Kategorie
Ekowiadomości

Korzyści płynące ze wspólnych posiłków

Wspólne rodzinne spożywanie posiłków, chociażby tylko raz lub dwa razy w tygodniu, sprawiają, że dzieci jedzą więcej owoców i warzyw

Wspólne rodzinne spożywanie posiłków, chociażby tylko raz lub dwa razy w tygodniu, sprawiają, że dzieci jedzą więcej owoców i warzyw oraz uczą się właściwych nawyków żywieniowych. Przykład rodziców i rodzeństwa działa skuteczniej niż prozdrowotne akcje. Do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii. W „Journal of Health Study Epidemiology & Community” czytamy, że naukowcy objęli badaniami prawie 2400 dzieci w 52 szkołach podstawowych w południowym Londynie.

Dzienniczki żywieniowe

W nich rodziny zapisywały co i kiedy zjadły w ciągu doby. Okazało się, że 656 rodzin jadło razem wszystkie posiłki, 768 robiło to od czasu do czasu, zaś 92 – nigdy. Przeprowadzono wywiad z rodzicami, oceniano ich stosunek do warzyw i owoców.

Według oficjalnych zaleceń specjalistów dzieci powinny zjadać 5 porcji owoców i warzyw dziennie – w sumie około 400 gram. W rodzinach wspólnie jedzących wszystkie posiłki udawało się to osiągnąć – jednak podobne wyniki (4,6 porcji) dawały także nieco rzadsze wspólne posiłki. Gorzej było w rodzinach, które nie spotykały się przy stole (3,3 porcji warzyw i owoców dziennie). Pierwsza grupa spożywała o 125 gramów więcej niż ostatnia.

Siła nawyku

Wpojone w dzieciństwie nawyki żywieniowe są bardzo trwałe. Istotną role odgrywa tu przykład idący z góry, czyli od rodziców. Widok dorosłych jedzących przed TV przynosi fatalne skutki i prowadzi m.in. do otyłości.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.