Kategorie
Artykuł sponsorowany

Chcesz uciec od smogu? Zejdź pod ziemię

Temperatura na zewnątrz spada, a to oznacza, że już niedługo my i nasze dzieci będziemy oddychać najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej! Od smogu ciężko uciec, jednak są sposoby na to, aby chociaż raz na jakiś czas się od niego uwolnić. 

Smog to w okresie jesienno-zimowym zmora wielu polskich miast. Od kilku lat specjaliści alarmują, że w naszym kraju “wszyscy palą papierosy” – nawet niemowlęta i kobiety w ciąży. Skąd to porównanie?

Przede wszystkim stąd, że zarówno w papierosach, jak i smogu istnieją znaczne ilości rakotwórczego benzo[a]pirenu. Dla przykładu, spędzanie w Krakowie średnio 4 godzin dziennie na świeżym powietrzu, można przyrównać do wypalania ponad 2 tysięcy papierosów rocznie (czyli ponad 5 papierosów każdego dnia!). Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, jak bardzo to zjawisko ma szkodliwy wpływ na ludzki organizm, w szczególności dzieci i osób starszych.

Czym jest smog i skąd się bierze?

Najprościej mówiąc, smog to mgła wymieszana z dymem i spalinami. To gęste, pełne niebezpiecznych substancji i pierwiastków powietrze, zawisa nad naszymi ulicami, utrudniając oddychanie i pogarszając nasze samopoczucie.

Co ciekawe, głównym winowajcą smogu nie są wcale przemysł czy transport (chociaż i one dokładają swoją szkodliwą cegiełkę). Winę za blisko połowę zanieczyszczonego powietrza ponosi tzw. “niska emisja”, czyli dym z gospodarstw domowych, ogrzewanych przy pomocy “kopciuchów”. Palenie drewnem czy węglem, a nawet śmieciami w piecach, które nie spełniają żadnych norm emisji spalin, to niestety nadal powszechna praktyka wśród Polaków. 

Regularna, długotrwała ekspozycja na smog może mieć fatalne konsekwencje dla naszego zdrowia. Wśród najczęstszych chorób i objawów wymienia się:

  • przewlekły kaszel
  • podrażnienie dróg oddechowych
  • większą podatność na infekcje
  • zaostrzenie objawów alergii oraz astmy
  • szybszy rozwój chorób serca
  • większe ryzyko zachorowania na nowotwory

Badania naukowe jasno wskazują, że oddychanie smogiem ma niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy, nerwowy i krwionośny. W szczególności narażone są kobiety ciężarne (zwiększa się ryzyko poronienia, obumarcia płodu i wcześniactwa), a także dzieci i osoby starsze, których organizm osłabia wiek i choroby. 

Smog źle wpływa ponadto na nasze samopoczucie. Naukowcy dowiedli, że zanieczyszczone powietrze sprzyja rozwojowi depresji i osłabia możliwości poznawcze. Powoduje, że szybciej czujemy się zmęczeni i niezadowoleni, a stąd już prosta droga do uruchomienia lawiny negatywnych myśli. 

Dzień pod ziemią – recepta na smog

Kiedy dopadnie nas chmura smogu, mamy naturalną potrzebę ucieczki i szukania miejsc, które nie są toksyczne. Specjaliści zalecają wtedy ograniczenie aktywności na zewnątrz do minimum, a także szczelne zamykanie okien. 

Jeśli taka sytuacja trwa kilka godzin, jest to do przeżycia. Jednak kiedy smog nie opuszcza miasta przez kilka dni z rzędu, warto opuścić miejsce zamieszkania i zafundować sobie i swoim płucom porządną regenerację.

Jednym z dobrych pomysłów jest zejście pod ziemię – w dosłownym tego słowa znaczeniu. Istnieje miejsce w Polsce, którego powietrze wolne jest od wszelkich zanieczyszczeń i alergenów. To Kopalnia Soli w Wieliczce. 

Podziemny mikroklimat

Kopalnia Soli w Wieliczce charakteryzuje się unikatowym mikroklimatem, który działa jak balsam na podrażnione drogi oddechowe. Oprócz wyjątkowej czystości bakteriologicznej, panuje tam stała temperatura powietrza (13-14,5 st. C) oraz wysoka wilgotność (60%-75%). Do tego należy dodać dużą zawartość chlorku sodu i pierwiastków takich, jak: magnez, mangan i wapń. 

W Kopalni Soli działa nowoczesne, specjalistyczne Uzdrowisko, które przyjmuje osoby zmagające się z alergiami, chorobami układu oddechowego, a także wszystkich tych, którzy chcą po prostu zregenerować swoje siły i choć na kilka godzin uwolnić się od szkodliwego wpływu smogu. Do wyboru mają oni:

  • Pobyty dzienneudział w programie leczniczym (w warunkach subterraneoterapii), prowadzonym przez 6 godzin dziennie, 135 m pod ziemią. Polega on na gimnastyce oddechowej i zabiegach fizjoterapeutycznych, odbywających się w korzystnym dla zdrowia mikroklimacie. W takich zajęciach mogą uczestniczyć dzieci od 4. roku życia, a także młodzież i osoby dorosłe. Pobyty dzienne trwają od 5 do 15 dni.
  • Zdrowa sobota – kilkugodzinny pobyt w Uzdrowisku, przeznaczony dla grup zorganizowanych. W ramach zdrowej soboty odbywają się zajęcia ruchowe, aerobik oraz inne aktywności rekreacyjne, prowadzone pod okiem doświadczonych fizjoterapeutów.
  • Dzień dla zdrowiato 6 godzin podziemnego relaksu, połączonego z ćwiczeniami oddechowymi i fizycznymi, a także możliwością korzystania ze sprzętu rehabilitacyjnego, np. rowerków, orbitreków czy bieżni. 
  • Zdrowy sen – opcja dla osób, które chcą przeżyć niezapomnianą noc pod ziemią. Taki wypoczynek dostarcza nie tylko dużą dawkę zdrowia, ale także wielu wrażeń. Podziemny hotel składa się z 14 boksów, w których znajdują się po dwa łóżka. Z właściwości snu w otoczeniu soli mogą skorzystać dorośli, a także dzieci już od 4. roku życia.  

Co ważne, tego typu pobyty można zarezerwować “od ręki”, nie czekając w kolejkach do lekarza czy na refundację z NFZ.

Czy wszyscy mogą bezpiecznie schodzić pod ziemię?

Niestety, nie wszyscy mogą bezpiecznie schodzić pod ziemię. Terapia w Uzdrowisku w Wieliczce nie zalecana jest m.in. dzieciom poniżej 4 lat, kobietom w ciąży oraz osobom chorym na nowotwory. Więcej informacji na temat oferty Uzdrowiska, sposobów rezerwacji, a także spis wszystkich przeciwwskazań, można znaleźć tutaj: https://uzdrowisko.kopalnia.pl/

Źródła:

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.