Kategorie
Oleje Pielęgnacja naturalna

5 naturalnych sposobów łagodzenia objawów AZS (atopowego zapalenia skóry)

Sezon grzewczy w pełni, a to oznacza, że dzieci i dorośli zmagający się z atopowym zapaleniem skóry mogą odczuwać nasilenie objawów choroby. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów, które przynoszą ulgę w dolegliwościach. Część z nich opiera się na zastosowaniu naturalnych olejów roślinnych, których skuteczność w leczeniu AZS potwierdzają badania naukowe. 

Szacuje się, że w Polsce na atopowe zapalenie skóry może cierpieć nawet 4,7 – 9,2% dzieci oraz 0,9-1,4% dorosłych.(1) Przyczyny tej choroby nie są do końca znane – naukowcy mówią o czynnikach genetycznych, środowiskowych, a nawet wrodzonych defektach skórnych, mających wpływ na jej rozwój. 

W ostatnich dziesięcioleciach nastąpił wzrost zachorowań na AZS, stąd schorzenie to nazywane jest już chorobą cywilizacyjną. Początki atopii obserwowane są zwykle we wczesnym dzieciństwie i w większości przypadków cofają się samoistnie w wieku nastoletnim. Nie jest to jednak regułą. Pierwsze objawy występują u niemowląt, koncentrują się zazwyczaj w okolicach twarzy i mogą mieć związek z alergią. 

Ależ to swędzi!

Wśród najpopularniejszych objawów AZS wymienia się: 

  • świąd, suchość oraz zaczerwienienie skóry,
  • rogowacenie naskórka bądź tzw. “rybia łuska”,
  • rumień twarzy,
  • podwyższone stężenie IgE w surowicy krwi,
  • a nawet: zaćma, częste zapalenia spojówek czy przebarwienia powiek. (2)

Dolegliwości związane z atopią mogą nasilać się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, stresu, nieodpowiedniej diety, szorstkich ubrań czy intensywnego drapania zmian skórnych. 

Diagnoza AZS wymaga konsultacji lekarskiej, przeprowadzenia wywiadu, a także innych niezbędnych badań. Na ich podstawie lekarz decyduje o włączeniu ewentualnego leczenia. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja skóry jest kluczowa w całym procesie i może znacząco podnieść jakość życia “atopików”. 

Naturalne ukojenie, czyli 5 domowych sposobów na AZS

Na rynku istnieje wiele preparatów, maści oraz emolientów przeznaczonych do mycia i nawilżania skóry atopowej. Równie skuteczne są także naturalne sposoby, oparte w głównej mierze o zdrowotne właściwości olejów roślinnych. Poniżej kilka prostych, domowych metod, które przyniosą ukojenie suchej, zaczerwienionej skórze. 

1. Zapewnij odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza

Skóra atopowa nie lubi zbyt wysokich temperatur, dlatego nawet w sezonie grzewczym warto utrzymywać w domu 18-20 stopni C i często wietrzyć pomieszczenia. Odpowiednia wilgotność działa jak naturalny kompres na wszelkie podrażnienia.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

2. Dbaj o dietę bogatą w kwasy omega-3 i omega-6

Bogactwo dobrych kwasów tłuszczowych znajduje się w różnych olejach roślinnych, np. oleju z czarnuszki, lnu, kokosa, wiesiołka czy ogórecznika. Szczególnie dwa ostatnie mają w sobie wysokie stężenie kwasu GLA, który jak dowodzą badania, skuteczne łagodzi objawy AZS (poprawę zaobserwowano u wszystkich 130 przebadanych pacjentów).(3) 

Olej z ogórecznika dba ponadto o odpowiedni poziom nawilżenia skóry, zapobiega utracie wody i zmniejsza uczucie swędzenia. Podobnie olej z wiesiołka – badania pokazały, że u osób chorych na AZS, które regularnie go spożywały, nastąpiła znacząca poprawa parametrów fizycznych skóry (zmniejszył suchość i świąd).(4)  

Olej z czarnuszki to natomiast naturalny środek przeciwalergiczny, który działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie.(5) Zawarty w nim tymochinon blokuje wytwarzanie histaminy – białka odpowiedzialnego za reakcje alergiczne.(6) Dzięki temu reakcje układu odpornościowego na alergeny nie są tak agresywne. 

