas dawał i otrzymywał buziaki.

Niezależnie od kultury, wyznania, rasy, szerokości czy długości geograficznej, ludzie okazują sobie uczucia poprzez całusy. Spotykamy je wszędzie: w literaturze, malarstwie, rzeźbie i filmie.

Chęć do całowania jest sinusoidą. Zaczyna się od silnej potrzeby całowania w najmłodszym wieku, w okresie nastoletnim następuje spadek tendencji, po to, by będąc u progu dorosłości całować się z przyjemnością. Pocałunek posiada kilka znaczeń, w zależności od tego jak i kogo całujemy. Kiedy cmokamy swoich rodziców, rodzeństwo czy osoby starsze, jest to gest pełen szacunku. Pocałunek w miłości młodzieńczej jest natomiast pełen zmysłowości. W miłości małżeńskiej potwierdza miłość, szacunek i oddanie.

Statystyki

Wskazują, że w ciągu życia całujemy nie mniej niż 20 tysięcy razy – a w trakcie tych pocałunków wymieniamy się też około 40 tysiącami drobnoustrojów, 250 gatunkami bakterii, 70 g białka, 0,45 g tłuszczu.

Mimo tego całujemy się coraz dłużej. O ile w latach 80. statystyczny pocałunek trwał pięć i pół sekundy, to dziś wydłużył się do dwunastu sekund. W ciągu 70 lat życia całujemy się blisko 110 tysięcy minut, co daje łącznie 76 dni i 8 godzin. 2/3 z nas przy pocałunku przechyla głowę w prawo. Francuzi na pocałunki poświęcają aż 21 dni w życiu. Średnią obniżają Szwedzi z wynikiem 9 dni.

Pocałunki sprawiają, że:

  • czujemy się lepiej;
  • jesteśmy szczęśliwi;
  • jesteśmy optymistycznie nastawieni do życia;
  • lepiej sypiamy;
  • są zdrowe i mają działanie odmładzające – angażują około czterdziestu mięśni twarzy, co wpływa na ukrwienie skóry, która wygląda młodziej i promienniej;
  • spalamy kalorie i to w sposób bardzo przyjemny (w ciągu minuty tej czynności możemy zrzucić nawet do 12 kalorii, a godzina pocałunków jest niemal równoznaczna z godziną gry w piłkę nożną, czy tenisa ziemnego);
  • poprawia się nasza odporność.

Rodzice całują swoje dzieci przed spaniem w czoło, przyjaciele całują się na powitanie w policzek, a mężczyźni całują kobiety w rękę przy pierwszym poznaniu. Kiedy dwie osoby łączy coś więcej, pojawiają się także bardziej intymne pocałunki – w kark, uszy czy usta. Przypominamy o tym sympatycznym święcie, ponieważ życzymy każdemu, by całował się codziennie! Międzynarodowy Dzień Pocałunku można obchodzić jeszcze 28 listopada, 6 czerwca, podobno także 6 lipca. My jesteśmy jednak za tym, by był obchodzony każdego dnia :).

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.