Oleje roślinne można spożywać bezpośrednio na łyżce albo zrobić z nich dodatek do dań. 

3. Stosuj oleje roślinne na zmiany skórne 

Oleje roślinne świetnie nadają się także do stosowania bezpośrednio na skórę. Badania naukowe dowiodły, że olej z czarnuszki może być tak samo skuteczny, jak niektóre powszechnie stosowane leki na AZS, w tym maści sterydowe! Wszystko dzięki wspomnianym już właściwościom przeciwalergicznym, zmiękczającym i odżywiającym. Wystarczy stosować go dwa razy dziennie zewnętrznie (wmasowując w skórę), by uzyskać efekt tożsamy z tym, jaki przynoszą maści sterydowe. Z tą różnicą, że olej nie powoduje skutków ubocznych. 

Świetne właściwości nawilżające posiada także olej kokosowy, który regeneruje lipidową warstwę skóry. Dzięki temu staje się ona bardziej miękka i elastyczna. Olej kokosowy z powodzeniem może zastąpić nam wszelkie balsamy do ciała. Warto mieć go zawsze pod ręką i stosować od razu, gdy zauważymy nasilenie objawów AZS. 

4. Jeśli kąpiel, to tylko letnia i z kilkoma łyżkami oleju

Letnia woda przynosi chwilową ulgę ściągniętej, przesuszonej skórze, dlatego osoby chorujące na AZS nie powinny brać długich, gorących kąpieli czy pryszniców. 15 minut w lekko ciepłej wodzie to maksimum, na jakie mogą sobie pozwolić “atopiki”. Aby dodatkowo nawilżyć skórę, warto dodać do wanny kilka łyżek dowolnego oleju roślinnego. Stworzy on swoistą warstwę ochronną i zmniejszy uczucie ściągnięcia, które może pojawić się po wyjściu z wody czy wytarciu się ręcznikiem. Kiedy skóra jest jeszcze wilgotna, dobrze jest dodatkowo wklepać w nią kolejną porcję oleju, który zadziała niczym naturalny balsam.

5. Kupuj bawełniane ubrania i unikaj detergentów do prania 

Chorzy na AZS wykazują dużą wrażliwość na sztuczne materiały, które nie przepuszczają powietrza i mogą przyczynić się do nasilenia objawów. To samo dotyczy wełny, która może podrażniać ich skórę. Dlatego najlepiej jest wybierać bawełniane ubrania i jak ognia unikać wszelkich mocno perfumowanych detergentów do prania. Warto postawić na sprawdzone, hipoalergiczne proszki albo naturalne metody, np. orzechy. 

Jaki olej wybrać? 

My polecamy oleje roślinne z rodzinnej olejarni Olini. Dlaczego? Ponieważ są tłoczone na zimno, nierafinowane, niefiltrowane i nieoczyszczone. Dodatkowo zamknięcie w ciemnej butelce chroni je przed światłem słonecznym (oprócz oleju kokosowego, któremu ekspozycja na światło w żaden sposób nie szkodzi). Dzięki temu zachowują pełnię swoich właściwości odżywczych i zdrowotnych. Co ważne, każdy olej jest tłoczony na świeżo, dopiero na nasze zamówienie. To daje nam większą gwarancję skuteczności w walce z objawami atopowego zapalenia skóry. 

Źródła:

  1. Nowicki R. i wsp., Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, “Alergologia Polska – Polish Journal of Allergology” 2016; 3: 18-28.
  2. Milan M., Mijas J., Atopowe zapalenie skóry – patomechanizm, diagnostyka, postępowanie lecznicze, profilaktyka, “Nowa Pediatria” 2017; 21: 114-122.
  3. https://biotechnologia.pl/farmacja/nieocenione-wlasciwosci-farmakologiczne-kwasu-gamma-linolenowego-gla,17095?month=3&year=2017
  4. https://olejenazdrowie.pl/olej-z-wiesiolka-wlasciwosci-zastosowanie/
  5. https://www.researchgate.net/publication/36448004_Antimicrobial_activity_of_Nigella_sativa_Linn_seed_oil_against_multi-drug_resistant_bacteria_from_clinical_isolates
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14669258
Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.